Výber faktov: prečo sa Angelina Jolie stala licencovanou pilotkou a aké blahodarné účinky pre ženy má mužský pot

514

Vitajte! V dnešnom výbere zaujímavých faktov sa dozviete, prečo je mužský pot pre ženy prospešný a na čo im pomáha. Ďalej zistíte, čo by ste mali robiť ak sa nachádzate na Islande, chcete poslať poštu, ale neviete adresu, a dozviete sa aj, čo prinútilo Angelinu Jolie vybaviť si pilotný preukaz a dokonca kúpiť súkromné lietadlo. 

 

Fakt č. 1: Mužský pot

Je známe, že mužský pot a jedna konkrétna chemická látka v mužskom pote ovplyvňuje náladu žien a dokonca zvyšuje ich sexuálne vzrušenie. Štúdia Claire Wyartovej z Kalifornskej univerzity v Berkeley z roku 2007 dokazuje, že chemická látka androstadienón v mužskom pote zvyšuje hladinu hormónu kortizolu aj u žien, ktoré ho čuchajú. Tieto zistenia naznačujú, že androstadienón môže byť ľudským feromónom, ktorý u žien spôsobuje zmeny správania aj hormonálne zmeny.

 

Fakt č. 2: Oslava prvého detského smiechu

Navahovia (jeden z najväčších indiánsych kmeňov žijúcich v USA) veria, že novorodenci najprv prebývajú vo svete Diyin Dine’e, svätého ľudu, a až potom sa môžu pripojiť k svojej pozemskej rodine. Diyin Dine’e sú prví ľudia, ktorí sú predmetom najdôležitejších mýtov a príbehov navažskej kultúry. Keď sa narodí prvé dieťa, veria, že dieťa žije medzi Svätými ľuďmi, až kým sa prvýkrát nezasmeje. Akt smiechu je znamením, že dieťa je pripravené sa pripojiť k svojej rodine.

Vzhľadom na význam, ktorý má v navažskej tradícii prvý smiech dieťaťa, členovia rodiny pozorne sledujú, čakajú a počúvajú, aby počuli ten prvý chichot. Rodičia, súrodenci, bratranci a sesternice, starí rodičia a jednoducho všetci, ktorí sú rodine blízki, sa budú zo všetkých síl snažiť, aby ten prvý smiech vyvolali, od vtipných tváričiek až po šteklenie. A nakoniec, keď sa dieťa prvýkrát zasmeje, je čas osláviť cestu do pozemskej rodiny a privítať tento nový život do komunity obradom prvého smiechu Navajo!

 

Fakt č. 3: Potraviny

Týchto 12 rastlín sú: pšenica, ryža, kukurica, cukrová trstina, sója, zemiaky, palmový olej, maniok, cirok, proso, arašidy a sladké zemiaky.

Päť druhov zvierat je: hovädzí dobytok, kurča, byvol, ošípaná a koza.

Takmer polovica našich kalórií rastlinného pôvodu pochádza len z troch potravín: pšenice, kukurice a ryže. Hoci sa odhady líšia, predpokladá sa, že existuje viac ako 30 000 jedlých rastlín a my jeme len 150 z nich. Tridsať percent plemien hospodárskych zvierat je ohrozených vyhynutím.

 

Fakt č. 4: Islandská pošta

Turista, ktorý chcel poslať obálku na farmu v dedine Búðardalur na západe Islandu, nepoznal správnu poštovú adresu, a tak namiesto toho len nakreslil nákres miesta. Vonkajšia strana listu obsahovala relevantné údaje, ako je názov mesta, opisy typu „konská farma s islandským/dánskym párom, 3 deťmi a množstvom oviec“. Bola tam nakreslená aj trasa, s diaľnicami a vodnými plochami pri farme. Bolo na nej napísané aj „Takk fyrir!“, čo v islandčine znamená „ďakujem“.

List odišiel z Reykjavíku a z milosti veľmi trpezlivých islandských poštových pracovníkov sa dostal na miesto určenia, na farmu Hólar a do zoologickej záhrady. Musí to byť celkom dobré miesto, keď si od svojich návštevníkov vyslúži takú oddanosť.

 

Fakt č. 5: Angelina Jolie

V rozhovore vysvetlila Angelina Jolie dôvod, prečo sa stala licencovanou pilotkou.

Herečka prezradila, že dôvodom je jej najstaršie dieťa Maddox Chivan, a povedala: „Vždy, keď Mad vidí lietadlo, je ohromený. Napadlo ma, že ak budem vedieť riadiť lietadlo, kým bude mať 4 roky, budem pre neho ako Superman.“

Podľa správ Angelina Jolie vtedy vlastnila červeno-biele lietadlo Cirrus SR-22 – letecký kúsok v hodnote 360 000 dolárov. Lietadlo je vybavené jedným z najrýchlejších jednomotorových lietadiel na svete a môže dosiahnuť rýchlosť 482 kilometrov za hodinu. Keďže Angelina je vášnivou letkyňou, vo svojom súkromnom lietadle údajne prepravovala svoju rodinu – vrátane bývalého manžela Brada Pitta, ako aj všetky svoje deti.

 

Fakt č. 6: Padajúci výťah

Náraz na podlahu v tejto polohe rozloží silu nárazu na celé telo. Taktiež orientuje vašu chrbticu a dlhé kosti kolmo na smer nárazu, čo ich lepšie ochráni pred poškodením rozdrvením. Vaše tenšie kosti, ako napríklad rebrá, môžu stále prasknúť ako vetvičky, ale asi si veľmi nenavyberáte.

 

Fakt č. 7: Tanec

Tanec zlepšuje funkciu mozgu a posilňuje pamäť. Viaceré štúdie preukázali, že tanec je spojený so zníženým rizikom demencie. V štúdii vedcov z Albert Einstein College of Medicine z roku 2003 zistili, že tanec je spojený so 76 % znížením rizika demencie u účastníkov.

Ďalšia štúdia ukazuje, že tanec zlepšuje zdravie mozgu a priestorovú pamäť. Taktiež naznačuje, že udržiavanie aktívneho životného štýlu do vysokého veku môže zachovať motorické, kognitívne a percepčné schopnosti.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre