Výber náhodných faktov: v ktorom meste je zakázané zomrieť a čo by s nami stalo, keby žijeme v nepretržitej tme

566

V dnešných Zaujímavostiach a faktoch sa dozviete, na aký čudný symptóm môžu zomrieť alpaky a čo sa odporúča, aby sa tomu vyhlo. Ďalej zistíte, v ktorom meste je zo zákona zakázané zomrieť a aký je na to dôvod, a na konci vám priblížime, aký národ sa sprchuje najviac. Príjemný relax pri vašej obľúbenej sérií faktov.

Výber náhodných faktov, ktoré vám rozšíria vedomosti

Alpaky sú stádové zvieratá, a preto potrebujú iné alpaky na socializáciu a bezpečie. Samostatná alpaka by bola v neustálom strese a smútku, čo by ohrozilo jej zdravie a mohlo by nakoniec viesť k smrti.

Stádo alpak by malo mať minimálne tri alpaky. To umožňuje, aby jedna alpaka slúžila ako alfa alpaka a ostatné ako podporné stádo.

 

Okrem toho, že sa 2 000 obyvateľov odľahlého nórskeho mestečka Longyearbyen musí v zime vyrovnať s nepretržitou tmou a neustálou hrozbou ľadových medveďov, musia dodržiavať aj jeden veľmi zvláštny zákon: Zomrieť tam je nezákonné.

Longyearbyen sa nachádza na nórskom súostroví Svalbard, približne na polceste medzi pevninským Nórskom a severným pólom, a je tam taká zima, že umieranie je tam nezákonné od roku 1950, keď miestni obyvatelia zistili, že sa telá na cintoríne nerozkladajú kvôli mrazivému počasiu.

 

Priemerný Brazílčan sa v priemere osprchuje 14-krát za týždeň, teda približne dvakrát denne. To je takmer dvakrát viac ako v každej inej krajine, ktorá sa zúčastnila na prieskume. V ostatných krajinách sveta je priemerný počet sprchovaní za týždeň päť.

 

Vzor „spomaľovania času“ zaznamenal Maurizio Montalbini, sociológ a jaskyniarsky nadšenec. V roku 1993 strávil Montalbini 366 dní v podzemnej jaskyni neďaleko talianskeho mesta Pesaro, ktorá bola navrhnutá v spolupráci s NASA na simuláciu vesmírnych misií, čím prekonal svoj vlastný svetový rekord v čase strávenom pod zemou. Keď vyšiel von, bol presvedčený, že uplynulo len 219 dní.

Jeho spánkové a bdelé cykly sa takmer zdvojnásobili. Odvtedy vedci zistili, že v tme sa väčšina ľudí nakoniec prispôsobí 48-hodinovému cyklu: Po 36 hodinách aktivity nasleduje 12 hodín spánku. Dôvody sú stále nejasné.

 

Mliečny čaj je populárny nápoj, ktorý kombinuje čaj a mlieko. Vyrába sa v mnohých podobách a možno ho nájsť v rôznych kultúrach po celom svete.

 

Pri vypití pohára ľadovej vody namiesto pohára vody s izbovou teplotou spálite len asi osem kalórií. Váš bazálny metabolizmus, ktorý udržiava vaše orgány v činnosti, spaľuje približne 70 % kalórií. Fyzická aktivita pridáva asi 20 % a trávenie asi 10 %.

Myšlienka, že pitím studenej vody sa musí spáliť viac kalórií, sa vyvinula z presvedčenia, že naše telo vynakladá energiu na zahriatie. Je pravda, že vaše telo bude pracovať, aby zvýšilo svoju teplotu na 37 stupňov, ale vynaloží na to len asi osem kalórií. Osem kalórií je ekvivalent malej uhorky.

 

V dvoch štúdiách výskumníci našli dôkazy pre túto hypotézu: muži, ktorí zažívali relatívnu neistotu zdrojov, hodnotili ženy s väčšími prsiami ako fyzicky atraktívnejšie než muži, ktorí zažívali istotu zdrojov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre