Vtipné názvy obcí na Slovensku: Poznáte aspoň jednu z nich?

9502

Naša krajina je plná malebných dediniek a miest. Niektoré názvy obcí nás môžu nielen prekvapiť, ale aj poriadne pobaviť. V tomto článku si predstavíme niekoľko z nich, ktoré sú nielen zaujímavé svojou históriou, ale aj svojimi netradičnými názvami.

Aňala – Juh Slovenska

Na juhozápade Slovenska nájdeme obec Aňala, ktorá vzbudzuje záujem hlavne svojim názvom. Bez mäkčeňa sa toto slovo môže javiť veľmi vtipne, čo poviete?

Šarkan – Nové Zámky

V okrese Nové Zámky sa skrýva dedinka Šarkan. Ako iste viete názov Šarkan okrem obce označuje aj hračku vyrobenú z papiera s ktorou sme sa neraz hrali ako deti.

Dubník a Rozkoš – Nečakaná kombinácia

V obci Dubník sa nachádza časť s názvom Rozkoš. Dôvod tohto názvu zostáva zahalený tajomstvom. 

Haluzice a Potvorice – Sever Slovenska

Na severe sa nachádzajú Haluzice, čo môže znamenať niečo zaujímavé alebo neobvyklé, a Potvorice, čo v preklade znamená pomenovanie pre zlú ženu. Možno ich tam takých žilo viac.

IMG 6718
Zdroj: YouTube

Naháč – Pri Trnave

Pri Trnave nájdeme obec s názvom Naháč, čo by mohlo naznačovať obľubu nudizmu, ale v skutočnosti je názov odvodený od kvetu jesienka obyčajná, ktorý je aj veľmi jedovatý.

IMG 6714
Zdroj: YouTube

Slizké a Držkovce – Rimavská Sobota

V okrese Rimavská Sobota môžeme nájsť Slizké, čo v slovenčine znamená niečo klzké, a Držkovce, čo môže znamenať jedlo zo zvieracích vnútorností (držková polievka)

Nesluša – Kysucké Nové Mesto

Pri Kysuckom Novom Meste sa nachádza obec Nesluša, ktorá svojím názvom neoznačuje neslušných ľudí, ale je pomenovaná podľa miestnej rieky Neslušanka.

IMG 6716
Zdroj: YouTube

Vtipné názvy z východného Slovenska

Východné Slovensko ponúka názvy ako Smilno, Černochov, Švábovce, Pichne a Plešivec, ktoré majú rôzne historické a kultúrne významy.

Tieto humorne pomenované slovenské dediny a mestá sú dokonalým príkladom, ako môže jazyk odrážať kultúru, históriu a zmysel pre humor národa. Napíšte do komentára, ak je vám niektorá zo spomenutých obcí blízka.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

3 komentáre

  1. Šarkan = drak, pôvodné slovenské slovo. Diva, Parkan = plot, – všetko rovnako tak. Rozkoš – ide tam o rozkošné miesto, či výhľady?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.