Sérioví vrahovia nemusia byť hlúpi. Tu je niekoľko príkladov tých, ktorí sa vyznačovali až nadpriemernou inteligenciou.

1844

Čo majú spoločné sérioví vrahovia? Môže toho byť hneď niekoľko – to, že vôbec zabíjali, spôsob, akým to robili, ich krutosť a ohavnosť, ťažké detstvo, no nie zriedka jedným zo spoločných znakov môže byť aj vysoké IQ. Jedna štúdia ukázala, že priemerné IQ sériového vraha sa nachádza okolo čísla 94,7. Avšak tento zoznam obsahuje ľudí, ktorí okrem neľudského správania, krutosti a nechutnosti vynikali aj nadpriemernou inteligenciou.  

V súvislosti s tým sa nám ponúka otázka, či ide o náhodu alebo novovzniknutý fenomén? 

Rodney Alcala

d12690e9 0333 452d ae6b ab8d06de34a3 AP Dating Game Killer
Zdroj: wikimedia common

IQ: Odhaduje sa 170

Alcala bol známy tým, že sa ocitol v televíznej relácii “The Dating Game”, ktorá bežala v televízii v roku 1978. To však nebola jediná cesta, ktorou sa rozhodol presláviť. Stal sa známym sériovým vrahom (vyšetrovatelia našli približne tisíc fotografií jeho obetí – prevažne sa jednalo o ženy). Odhaduje sa, že môže za smrť asi 50-tich žien, no vinným ho uznali len zo zabitia piatich. Odsúdili ho až v roku 2005, usvedčujúcim dôkazom bolo jeho DNA.

Alcala zomrel vo väzení prirodzenou smrťou v roku 2021.

Ted Kaczynski

640px Ted Kaczynski 2 cropped
Zdroj: wikimedia common

IQ: 167

Našli sa ľudia, ktorí Kaczynskeho považovali za matematického génia (napriek tomu sa o ňom hovorilo, že má problémy s modernými technológiami). Už vo veku 16 rokov bol prijatý na Harvard. Tu započal svoju kariéru vraha – nastražil bomby, ktoré zabili troch ľudí a ďalších 23 zranili. 

Kaczynski nechával správy zašifrované matematickými kódmi, ktoré nedokázala rozlúštiť ani FBI. 17 rokov unikal spravodlivému trestu. Nakoniec však, za pomoci jeho brata, bol dolapený a odsúdený. 

Charlene Gallego

charlene gallego being escorted
Zdroj: wikimedia common

IQ: 160

Charlene Gallego spáchala na konci 70. rokov so svojím manželom Geraldom Gallegom niekoľko vrážd. Spoločne uniesli 10 ľudí (väčšinou mladé 13-ročné dievčatá). Tie držali v zajatí, sexuálne ich zneužívali a nakoniec ich zavraždili. 

Napriek tomu, že sa predpokladá, že organizátorkou toho celého bola Charlene, po ich dolapení svedčila proti manželovi, a tak dostala iba 17-ročný trest. V roku 1997 ju prepustili. 

Carroll Edward Cole

attachment carroll edward cole
Zdroj: youtube

IQ: 152

Keď bol Caroll dieťa jeho matka ho prinútila, aby sa pozeral, zatiaľ čo ona mala sexuálny styk s inými mužmi, kým bol jej manžel preč. Následne sa mu vyhrážala, aby otcovi nepovedal ani slovo. Caroll tvrdil, že práve táto prax, ktorej bol vystavený, spôsobila jeho problémy so ženami, ktoré v dospelosti mal. 

Vyšetrovatelia na čele s úradmi sa domnievali, že jeho prvá obeť bol jeho 10 ročný kamarát, ktorý sa utopil. Ako dospelý “lovil” v baroch ženy, ktoré následne zabil. 

Bol odsúdený za smrť piatich žien, hoci počet jeho obetí mohol byť oveľa vyšší. Dostal trest smrti. 

Andrew Cunanan

458731 photo u863506033
Zdroj: wikimedia common

IQ: 147

Andrew Cunanan je všeobecne známy vraždou módneho návrhára Gianniho Versaceho. On ale nebol jeho jedinou obeťou (boli minimálne ďalší štyria). Tí, čo ho poznali, ho považovali za bystrého študenta, dokonca ovládal sedem jazykov. Často sa však dostával do problémov a stal sa z neho patologický klamár. 

Veľmi mladý sa stal posadnutý sexom a neboli mu cudzie ani sadistické praktiky. Už ako tínedžer mal sex za peniaze. Napriek všetkému čo spáchal, ho FBI nedokázala chytiť. 

Versace mal byť jeho poslednou obeťou. Motív vraždy nie je jasný. Osem dní na to si sám vzal život. 

Stephen Christopher Stanko

Mon Stanko 42415 09
Zdroj: wikimedia common

IQ: 143

Kto ho poznal, ho opisoval ako veľmi inteligentného človeka, ktorý mal však silno vyvinuté vnímanie vlastnej dôležitosti, opakovane nedodržiaval spoločenské pravidlá a pojem “svedomie” mu nič nehovorilo. Stanko zabil svojho kolegu, priateľku, sexuálne napadol jej dcéru, ktorej sa však podarilo utiecť a kontaktovať políciu. V roku 2005 ho zatkli. V súčasnej dobe si odpykáva trest vo väzení v Južnej Karolíne. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.