Vodné plochy a ich temné tajomstvá. Z tohto vám naskočí husia koža!

4170

Máme tu leto a spolu s ním aj horúce dni, pri ktorých sa chce osviežiť každý jeden z nás. No kto by povedal nie kúpaniu sa v mori, kde je voda príjemnej teploty. A možno by postačila hocijaká vodná plocha – jazerá, rieky, kúpaliská alebo aj obyčajný bazén kdesi vonku na záhrade. Moria a oceány totiž skrývajú nebezpečenstvá, o ktorých mnohokrát bežný rekreačný užívateľ nemá ani len tušenie. Okrem vždy existujúceho nebezpečenstva utopenia na plavcov číhajú aj ďalšie nebezpečenstvá.

Pýtate sa aké? Pokračujte v čítaní nášho článku a dozviete sa to. Vo voľnej prírode treba dávať obzvlášť pozor – v prvom rade si všímať a rešpektovať varovné tabule.

Chemikálie na dne Baltského mora

Zdroj Michael Held

Súčasťou Postupimskej dohody z roku 1945 bolo odobratie zbraní Nemeckému štátu. Kde ale tieto zbrane skončili? Spojenecké sily rozhodli a nakoniec skončili vyhodené v Baltskom mori, aby sa k nim viac nikto nedostal. Je pravdepodobné, že v tom čase si neuvedomili dôsledok svojho činu. Pravdou ale je, že poslali ku dnu 65 tisíc ton nebezpečného materiálu.

V náväznosti na to, vedci v roku 2013 zistili, že morské dno pri pobreží Poľska obsahuje stopové množstvá horčičného plynu, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre zdravie človeka.

Úniky chemických látok prirodzene znečisťujú vodu, čo má vplyv aj na ryby, ktoré vo vode žijú, a takto je ovplyvnený – kontamináciou – celý potravinový reťazec.

Brighton Beach býva často znečistená fekáliami

Zdroj: wikimedia common

Pláž každý rok navštívi niekoľko miliónov ľudí, pričom každý z nich mohol prísť do kontaktu s fekálnou kontamináciou. Vo vode, v ktorej sa ľudia bežne kúpajú sa totiž môžu nájsť aj stopy odpadových vôd z mestskej kanalizácie. Ako je to možné? Ak sa do kanalizácie dostane dažďová voda, potrubie je preplnené a voda začne presakovať. Kontaminácia pochádza aj z pôdy, ktorej súčasťou sú aj odpadky alebo výkaly hospodárskych zvierat v podobe hnojiva.

Našťastie býva celá situácia monitorovaná a v prípade, že je stav vody zdravie ohrozujúci, kúpanie je zakázané. Avšak bezpečných dní je každým rokom menej a menej.

Mäsožravé baktérie v Mexickom zálive

Zdroj: wikimedia common

Teplé vody Mexického zálivu každoročne prilákajú slušné množstvo turistov, otázne ale je, či vedia o tom, že v tých príjemných vodách sa nachádzajú aj baktérie, ktoré nemajú problém živiť sa ľudským mäsom. Konkrétne sa jedná o baktérie Vibrio vulnificus, ktorým sa najviac darí v teplej slanej vode. Infikujú mäkkýše, ktoré keď nie sú tepelne dostatočne upravené, vyvolajú infekciu aj u človeka. Rozkladajú kožu, tkanivá, vnútorné orgány. Človek má len 72 hodín na to, aby u neho zahájili liečbu antibiotikami, inak mu hrozí smrť.

Človek môže zahynúť pri šoku zo studenej vody

Zdroj: wikimedia common

Dovoľte, aby sme vám predstavili jazero Tahoe. Na prvý pohľad krásne a lákavé, no okúpať by ste sa v ňom nechceli. Voda v jazere má totiž v priemere len 15 stupňov Celzia. A hoci sa to nezdá ako príliš nízka teplota, dokáže telu spôsobiť nebezpečný teplotný šok a následné utopenie. Aj napriek výzvam príslušných orgánov k tomu, aby odvážlivci nosili záchranné vesty, sa tu každý rok utopí približne 7 ľudí.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre