Vedcom sa podarilo nájsť najstaršiu jaskynnú maľbu zvieraťa na svete, ktorá je stará najmenej 40 000 rokov

500

Vedci našli najstaršiu kresbu zvieraťa na svete, a to hlboko v indonézskej jaskyni Borneu. Odborníci sa domnievajú, že obrázok je starý najmenej 40 000 rokov, čím sa stáva starším, ako obrazy nájdené vo Francúzsku a Španielsku, ktoré sa doteraz považovali za tie najstaršie.

Bez názvu 9
Photo by youtube

„Najstarší jaskynný obraz, ktorý sme do dnešného dňa našli, je veľká maľba neidentifikovaného zvieraťa. Pravdepodobne ide o druh voľne žijúceho dobytka, ktorý sa nachádza v džungli Borneo,“ uviedol Maxime Aubert, archeológ z Griffithovej univerzity v Austrálii. Hlavný autor štúdie tiež vo svojom vyhlásení uviedol: „Tento nález sa týmto stáva najstarším známym umeleckým dielom na svete.“

Červená kresba, ktorá je asi 5 metrov široká, zobrazuje siluetu zvieraťa. Môže ísť o býka alebo niečo podobné. Okrem tejto maľby našiel tím aj červené a fialové farebné odtlačky rúk a dokonca aj niekoľko obrazov zobrazujúcich ľudí.

Niektorí sú však stále presvedčení, že v Európe sa nachádzajú staršie obrazy. Vedci uvádzajú, že s kreslením takýchto zvierat v jaskyni sa začalo takmer súčasne na oboch kontinentoch.

Na to, aby sa dostali do vzdialených vápencových jaskýň v Borneu, Aubert a jeho tím museli použiť mačety, aby sa vôbec predrali cez hustú džungľu. Prešli jaskyne a hľadali akékoľvek obrazy, ktoré by mohli identifikovať podľa veku. Čo sa týka toho, že jaskynní maliari sa pred 40 000 rokmi rozhodli vytvoriť práve obraz býka, nikto si nie je úplne istý dôvodom. „Myslíme si, že nebol pre nich len zdroj potravy, ale znamenal niečo zvláštne,“ povedal Aubert.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.