Vtákopysk – rozkošný cicavec plný záhad. Vedeli ste to o ňom?

374

Vtákopysk patrí k zvláštnym tvorom žijúcim na našej planéte – je až natoľko netypický, že ešte v predminulom storočí vedci spochybňovali ich existenciu. Nie je škandalózne neveriť, že na Zemi žije tak unikátny tvor?

Zvláštny a absolútne odlišný je nielen svojim výzorom, ktorý pripomína kombináciu rôznych druhov zvierat, ale aj jeho charakteristika dokáže ohúriť. Napokon, my sme si pre vás pár zaujímavostí pripravili, tak sa vrhnite do čítania.

Patria k cicavcom, no samice zášajú vajcia

Zdroj: wikimedia common

Ide o jeden z najznámejších faktov, no nie každému musí byť známy. Musíte, ale uznať, že je to ohromné zistenie, absolútne netypické pre cicavcov. Znášajú vajíčka do hniezda, kde na nich dokonca samice “sedia”. Ide o primitívny znak, ktorý sa vyskytuje okrem vtákopyskov ešte u štyroch ďalších zvieracích druhov. Faktom tiež je, že vtákopysky nikdy nekladú neoplodnené vajcia. Vždy sa v nich už vyvíja mláďa. Povrch vajec je mäkký a kožovitý.

Nemajú pravý žalúdok

Jednoducho nemajú pravý žalúdok, ktorý by produkoval kyselinu chlorovodíkovú či tráviace šťavy. Ako teda u nich prebieha trávenie prijatej potravy? Základom ich jedálnička je predovšetkým hmyz, mäkkýše a rôzne červy. Táto potrava sa najskôr dostáva do vaku, ktorý obsahuje Brunnerove žľazy produkujúce hlien, ktorý napomáha následnému posunu potravy, ktorá prechádza cez črevá. Nie je presne známe, prečo sa takto vyvinuli, no zdá sa, že im to tak vyhovuje.

Pod UV svetlom svietia

Áno, naozaj je to tak – stačí vtákopyska umiestniť pod UV lampu a bude svietiť nádhernou modrozelenou farbou. Táto vlastnosť sa nazýva biofluorescencia, ktorú majú okrem vtákopyskov, napríklad aj istý druh netopierov alebo vombati.

Samci sú jedovatí

Zdroj: wikimedia common

Ďalším fascinujúcim faktom je, že samce sú jedny z mála cicavcov na svete, ktoré su jedovaté. Na panvových končatinách majú ostré ostrohy, ktoré obsahujú toxín. A na čo im slúži? Okrem ochrany pred predátormi či ľuďmi, im pomáha v boji s inými samcami v čase párenia.

Dospelé jedince nemajú zuby

Spomeňte si napríklad na kačicu alebo hus, aj keď je vtákopysk cicavec, ústnu dutinu má väčšmi podobnú práve im. Majú široký zobák, v dospelosti bez zubov. Krátko po vyliahnutí ale zuby majú, no akonáhle začnú jesť pevnú potravu postupne o ne prídu. Dospelé jedince majú totiž namiesto zubov tvrdé vankúšiky, ktoré im pomáhajú prijímať potravu (prijímajú ju spolu so štrkom z koryta riek, ktorý im tiež pomáha potravu drviť). Počas života im neustále rastú.

Produkujú mlieko

Zdroj: wikimedia common

Samice síce dokážu produkovať mlieko, no narozdiel od iných cicavcov nemajú bradavky. Iba drážky na koži, kam mlieko presakuje priamo z mliečnej žľazy, odkiaľ ho mláďatá vyciciavajú.

Tento spôsob však nie je príliš sterilný, takže mlieko obsahuje veľké množstvo antibakteriálnych látok, ktoré majú mláďatá chrániť pred infekciou. Zároveň vedci toto mlieko využívajú v testovaní rezistencie na antibiotiká.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre