Aké účinky má Vitamín C na naše telo? Prosperovať vďaka nemu môže vaša pleť aj vlasy a samozrejme imunita

740

Vitamín C patrí k esenciálnym vitamínom, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Jeho význam evidujeme v mnohých procesoch prebiehajúcich v našom tele a jeho dostatok je spojený s mnohými dychberúcimi pozitívami! Samotný vitamín C patrí k tým vitamínom, ktoré sú rozpustné vo vode. Nájdeme ho v mnohých druhoch ovocia a zeleniny .

Asi je aj vám notoricky známe to, že počujete z okolia o preferovaní vitamínov z prirodzenej stravy . Niektorí z nás sa snažia doplniť tento vitamín suplementačnou formou aby pokryli svoje potreby.

Či už užívate vitamín C len vo forme ovocia a zeleniny  alebo ho suplementujete napríklad ako tabletky, v tomto článku sa dozviete preukázateľných účinkoch vitamínu C na celé telo.

Účinky vitamínu C

 

Silný antioxidant, ktorý môže znížiť riziká spojené s chronickými ochoreniami

 

Vitamín C je vskutku silným antioxidantom, ktorý skutočne môže posilňovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu 2.

Antioxidanty? Sú to molekuly podporujúce funkčnosť vášho imunitného systému. Na imunitnom systéme participujú chránením buniek pred škodlivými molekulami, ktoré nazývame voľné radikály.

V prípade akumulácie voľných radikálov môže dochádzať k oxidatívnemu stresu, ten je spájaný s mnohými chronickými ochoreniami.

Štúdie preukázali, že zvýšená konzumácia tohto vitamínu môže pozitívne vplývať na hladiny antioxidantov (zvýšenie až o 30%). Tento fakt je významným z hľadiska zníženia možného zápalu 3.

Vitamín C ako bojovník proti vysokému krvnému tlaku

 

Viete o tom, že vysoký krvný tlak patrí k rizikovým faktorom, ktoré indikujú to, že niečo v oblasti zdravia nie je úplne v poriadku? Štatistiky nepustia – každý 3. dospelý Američan trpí zvýšeným krvným tlakom 4.

Vysoký krvný tlak je nebezpečným, tichým zabijakom. Nebolí. Napriek tomu zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a je jedným z hlavných dôvodov úmrtí v celosvetovom meradle 5.

V prípade dospelých trpiacich vysokým krvným tlakom vitamín C znižuje systolický krvný tlak o 4,85 mmHg a diastolický krvný tlak o 1,67 mmHg (priemerne) 6.

Samozrejmosťou je to, že osoby trpiace vysokým krvným tlakom by sa nemali spoliehať iba na vitamín C a dôsledne pristupovať k liečbe.

dávkovanie vitamínu C
Konzumovať resp. dávkovať ho môžete v rôznych formách. Populárna forma sú tablety alebo rozpustené v tekutine

Vitamín C  je vitamín s potenciálom zmierniť riziká kardiovaskulárnych ochorení

 

Aká príčina je najčastejším dôvodom úmrtia? Kardiovaskulárne ochorenia!

Zdravie vášho srdca a ciev závisí od viacerých faktorov, zaujímavou informáciou je to, že aj vitamín C môže byť skutočne nápomocný!

Jedna z veľkých a významných analýz 9 štúdií (zúčastnených 293 172 osôb) prišla k záverom, že tí, ktorí konzumovali najmenej 700 mg vitamínu C denne mali o 25% nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení v porovnaní s tými, ktorí tento vitamín nesuplementovali 7.

Jedna z analýz taktiež podporuje tvrdenie, že konzumácia tohto vitamínu suplementačnou formou môže znížiť hladinu zlého cholesterolu 8.

Prečítajte si: Ako funguje vitamín c na tvár .

Môže znížiť hladiny kyseliny močovej v krvi a pomôcť v prevencii pred nepríjemnou dnou

 

Dna je jedným z typov artritídy, znepríjemňuje život približne 4% americkej populácie (dospelých) 9.

Toto veľmi bolestivé ochorenie spojené so zápalom kĺbov vie pokaziť radosť zo športu, pohybu. Symptómy dny sa prejavujú v prípade, že máte v krvi príliš veľa kyseliny močovej. Vysoké hladiny kyseliny močovej sú asociované s jej kryštalizáciou a usadením v kĺboch.

Vie v tomto prípade pomôcť vitamín C? Dokonca hneď niekoľko štúdií potvrdilo, že vitamín C môže pomôcť v znížení úrovne kyseliny močovej v krvi a chrániť pred útokmi dny.

Príklad? Štúdia s 1387 mužmi priniesla dáta o tom, že ľudia konzumujúci viac vitamínu C mali evidentne nižšie hladiny kyseliny močovej v krvi v porovnaní s tými, ktorí tento vitamín užívali v menšom množstve 10.

 

Pomáha v prevencii pred deficitom olova zlepšením jeho absorpcie

 

Aj vy patríte k tým nešťastníkom s nedostatkom železa?

Železo je významným nutrientom, plní viaceré funkcie v našom organizme. V procese krvotvorby je dôležité z hľadiska tvorby červených krviniek, transportu kyslíka telom.

Prekvapivo, vitamín C vo forme doplnkov výživy môže zlepšiť absorpciu železa z vašej stravy! Asistuje totiž v procese premeny železa s malou schopnosťou vstrebania na železo takej formy, v ktorej bude telu jednoduchšie ho využiť 11.

 

Naštartuje imunitu lepším fungovaním bielych krviniek

 

Ak sa zamyslíme nad dôvodmi, kvôli ktorým populácia konzumuje vitamín C, jeden z najčastejšie uvádzaných bude podpora imunitného systému.

Vitamín C pomáha povzbudiť proces produkcie bielych krviniek (lymfocytov) 12. Tie sú významné z hľadiska funkčnosti obranyschopnosti organizmu.

Taktiež je dôležité poznamenať to, že vitamín C môže skrátiť dobu hojenia rán 13.

Vitamín C a koža? Tento vitamín je obzvlášť dôležitý v prípade obranyschopnosti kože. Je do nej transportovaný a plní v nej úlohu antioxidantu – pomáha posilňovať kožné bariéry (prevencia infekcií, kožných ochorení) 14.

zdroje vitaminu c
Vitamín C nájdeme v rôznych potravinách ako napríklad brokolica, červená a žltá paprika alebo citróny.

Chráni pamäť a myseľ pred starnutím

 

Demencia je často používaný termín označujúci príznaky slabomyseľnosti a zhoršenej pamäte.

Týka sa vyše 35 miliónov ľudí (v globálnom meradle), najmä starších dospelých 15.

Ako sme už v článku zmienili, vitamín C je silným antioxidantom. Jeho nízke hladiny sú spojené so zhoršením myslenia a pamäte 16.

Navyše, niekoľko iných štúdií preukázalo to, že ľudia s demenciou môžu mať nižšiu úroveň vitamínu C v krvi 17.

Viaceré štúdie evidujú pozitívny vplyv vysokého príjmu vitamínu C vo forme suplementov na vaše mentálne zdravie a pamäť (v procese starnutia) 18.

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre