Výber faktov: papagáj, ktorý zachránil dieťa pred udusením, prečo piráti nosia pásku cez oko a aké staré je najdlhšie známe zmrazené ľudské embryo

970

V dnešnom výbere zaujímavých faktov sa dočítate o Emme Gibsonovej, ktorá sa narodila v roku 2017 ako najdlhšie známe zmrazené ľudské embryo. Ďalej sa dozviete príbeh papagája, ktorý zachránil batoľa pred udusením a na konci zistíte, akú mimoriadne dôležitú kartičku našli vo vrecku bývalého prezidenta Spojených štátov, keď bol postrelený.

 

 

Fakt č. 1: Osamelá veľryba

Vedci počúvali nahrávky konkrétnej modrej veľryby, ktorá sa už viac ako 20 rokov potuluje vo vodách severného Tichého oceánu.  Označuje sa ako osamelá, pretože táto veľryba spieva nezvyčajne vysokým tónom 52 Hz a nedokáže komunikovať s inými modrými veľrybami, ktoré spievajú v rozsahu 10 – 40 Hz.

 

Fakt č. 2: Piráti

Piráti boli zbehlí v nočnom boji. Napokon, prekvapiť nenápadného protivníka v noci bola osvedčená metóda úspechu. V priebehu času sa šermiari, ktorí sa často dostávali do boja, naučili prispôsobiť.

Samozrejme, jediným spôsobom, ako sa nenápadne pohybovať nočnou tmou, bolo naplno využívať svoje oči. Ak piráti nosili náplasť na jednom oku, mohli oklamať svoj zrak a rýchlejšie sa prispôsobiť tme.

 

Fakt č. 3: Najdlhšie zmrazené ľudské embryo

Najdlhšie známe zmrazené ľudské embryo, ktoré viedlo k úspešnému pôrodu, sa narodilo v novembri 2017 v Tennessee. Emma Wren Gibsonová, ktorú 25. novembra 2017 priviedol na svet doktor Jeffrey Keenan, lekársky riaditeľ Národného centra pre darcovstvo embryí, je výsledkom embrya pôvodne zmrazeného 14. októbra 1992.

Emmini rodičia, Tina a Benjamin Gibsonovci, z východného Tennessee priznávajú, že sa cítili prekvapení, keď im Carol Sommerfeltová, riaditeľka embryologického laboratória Národného centra pre darcovstvo embryí, 13. marca oznámila presný vek rozmrazeného embrya.

Dnes 32-ročná Tina hovorí: „Chcela som len dieťa. Je mi jedno, či to bude svetový rekord alebo nie.“

 

Fakt č. 4: Papagáj záchranár

V roku 2009 papagáj Willie upozornil svoju majiteľku Megan Howardovú, keď sa dieťa, ktoré opatrovala, začalo dusiť raňajkami. Keď 2-ročná Hannah začala modrať, vták začal škriekať a mávať krídlami, aby upútal pozornosť svojej majiteľky.

„Keď som bola v kúpeľni, Willie začal kričať tak, ako som ho nikdy predtým nepočula, a hrozne silno mával krídlami,“ povedala slečna Howardová. „Potom začal opakovať „mama, dieťa“ stále dokola, až som vyšla von a pozrela sa na Hannah a ona bola celá modrá. Opatrovateľka sa hneď rozbehla za dieťaťom a vykonala Heimlichov manéver, čím jej zachránila život.

„Keby ma Willie nevaroval, asi by som nevyšla z kúpeľne včas, pretože už modrala, mala modré pery a všetko,“ povedala.
Papagáj bol ocenený cenou za záchranu života, ktorú udeľuje miestna pobočka Červeného kríža.

 

Fakt č. 5: Moderní otcovia

V roku 1982 sa až 43 % otcov priznalo, že nikdy nevymenili plienku. V posledných rokoch sa toto číslo znížilo na približne 3 %, čo je úžasné, pretože výskumy ukazujú, že keď otcovia obliekajú, prebaľujú a kúpu svoje deti, vzťah medzi otcom a dieťaťom sa posilňuje.

Dnešní otcovia to chápu. Výskum ukazuje, že súčasní otcovia sa snažia o rovnomernejšie rozdelenie rodičovských povinností v domácnostiach. Čísla dokazujú, že veci nie sú dokonalé – mnohí otcovia priznávajú, že v ich domácnostiach to ešte nie je rovnomerné (mama stále robí viac) – ale podľa jednej štúdie venujú moderní otcovia každodenným domácim prácam o 30 minút viac času ako ich vlastní otcovia a trávia viac času so svojimi deťmi ako predchádzajúce generácie.

Otcovia, ktorí sa starajú a zaujímajú, vytvárajú pre deti skvelé prostredie na život. Učia dcéry, že nie sú menej ako chlapci, a učia synov, že umývanie riadu a pranie nie sú „ženská práca“.

Tento trend, keď otcovia doma viac pomáhajú, nie je dobrý len pre deti, ale aj pre manželstvá (čo je dobré aj pre deti). Výskumy ukazujú, že keď 60 % alebo viac rodičovských povinností pripadá na mamu, vzťah medzi mamou a otcom trpí. Keď však otcovia plnia svoju úlohu v domácnosti, vzťahy párov sú silnejšie. Jednoduché veci, ako napríklad to, že otec naloží umývačku riadu, sú proste dôležité.

 

Fakt č. 6: Strašidelné domy

Otrava oxidom uhoľnatým vysvetľuje mnohé prípady v strašidelných domoch, ako napríklad pocit, že vás niekto sleduje, počuť kroky alebo hlasy, vidieť „duchov“, bolesti hlavy, závraty a náhlu smrť alebo chorobu ľudí alebo domácich zvierat, ako aj zvláštne správanie domácich zvierat, napríklad nadmerné štekanie.

Pesticídy môžu spôsobovať rovnaké typy halucinácií ako oxid uhoľnatý. Halucinácie môžu spôsobovať aj rekreačné drogy. Užívatelia drog si zvyčajne, ale nie vždy, uvedomujú, že zažívajú halucinácie súvisiace s drogou, prinajmenšom po tom, ako opäť vytriezvejú. So strašidlami sa spájajú aj toxické plesne, ktoré môžu produkovať halucinogény.

 

Fakt č. 7: Ronald Reagan

Kartička bola odobratá ťažko zranenému Ronaldovi Reaganovi hneď po atentáte v roku 1981, keď mu traumatologický tím pohotovostného oddelenia Univerzitnej nemocnice Georgea Washingtona rozrezal oblečenie. Neskôr ju našli pohodenú v jednej z jeho topánok na podlahe pohotovostného oddelenia.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre