Aké vitamíny sú dôležité pre vašu pleť? Ak ich budete mať dostatok poďakuje vám nielen vaša pokožka ale aj organizmus

2706

Problematická pleť trápi skoro každého tretieho človeka. Či už sa pasujete s príliš mastnou alebo suchou pleťou, akné, rozšírenými pórmi alebo začervenaním pokožky, skoro nikto nie je spokojný s vizážou svojej pleti. Krása pokožky nezávisí len od vonkajšej, ale aj od vnútornej starostlivosti.

Pravdou je, že za problematickou a nepeknou pokožkou stojí často vnútorný problém. Preto by sme mali dbať tak ako o vonkajšiu starostlivosť o svoje telo, tak aj o vnútornú. Nedostatok výživných látok v našom organizmov môže spôsobovať najrôznejšie problémy, ktoré sa odzrkadlia na pleti.

Preto je vhodné zamyslieť sa nad svojím životným štýlom, ak je váš problém s pleťou dlhodobý alebo sa objavil nárazovo a o to radikálnejšie. Vo veľa prípadoch za zlou pleťou stojí nedostatok vitamínov a minerálov v organizme. Minerály a vitamíny sú pre pleť veľmi dôležité.

Dermavit - Najlepšie vitamíny pre vašu pleť

Všetky potrebné vitamíny ale aj iné látky nájdete  v unikátnom výživovom a kozmetickom prípravku od spoločnosti Advance Nutraceutics. Ide o jedinečný  produkt, ktorý vyrába len  firma Nutraceutics, ktorá je popredným lídrom na trhu s doplnkami výživy kvôli svojej precíznosti pri ich výrobe.   Ich Produkt Dermavit obsahuje kolagén, vitamín C, E, koenzym Q10, Aloe vera, či zinok.  Jednoducho jedna veľká zásoba živín pre vašu pleť. Teraz v akcií

Dôležité vitamíny na pleť

 

Vitamín D

Tento vitamín je veľmi priaznivý pre pleť. Zistilo sa, že je ideálny pri liečbe psoriázy. Najlepšie načerpanie vitamínu D je priamo zo slnka. Vystavovanie sa slnečným lúčom na 15 minút denne je vysoko liečiace pre vašu pleť.

 

Vitamín C

Nájdete ho poväčšine v kozmetike, ktorá je určená proti starnutiu pleti. Tento vitamín na pleť pôsobí blahodárne, pretože má antioxidačné vlastnosti a pomáha tvoriť kolagén. Pomáha obnovovať poškodenú pokožku a redukuje vznik vrások.  V osobitnom článku si môžete prečítať ako pôsobí vitamín c na vašu pleť.

 

Vitamín B3

Vitamín B3 sa osvedčil pri zvyšovaní hydratácie a pri znižovaní začervenania pleti. Tento druh vitamínu na pleť môžete aplikovať pomocou krémov a sér, v ktorých sa vitamín B3 často nachádza. Na etikete je často nazývaný ako Niacínamid. Zvyšuje produkciu ceramidov a mastných kyselín, čo zaisťuje vonkajšiu ochrannú bariéru pre pokožku.

 

Vitamíny sú nevyhnutné pre zdravie a správne funkcie v organizme. Preto ich nedostatok v tele môže mať viditeľné nepriaznivé účinky na koži.

Ostatné látky prospešné pre pleť

Aj keď sa v článku zaoberáme prevažne vitamínmi, je vhodné spomenúť aj ďalšie prospešné látky, ktoré pôsobia blahodárne na vašu pleť.  Ide napríklad o

Zinok

Zinok je minerál číslo 1, ak ide o stav pleti . Má protizápalové účinky a preto sa z neho často vyrábajú protizápalové krémy a krémy na pleť.  Jeho hlavná funkcia je imunitná a zároveň ide o najviac preskúmanú a využívanú látku pri liečbe akné.  Zinok nájdete v prirodzených formách vo fazuliach, mliečnych produktoch či orechoch. Prečítajte si, ktoré potraviny obsahujú najviac zinku.

Kolagén

Kolegén je proteín a ide o základnú stavebnú zložku kože či kostí.  Dostatok kolagénu je základom pre zdravé kosti, kĺby či pleť.  Pre vašu kožu je najdôležitejší kolagén typu I . Pre jeho vstrebávanie je potrebný Vitamín C čiže dbajte na to aby ste ho mali v potrave dostatok prípadne zvoľte taký komerčný kolagén, ktorý ho obsahuje.

Selénium

Selénium je minerál, ktorý pomáha vašej pokožke tak, že ju chráni pred UV žiarením. S jeho nedostatkom je spojený zvýšený výskyt rakoviny kože.

 

Životný štýl a zdravá pleť

Ak chcete zdravšiu a pevnejšiu pokožku je potrebné aby bol váš organizmus v dobrej kondícií. Docielite to napríklad skrz tieto tipy:

 

  • Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na antioxidanty. Antioxidanty, ako je beta-karotén a vitamíny C, E a A môžu obmedziť škody spôsobené na nestabilných molekulách známych ako voľné radikály. Tieto molekuly môžu poškodiť bunky pokožky a spôsobiť známky starnutia. Jedným z najlepších spôsobov, ako získať viac antioxidantov, je jesť širokú škálu ovocia a zeleniny. Čučoriedky, jahody, grepfruit, kel, špenát, či rôzne druhy papriky sú plné vitamínov prospešných pre pleť.
  • Konzumujte omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách, najmä tých lokálnych, vo vajciach a vlašských orechoch. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú udržať vrchnú vonkajšiu vrstvu pokožky silnú a bez zmeny.
  • Dbajte na vyváženú a pestrú stravu. Dostanete tak do tela rôzne vitamíny priaznivé pre pleť.
  • Snažte sa tráviť veľa času v prírode na čerstvom vzduchu. V mestách sa väčšinu času vystavujete znečistenému prostrediu, smogu a pasívnemu fajčeniu. Tieto faktory tiež neprispievajú k zdraviu pleti, preto by ste to mali vyvažovať dostatočne dlhým pobytom v prírode.
  • Vyhýbajte sa častému pitiu alkoholu. Zaťažujete tým svoju pečeň a obličky, čo sa zvykne prejavovať na pleti hnisavým akné alebo nepekným začervenaním.
  • Doprajte si dostatok spánku, pravidelné cvičenie a dostatok vody.

 

Zdroje: healthline, webmd

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre