Dobite energiu počas dňa: Prečo malý „šlofík“ dokáže veľa?

448

Poznáš ten pocit keď sa na naobeduješ a si spokojný s plným bruchom. V tom ťa prepadne neuveriteľná chuť na spanie. Vtedy by si si mal dopriať spánok aspoň na 20-30 minút. Je dokázané, že takýto takzvaný šlofík je pre naše telo naozaj prospešný. Aké nám prináša benefity? 

Výhody zdriemnutia na asi 20 až 30 minút

Krátky spánok na 20 až 30 minút môže byť často zdravou alternatívou k pitiu väčšieho množstva kávy, hovorí Alex Dimitriu, MD, psychiater a zakladateľ Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine.

V skutočnosti ti asi 30 minút spánku môže priniesť lepšiu náladu a zlepšiť pamäť. Podľa Dimitriu zdriemnutie na tento krátky čas tiež zlepší príznaky únavy, ako je podráždenosť, nízka motivácia a ospalosť.

V štúdii z roku 2016 vedci pozorovali účinky spánku na účastníkov štúdie. Tí, ktorí si zdriemli 30 minút, vykazovali zlepšenú náladu, zatiaľ čo zdriemnutie 10 minút alebo menej bolo spojené so zhoršenou náladou.

pexels photo 989088
Zdroj: Pexels

Dlhší spánok tiež nie je efektívny 

Ak si pospíš príliš dlho alebo príliš neskoro popoludní to by ti mohlo sťažiť kvalitný nočný spánok. Zdriemnutie v neskorých hodinách dňa môže mať výhodu v tom, že momentálne znižuje vašu únavu, ale môže tiež spôsobiť, že sa budeš cítiť menej ospalí a bude ťažšie zaspať v noci. Ak si tiež zdriemneš dlhšie ako 30 minút, môžeš sa cítiť unavenejší ako predtým. Toto sa nazýva zotrvačnosť spánku.

Stáva sa to preto, že po viac ako 30 minútach sa náš spánok prehĺbi a potom môže byť ťažšie sa rozhýbať,“ hovorí Dimitriu. Tento hlboký spánok je známy ako spánok s pomalými vlnami a nasleduje po niekoľkých minútach REM alebo ľahšieho spánku. Ak cítiš potrebu zdriemnuť si niekoľkokrát týždenne, pravdepodobne nemáš dostatok spánku každú noc. „Driemanie by malo byť výnimkou, nie pravidlom, ideálne so zameraním na optimálny nočný spánok 7 až 8 hodín, hovorí Dimitriu.

pexels photo 3978297
Zdroj: Pexels

Tipy na zdravý a produktívny spánok

Aby si sa správne vysporiadal s únavou, tu sú najlepšie spôsoby, ako si zdravo a osviežujúco zdriemnuť:

  • Spite 20 až 30 minút. Dlhší spánok môže spôsobiť, že sa budeš cítiť horšie alebo naruší tvoj nočný spánok. Ak chceš rýchlo zaspať, vypni si upozornenia na telefóne si nastav budík na 30 minút.
  • Zdriemni si okolo obeda alebo hodinu po obede. Snaž sa nezdriemnuť si po 15:00, pretože to môže narušiť spánok, ktorý v noci potrebuješ. V ideálnom prípade by si si mal krátko zdriemnuť uprostred dňa.
  • Vytvorenie pohodlného a tichého prostredia ti pomôže dobre si oddýchnuť. Izba v ktorej sa nachádzaš by mala byť taká tmavá, ako sa len počas dňa dá, a pri nízkej teplote.
  • Aj keď občasné zdriemnutie môže byť zdravé a môže mať aj dlhodobé výhody, netreba to preháňať. Výskum napríklad zistil, že zdriemnutie až dvakrát týždenne je spojené so zníženým rizikom kardiovaskulárnych príhod. Častejšie zdriemnutie však nepomáha, a ak to poškodí tvoj spánok v noci, môžeš byť vystavení vyššiemu riziku srdcových chorôb.
pexels photo 3960141
Zdroj: Pexels

Zhrnutie

Krátky šlofík teda prináša zdravotné výhody, ale treba to brať s mierou. Ak bývaš počas dňa často unavený, môže to naznačovať málo spánku v noci, alebo iné zdravotné problémy. Preto to naozaj netreba preháňať, a ak je únava u teba na dennom poriadku, niečo nie je dobre.

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.