Vedcom sa podarilo vytlačiť prvé 3D rohovky na svete. A zdá sa, že majú veľký potenciál

227

Po prvýkrát vôbec sa vedcom podarilo vytlačiť 3D ľudské rohovky. Ako vonkajšia vrstva ľudského oka hrá rohovka dôležitú úlohu pri zaostrení zraku. Bohužiaľ, existuje značný nedostatok rohoviek pre transplantácie, pričom až 10 miliónov ľudí na celom svete potrebuje chirurgický zákrok, aby sa zabránilo oslepnutiu v dôsledku zapálenia rohovky.

Photo by youtube

Okrem toho, takmer 5 miliónov ľudí trpí úplnou slepotou v dôsledku zjazvenia rohovky spôsobeného popáleninami, roztrhnutím, odieraním alebo chorobou.

Koncept výskumu uskutočnený vo Veľkej Británii na univerzite v New Castli, bol publikovaný v Experimental Eye Research. Štúdia ukazuje, ako sa kmeňové bunky rohovky od zdravého darcu zmiešali s alginátom a kolagénom, vytvoril sa roztok, ktorý mohol byť vytlačený.

Použitím jednoduchej 3D tlačiarne sa bio-atrament úspešne premietol do ľudskej rohovky – a trvalo to menej ako 10 minút. Rozmery vytlačeného tkaniva boli pôvodne prevzaté zo skutočnej rohovky.

Photo by youtube

„Mnohé tímy po celom svete sa snažia nájsť ideálny bio-atrament,“ povedal profesor univerzity Newcastle, Che Connon, ktorý viedol prácu. „Náš unikátny gél – kombinácia alginátu a kolagénu – udržiava kmeňové bunky živé, pričom produkuje materiál, ktorý je dostatočne tuhý na to, aby držal svoj tvar.“

A dodal: „Naše 3D tlačené rohovky sa budú musieť podrobiť ďalšiemu testovaniu, a to niekoľko rokov predtým, ako ich budeme môcť reálne použiť na transplantácie. Avšak to, čo sme ukázali je, že je možné rohovky vytlačiť a že tento prístup má potenciál bojovať proti celosvetovému nedostatku.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre