Pre toto by ste mali vycestovať na vianočné trhy v Krakove v roku 2023. Aké sú termíny, čo vidieť a kde je najlepšie sa ubytovať ?

8638

Vianočné trhy v Európe sú jeden neopísateľný zážitok, ktorý nám zvyšok sveta môže ticho závidieť. Nádherné historické centrá sa rozsvietia výzdobou a každý národ ponúka svoje tradičné vychýrené špeciality. Výnimkou v tomto nie sú ani vianočné trhy v Krakowe. Aj v roku 2023 vám srdeční Poliaci a Poľky prichystajú ich špeciality, pochutnať si budete môcť na varenom víne a vychutnať si nádherný a vysvietený Rynek Główny, kde sa už tradične konajú vianočné trhy. Prečítajte si nášho sprievodcu aby vám neunikol žiaden dôležitý tip.

Krakovský vianočný trh je najobľúbenejší a najlepší vianočný trh v Poľsku. Nachádza sa na Rynek Glowny, námestí z 13. storočia v centre starého mesta. Nemôžete minúť stánky, ktoré sa nachádzajú medzi slávnou Sukiennicou a impozantnou bazilikou Panny Márie.

Krakow námestie
Foto: ZS

Trh a poloha v starom meste je obľúbeným miestom stretnutí miestnych obyvateľov aj turistov. Mnoho ľudí ho navštevuje po práci a cez víkendy pred Štedrým dňom.

Je ťažké vystopovať pôvod tejto dlhej tradície, pretože námestie bolo vždy hlavným miestom rozmanitého obchodu a s blížiacim sa obdobím sviatkov sa obchod prirodzene preorientoval na vianočný tovar.

TIP: Ak sa chystáte na vianočné trhy do Krakowa v roku 2023 rezervujte si skvelé ubytovanie čím skôr, rýchlo sa míňa !Booking.com

 

Vianočný Trh Krakov (Krakow) 2023 – Kedy začína ?

Vianočný trh v Krakove lemujú drevenice, kde pripravujú vynikajúce grilované a údené špeciality a pomaly varené výdatné polievky a guláše.

e0f8bf7a 0576 4b08 8e51 c8a0b5fdd009
Vianočná atmosféra v Krakove gsz

A aký majú termín v roku 2023? V súčasnosti sa krakovský vianočný trh zhmotňuje koncom novembra, tento rok je to konkrétne 24. novembra 2023  a končí ako ostatné vianočné trhy v Európe v 1. januára 2024.  Vyzdobené drevené stánky predávajú široký sortiment pestrých vianočných ozdôb, darčekov, hračiek, sladkostí a iných potravín, pohľadníc a pod.

Okrem nakupovania si môžete pod holým nebom pochutnať na teplých, výživných jedlách a/alebo si dopriať varené víno. Lákadlom je aj občasná voľná zábava, o ktorú sa zvyčajne starajú detské súbory a dedinskí umelci s koledami. Svoje remeslá prezentujú aj miestni remeselníci, ako sú kováči a rezbári.

Čo kúpiť na vianočných trhoch v Krakove ?

Vianočné trhy v krakowe
Foto viančoných trhov v Krakowe  „Foto  od  annaspies

Vianočné ozdoby v predaji počas krakovského vianočného trhu sú väčšinou tradičné. Poľskou špecialitou zostávajú najmä staré dobré ručne maľované farebné sklenené ozdoby. Napriek tomu môžu byť spokojní aj zákazníci, ktorí túžia po elektronických veciach s blikajúcimi LED diódami.

 

Organizátori Krakovského vianočného trhu dávajú čestné miesto ručným prácam. Fajnšmekri by mali hľadať folklórnu keramiku, vyšívané obrusy a kovoobrábanie. Taktiež ľudové umenie ako drevené plastiky a maľby na skle.

Krakovský trh je bohatý na potraviny, čo je skvelá vec. Je toho toľko, čo môžete vyskúšať!

Toto je len ukážka toho, čo je v ponuke a mení sa každý rok, ale väčšinu z nasledujúcich môžete očakávať počas obdobia vianočných trhov v Krakove alebo dokonca až v januári.

nočný krakow
Foto : flickr

Čo ochutnať : populárne poľské jedlá

oštiepok
Oštiepok, údený syr na vianočných trhoch v krakowe . Foto  gsz
  • Údený syr – Dobrá voľba pre vegetariánov, hoci je niekedy zabalený a varený v slanine!
  • Stánky s pierogi (slávne pirohy) – Slané plnené so syrom, kyslou kapustou či rôznymi druhmi mäsa a sladké pirohy plnené ovocím a sladeným syrom.
  • Stanoviská s grilovaným mäsom – Milovníci mäsa si môžu vybrať z miestnych klobás, pečeného bravčového kolena, kuracieho kebabu a množstva iného grilovaného mäsa. Možno sa im budete chcieť vyhnúť, ak sa snažíte cestovať udržateľnejšie.
  • Polievka – Na krakovskom trhu je niekoľko vegetariánskych polievok; huba, paradajka a kapusta. Navyše si môžete dať tradičnú gulášovú polievku.
  • Varené víno z obrovských sudov roztrúsených po trhu. Dávajte pozor na tabule s nápisom grzane wino, horúce víno po poľsky.
  • Zdá sa, že poľské bábiky sú na vianočných trhoch obľúbené.
  • Drevené hračky a z nejakého dôvodu množstvo drevených kuchynských vychytávok.
  • Gurmáni tu nájdu sezónne sladkosti, od rôznofarebných cukríkov až po korenisté oriešky. Cenným jedlým suvenírom sú miestne perníky, často v tvare srdca a tradične zdobené farebnou polevou. Ceny sú často konkurencieschopné. Napriek tomu môžu byť agresívni lovci výhodných nákupov sklamaní.

Aké sú ceny?

Podobne ako vianočné trhy v Zakopanom alebo v Bratislave aj tu môžete očakávať nárast cien kvôli infliácií. Neznamená to, že ceny sú nejako extra prehnané. Napríklad grilovaný oštiepo stoji 7 zl. čo je asi 1,50 EUR. Oproti predošlému roku je to skok o 2 zl.  Ak si ho dáte so slaninkou tak cena bude o 2 zlote viac ( skoro 2 EUR).  Čo sa týka cien ubytovania tie si môžete pozrieť v článku nižšie spolu s odporúčaniam na najlepšie hotely v pomere cena / kvalita.

Vianočná výzdoba v krakowe
Foto: Flickr

Kde sa ubytovať počas vianočných trhov v Krakove ?

Určite neprídete len na trhy na otočku. Je fajn si urobiť pár dňový výlet. A preto je fajn nepodceniť výber ubytovania v Krakowe. Preto je tu užší výber toho naj.

Balthazar Design Hotel

181492178
Grodzka 63, Krakow

Priamo na hlavnom námestí je Balthazar doslova pár krokov od vianočného trhu a všetkého, čo by ste si v historickom Krakove mohli priať vidieť. Izby sú jedinečné, svieže a luxusné, na rozdiel od akéhokoľvek hotela, ktorý ste pravdepodobne videli inde. Ak hľadáte luxusný hotel v blízkosti vianočného trhu v Krakove, potom je to skvelá voľba.

Puro Hotel Krakow

273144145

Hotel Puro Krakow je v blízkosti vianočného trhu v Krakove. Hotel je moderný, čistý a dobre umiestnený v blízkosti starého mesta a hlavnej vlakovej stanice. Hotel Puro je veľmi uznávaný a je za dobré peniaze so skvelým hodnotením. Hotel ponúka požičovňu bicyklov, čo je zábavný a udržateľný spôsob, ako navštíviť mesto aj v zime (ak budete mať šťastie na počasie).

Apartmány Meyo Hlavné námestie

161492885

Ak nie ste na hotely ale radi apartmány tak sa pozrite na apartmány Meyo, ktoré sú na hlavnom námestí. Bližšie k vianočným trhom sa s týmto apartmánom naozaj nedostanete a z niektorých okien izieb môžete dokonca vidieť trh. Ak uprednostňujete luxusný hotel, potom je Balthazar lepšou voľbou, ale ak potrebujete priestor a súkromie apartmánu spolu s najkratším časom cesty na námestie, rezervujte si Meyo.

Slovo na záver

Krakov (Krakow)  je v decembri pulzujúci a rušný nakupujúcimi a návštevníkmi z celého sveta.

Je toho toľko, čo môžete vidieť a robiť, navštívte múzeá alebo nespočetné množstvo kostolov, urobte si jednodňový výlet do pochmúrneho Osvienčimu alebo si pozrite podzemnú katedrálu vytesanú do soľnej bane.

Krakov je obľúbenou letnou destináciou, no v období Vianoc a Nového roka sa stáva viac známym ako skvelá dovolenková destinácia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.