Stan Lee – tvorca marvelovských superhrdinov, ktoré milujú deti i dospelí

1940

Stan Lee sa vo veľkej miere podpísal pod vznik popkultúry ako ju dnes poznáme. Práve on má na svedomí takých hrdinov, ako Spider-man, Iron Man, Thor, Hulk či X-Men. Tento autor sa dožil naozaj úctyhodného veku, svet opustil ako 95-ročný.

stan lee fotografia
Foto od Gage Skidmore

Bol bývalým šéfom známej spoločnosti Marvel a v Spojených štátoch je považovaný za tvorcu súčasného komiksu. Zaujímavé je tiež, že v Marvel začal pracovať už ako 17-ročný. Prečítajte si teraz niekoľko ďalších zaujímavosti z jeho života.

marvel fotografia
Photo by ralpoonvast

Fakt č. 1: V roku 1994 ho uviedli do siene slávy pre jeho komiksovú tvorbu. V roku 2008 získal národnú medailu za umenie, ktorú mu udelil vtedajší prezident George Bush. Je tak jediným tvorcom komiksov, ktorý sa dočkal takéhoto ocenenia.

Fakt č. 2: K jeho obľúbeným umelcom patrili Stephen King, H. G. Wells, Mark Twain, Arthur Conan Doyle, William Shakespeare, Charles Dickens či Harlan Ellison.

Fakt č. 3: V roku 1998 podpísal Stan celoživotnú dohodu so spoločnosťou Marvel Enterprises, Inc. Zmluva vyžadovala, aby trávil 10% svojho času so spoločnosťou. V roku 2012 sa pre fanúšikov vyjadril so slovami: „Nemám žiadny voľný čas.“

marvel stan lee fotografia
Foto od HotlantaVoyeur

Fakt č. 4: Nie je žiadnym tajomstvom, že Stan mal príležitostné roly v mnohých filmoch od spoločnosti Marvel. Ale vedeli ste, že to bolo v skutočnosti súčasťou jeho zmluvy? Zvláštna klauzula v zmluve špecifikuje, že Stan sa musí objaviť v každom filme, v ktorom hrá niektorá z jeho vytvorených postáv.

Fakt č. 5: Keď sa ho opýtali, že ktorým hrdinom by sa chcel stať, Stan povedal, že by chcel byť doktor Doom. Stále tvrdil, že doktor Doom je fanúšikmi nesprávne pochopený. A podľa neho len preto, že chce vládnuť svetu ešte neznamená, že je 100%-ným zločincom.

Fakt č. 6: Tento skvelý autor sa dočkal aj svojej hviezdy slávy na hollywoodskom chodníku.

Fakt č. 7: V roku 1971 dostal Lee od ministerstva zdravotníctva, vzdelávania a sociálnych vecí list so žiadosťou, aby v jednej z jeho kníh napísal nejakú protidrogovú správu. A využil k tomu príbeh Spider-Mana, v ktorom bral drogy hrdinov najlepší priateľ.

spider man fotografia
Foto od PatLoika

Fakt č. 8: Hulk mal byť pôvodne sivý. Avšak tlačiareň nedokázala udržať konzistentnú farbu, a preto sa autor rozhodol pre zelenú farbu.

Fakt č. 9: Fantastická štvorka s Jackom Kirbym sa považuje za najväčší a najvplyvnejší „superhrdinovský“ komiks všetkých čias.

Fakt č. 10: Stan Lee založil svoju nadáciu v roku 2010 so zameraním na gramotnosť, vzdelávanie a umenie. Jej vytýčené ciele zahŕňajú podporné programy a myšlienky, ktoré zlepšujú prístup ku gramotnosti, orientujú sa aj na podporu rozmanitosti, kultúry a umenia.

Fakt č. 11: Lee priznal, že charakter Iron Mana chcel vytvoriť tak, aby ho čitatelia nemali radi. Chcel tiež zistiť, či si tento komiks budú ľudia kupovať aj napriek takémuto charakteru. „Myslel som si, že by bolo zábavné vytvoriť charakter, ktorý by nikto nechcel a žiaden z našich čitateľov by ho nemal rád.“ Iron Man mal napriek všetkému obrovský úspech.

iron man fotografia
Foto od IQRemix

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre