Ako vidia mačky a psy náš svet? Ak si myslíš, že čiernobielo si na omyle!

8451

Máte doma mačku alebo psa? Zaujíma vás, ako vnímajú svet okolo seba? Ak áno, tak ste na správnom mieste. V tomto článku sa dozviete, aké sú rozdiely medzi ľudským a zvieracím zrakom, a ako to ovplyvňuje ich správanie a komunikáciu.

Farby

Možno ste už počuli, že mačky a psy vidia len čiernobielo. To nie je pravda, ale ani nie sú schopní rozoznať všetky farby, ktoré vidíme my. Mačky a psy majú v očiach dva typy receptorov: tyčinky a čípky. Tyčinky sú citlivé na svetlo a umožňujú vidieť za tmy. Čapíky sú citlivé na farby a umožňujú vidieť detaily.

Ľudia majú tri typy čapíkov, ktoré reagujú na červenú, zelenú a modrú farbu. Mačky a psy majú len dva typy čípkov, ktoré reagujú na modrú a žltú farbu. To znamená, že nevidia červenú a zelenú farbu, ale len odtiene modrej, žltej, šedej a hnedej.

Zdroj: YouTube

 

Tvar

Mačky a psy majú iný tvar zrenice ako ľudia. Ľudia majú okrúhlu zrenicu, ktorá sa zväčšuje alebo zmenšuje podľa intenzity svetla. Mačky majú zrenicu vo forme zvislej štrbiny, ktorá sa dokáže zúžiť na tenkú čiaru alebo rozšíriť na celú dúhovku. Psy majú zrenicu vo forme vodorovnej štrbiny, ktorá sa tiež prispôsobuje svetlu.

Tvar zrenice ovplyvňuje aj to, ako vidia mačky a psy tvar predmetov. Ľudia vidia predmety ostré a jasné, aj keď sú blízko alebo ďaleko. Mačky a psy vidia predmety rozmazané, ak sú príliš blízko alebo príliš ďaleko. Mačky majú lepší zrak na blízko ako psy, ale psy majú lepší zrak na diaľku ako mačky.

Hĺbka

Mačky a psy majú obidve oči umiestnené na prednej strane hlavy, čo im umožňuje mať dobré periférne videnie a hĺbkové videnie. Periférne videnie je schopnosť vidieť veci, ktoré sú mimo stredu zorného poľa. Hĺbkové videnie je schopnosť odhadnúť vzdialenosť a polohu predmetov v priestore.

Periférne videnie využívajú na sledovanie pohyblivých objektov, ako sú korisť, loptičky alebo iné zvieratá. Hĺbkové videnie im pomáha pri lovení, skákaní, behaní a vyhýbaní sa prekážkam. Mačky majú lepšie periférne videnie ako psy, pretože majú väčší uhol zorného poľa. Psy majú lepšie hĺbkové videnie ako mačky, pretože majú väčšiu rozdielnosť medzi očami.

adult black pug
Autor tejto fotografie je charlesdeluvio


Svetlo

Mačky a psy majú výborný nočný zrak. Dokážu vidieť za podmienok, ktoré by pre nás boli úplná tma. To je preto, že majú špeciálnu vrstvu v očiach, ktorá sa nazýva tapetum lucidum. Tapetum lucidum je vrstva tkaniva, ktorá odráža svetlo späť do sietnice.

Sietnica je vrstva buniek, ktorá zachytáva svetlo a prenáša ho do mozgu. Tapetum lucidum zvyšuje množstvo svetla, ktoré sietnica dostane, a tým aj zrakovú ostrosť. Tapetum lucidum je tiež zodpovedný za to, že mačky a psy majú žiarivé oči, keď sa na ne pozeráme z určitého uhla.

Autor tejto fotografie je Tomer Arazy


Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre