Týchto 26 rýchlych zaujímavostí o Vietname vo vás zaručene vzbudí potrebu túto nádhernú exotickú krajinu navštíviť

4437

Vietnam. Krajina s veľmi rýchlym hospodárskym rastom a s najnovšími technológiami. Dokonca sa tam nachádza veľa pamiatok v zozname UNESCO v prekrásnej prírode. No pravdepodobne každý z nás už počul aj o Vietnamskej vojne. A ak nie, v tomto článku nájdete všetko, čo by ste o Vietname chceli vedieť.

ryzove polia
Foto od Hoach Le Dinh na Unsplash

Zaujímavosti a fakty o Vietname

1. Všetky národy v krajine mali podľa legendy vzniknúť z nesmrteľnej čínskej princeznej a dračím pánom morí. Tento dračí pán mal taktiež pomôcť darovaním čarovného meča počas oslobodzovania Vietnamu od čínskej okupácie, ktorý mala neskôr vziať zlatá korytnačka. Po tejto udalosti bolo jazero, kde sa to „odohralo“, pomenované na „Hoàn Kiếm“ (Jazero Návratu Meča).

Vietnam
Foto od Tran Phu na Unsplash

2. Názov krajiny boli pôvodne dve slová a to „Viet Nam“.

3. Ich kultúra je tvorená čisto adaptáciou čínskych, japonských, francúzskych a amerických zvykov. Napriek tomu v nej ide hlavne o základné hodnoty ľudstva, spoločenstvo, harmóniu a rodinu.

4. V roku 983 Vietnamci vymysleli obchodný systém na výmenu zvieracích koží, slonoviny a tropického tovaru za čínske zvitky v oblasti filozofie a literatúry ako pomstu za okupovanie.

assorted plastic toys on black wooden shelf
Foto od Markus Winkler na Unsplash

5. Telo prvého prezidenta „Ho Či Minha“ bolo po smrti zakonzervované a vystavené v istom mauzóleu, aj napriek jeho prianiu byť spopolnený.

6. Ich vlajka má reprezentačný a zároveň smútočný význam. Päť cípov hviezdy hviezdy má predstavovať rôzne skupiny ľudí, konkrétne poľnohospodárov, robotníkov, intelektuálov, mládež a vojakov. Červené pozadie má vzdávať hold ťažkým a krvavým bojom odohratým vo Vietname.

Vietnamskíá vlajka
Foto od Sam Williams na Unsplash

7. Každý rok sa vo Vietname (január/február, každý rok je to inak) koná festival „Tet Nguyen Dan“, ktorý má oslavovať znovuzrodenie a začiatok nového lunárneho roka. Taktiež sa tam koná festival „Trh lásky“ na pripomenutie dávneho tragického zakázaného milostného príbehu. Zároveň má festival poskytnúť „neutrálnu pôdu“ medzi bývalými ex-milencami.

8. Tradičným oblečením je uvoľnenou róbou „Áo Dài“ a kónickým klobúkom „Nón Lá“.

9. Bubny „Đồng Sơn“ pochádzajú až z Doby bronzovej, využívané konkrétne medzi rokmi 500 pnl. až 300 nl. Ďalším starým, no populárnym umeleckým dielom sú vodné babky, pri ktorých sa začiatok predpokladá na 11. storočie.

10. Kráľovské hroby v „Hue“ majú zobrazovať starovekú architektúru a umenie. Má sa tu taktiež nachádzať „Zakázané mesto“ z ktorého je dnes zamurovaná pevnosť, kam mala v minulosti prístup len kráľovská rodina a ich služobníctvo.

11. Na bohoslužby a obety nie sú určené chrámy, ale pagody. Chrámy tu slúžia len na počesť známym historickým osobnostiam.

budhizmus
Foto od Norbert Braun na Unsplash

12. Každoročne sa tu konajú duely ľudových piesní zvaných „Quan Ho“, ktoré sú podľa UNESCA považované za nehmotné kultúrne dedičstvo.

13. Pozdĺž strmých vrchov sú vysadené tzv. ryžové terasy, ktoré im uľahčujú rast na týchto miestach. Väčšina plodín krajiny sa však pestuje na pláňach obklopujúcich „Červenú rieku“ a Mekong. Sú totiž jedny z najúrodnejších.

14. Najvyšším vrchom Vietnamu je „Fan Si Pan“, označovaný aj za „Strechu Indočíny“. Taktiež ide o 59. najvyšší vrch na svete.

15. Nachádza sa tu taktiež aj tzv. „Parfumová rieka“, ktorá je pomenovaná podľa krásnej vône tropických kvetov, ktoré počas jesene na ňu popadajú. Zaujímavým prírodným úkazom je jaskyňa zvaná „Sơn Đoòng“, ide o najväčšiu jaskyňu na svete.

16. Mnohí Vietnamci veria v tzv. „Three Kitchen Gods“ (Traja kuchynský bohovia), v ich jazyku „Táo Quân“. Tí majú počas skoro celého lunárneho roku pozorovať akcie každej rodiny a na konci tohto roka majú informácie odniesť ich pánovi, „Ngocovi Hoanovi“.

brown chopsticks on white bowl
Foto od Sharon Chen na Unsplash

17. Ich kuchyňa je známa svojou rovnováhou piatich ázijských prvkov, ktoré tvoria pikantnosť, kyslosť, horkosť, slanosť a sladkosť, zároveň je však jedna z najzaujímavejších. Okrem iného, sa v ich kuchyni často uplatňuje princíp Ying-Yang. Jedným z tradičným jedál je „Tiết Canh“, teda niečo ako puding z čistej zvieracej krvi. Pri pečení ošípaných ich použijú celé, teda vrátane vnútorností. Najobľúbenejším jedlom je ryža a druhým sú isté rezance zvané „Pho“.

18. Vyrábajú tu aj hadie víno, pri ktorom je had namočený do ryžového vína. Pije sa hlavne kvôli zachovaniu zdravia a vitality. Taktiež tu nájdete hadie farmy, ktoré majú za úlohu ochranu druhov a hľadanie protijedov.

Snake Wine photo
Foto: DesheBoard

19. Najpopulárnejším športom je futbal. Zatiaľ čo medzi ďalšie koníčky miestnych patrí lov na lizardov, turisti obľubujú hlavne vozenie sa na slonoch.

20. Práva LGBT komunity sa tu čoraz ďalej stávajú viac progresívnymi, pričom však panuje zákaz manželstiev rovnakého pohlavia.

21. Najpoužívanejším prostriedkom dopravy je motocykel, vytvárajú sa z nich často veľké kolóny.

motorky
Foto od Matthew Nolan na Unsplash

22. Ak sú pre Vás víza príliš drahé, môžete požiadať o kartu dočasného pobytu, ktorá je lacnejšia a ľahšie sa s ňou pracuje.

23. Vietnam jeden z najväčších producentov kešu orieškov. Taktiež je druhým najväčším výrobcom kávy a patrí mu až 20% z celkového podielu na predaji.

24. Úroveň gramotnosti v krajine veľmi vysoká, až 94%. Taktiež, ich miera nezamestnanosti je jednou z najnižších zo všetkých rozvojových krajín na svete.

25. Deti na školách nie sú zvolávané zvončekom, ale tradičným gongom.

26. Vietnamská vojna nemala jasnú príčinu a mala začať ako konflikt. Momentálne je vina za ňu pripisovaná Amerike, pretože sa jej dalo predísť. Pretrvávala dlho, jej vedenie si vyskúšalo až 5 amerických prezidentov. Išlo o najdlhšiu vojnu, kým ju nepredstihla tá v Afganistane. Odhaduje sa, že pri nej zomrelo asi 2 milióny civilistov a 1,3 milióna vojakov.

Vietnam War photo
Foto: manhhai

zdroj: thefactfile

1 komentár

  1. Kultúra čisto z čínskych,japonských ,francúzskych a amerických zvykov ??? To čo je za blbosť .Vietnam ma podobnú kultúru ako Japonsko kvôli čínskemu vplyvu keďže aj Japonci majú čínsky vplyv.Ale Vietnam nemá žiadny japonský vplyv.To kľudne mozeme potom nazvať Japonsko ma vietnamský vplyv alebo adaptovali zvyky z Vietnamu .A Vietnam nemá viac amerického vplyvu ako Slovensko .Práveže na Slovensku je viac americká daptacia zvykov .Je pravda že Vietnam ma čínsky a francúzsky vplyv ale nemá presne istý .Mám tam mixnuty spolu s vietnamskymi zvykmi a kultúrou .Plus Vietnam ma aj svoje vlastne zvyky a kultúru ktorá nesúvisí s Čínou alebo Francúzskom .

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.