Viete ako vyzerá harpya? Je to mohutný vták a vynikajúci dravec!

1455

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ktoré vtáky patria medzi najväčšie a najmocnejšie na svete? Dovoľujeme si tvrdiť, že vás určite napadol sup, ale čo takto harpya? Vedeli ste vôbec, že také zviera existuje a že sa radí k vtákom? Určite veľká väčšina z vás pozná toto pomenovanie v súvislosti so ženami (áno, v našom článku sa dozviete aj ako toto prirovnanie vzniklo).

Harpye sú jedny z najmocnejších dravcov, čo potvrdzuje aj ich veľkosť. Často sedávajú v korunách stromov v dažďových pralesoch, odkiaľ sú schopné uloviť naozaj obrovskú korisť (bez problémov dokážu uloviť leňochoda, malú opicu, no ulakomia sa aj na domáce zvieratá ako sú kozy alebo sliepky). 

Zdroj: wikimedia common

Ich rozpätie krídel je enormné – môže byť až do 2 metrov, telo majú pomerne veľké a ich hmotnosť tiež dosahuje úctyhodného čísla do 10 kilogramov. Ako v prípade väčšiny dravcov je samica väčšia ako samec.

Ich pazúry sú dlhšie ako pazúry medveďa

Zdroj: wikimedia common

Pazúry sú pre harpye nevyhnutné. Vďaka nim lovia, a tak môžu prežiť. Navyše im pomáhajú aj pri pristávaní alebo odpočívaní na konári stromu. Preto je logické, že musia byť extrémne dlhé a silné. 

Priemerná dĺžka pazúra medveďa je 7 až 10 centimetrov, avšak pazúry harpie môžu merať až 12 centimetrov! 

Harpya v gréckej mytológii 

V gréckej mytológii sú harpye opisované ako škaredé odpudivé bytosti, ktoré majú vtáčie telo, ale ženskú tvár. Ich úlohou bolo prevádzať duše do podsvetia, kde ich neraz mučili. 

Harpye sú národným vtákom Panamy

Nie každá, no niektoré krajiny si za svoj symbol zvolili aj konkrétne zviera, no a práve národným zvieraťom Panamy je harpya. Stalo sa tak v roku 2002 a odvtedy je táto tropická krajina hrdou nositeľkou tohto faktu. Ak by niekoho zaujímalo, ďalším dôležitým zvieraťom v Paname je zlatá žaba, ktorá produkuje extrémne silný zetekitoxín. 

Vydržia týždeň bez jedla

Zdroj: wikimedia common

Viete si predstaviť bez jedla jeden jediný deň? Človeka to naozaj unaví a dá zabrať, ale čo takto vydržať celý týždeň? Väčšina zvierat potrebuje prijímať potravu každý deň, prípadne raz za dva dni. Obzvlášť dôležitý je príjem živín pre dravcov, ktorých životný štýl je extrémne aktívny. 

Napriek tomu vedia harpye vydržať aj viac dní, pretože množstvo mäsa, ktoré skonzumujú a živiny z neho čerpajú viac dní. 

Samec a samica si zostávajú verní 

Je zriedkavé nájsť v živočíšnej ríši druhy, ktoré si zostávajú verné po celý život a teda ich môžeme nazvať ako monogamné. Medzi vtákmi je to obzvlášť nezvyčajné. Harpye však zostávajú spolu a rok čo rok má ten istý pár potomstvo. Je to o to pôsobivejšie, keď viete, že harpye sa môžu dožívať až 30 rokov! 

Harry Potter a Fénixov rád 

Zdroj: google images

Máte radi Harryho Pottera a pamätáte si piaty diel, kde sa prvýkrát oficiálne zjavil fénix? Isto ste si ho aj vy obľúbili. To ste ale ešte nevedeli, že predlohou mu bola práve harpya. No uznajte, nepodobajú sa? 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre