Vlastníte mačku? Tu je niekoľko neskutočných benefitov s tým spojených!

387

Čo sa týka mačiek sú len dve možnosti – buď ich milujete alebo nenávidíte. Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny, prinášame vám článok, ktorý vás rozhodne zaujme. Chovať doma mačku má totiž toľko výhod, že to stojí za pozornosť. Určite ste už počuli o ich liečiteľských schopnostiach, no možno ste im v plnej miere neboli schopní veriť. Ale nemusíte sa báť. Naozaj je väčšina toho, čo sa o nich hovorí pravda.  

Od zdravotných (fyzických výhod) až po tie psychické. Zdieľať domov s mačkou je niečo úžasné a jedinečné. A väčšina ľudí si to v momente zamiluje. Pripravte sa na stretnutie s najroztomilejšími zdvíhačmi serotonínu na svete. 

Mačacie pradenie podporuje hojenie kostí a mäkkých tkanív 

shallow focus photography of white and brown cat
Autor tejto fotografie je Yerlin Matu

Aktuálne štúdie ukazujú, že mačacie pradenie je nielen roztomilým zvukom, ktorý dáva majiteľom najavo absolútnu spokojnosť a oddanosť ich mačky, ale je za tým oveľa viac – ako sa ukázalo, zvuk mačacieho pradenia sa pohybuje v rozmedzí 20-140 hertzov, takže ľuďom v bezprostrednej blízkosti prináša viaceré zdravotné prínosy. Od posilnenia kostí až po podporu hojenia. 

Mačky môžu byť vycvičené na detekciu záchvatov

calico cat
Autor tejto fotografie je Uriel Soberanes

Mačky, sa na rozdiel od psov, oveľa zriedkavejšie využívajú na terapeutické účely. No štúdie hovoria o tom, že by aj túto “prácu” zvládali priam dokonale. Ukázalo sa totiž, že je možné naučiť ich rozpoznať varovné príznaky pred záchvatom (také, ktoré ani dotyčný nezachytí) a tým pádom svojho majiteľa včas upozorniť. Mechanizmus, akým to mačky dokážu rozoznať, nie je známy, no predpokladá sa, že je za tým biochémia a citlivé mačacie nošteky.  

Mačka vám môže pomôcť zlepšiť imunitu

white ceramic mug on white table beside black eyeglasses
Autor tejto fotografie je Kelly Sikkema

Vlastniť mačku je veľmi dobrým základným kameňom na posilnenie imunitného systému, ktorý majú ľudia dnešnej doby vo všeobecnosti dosť oslabený. Takže, ak chcete ušetriť na vitamínoch, zaobstarajte si mačku. A zdravej mačky sa nemusia báť ani tehotné ženy, práve naopak, aj im môže chlpatý miláčik len pomôcť sa uvoľniť a dostať sa do pohody. 

Mačky pomáhajú pacientom trpiacim Alzheimerovou chorobou a/alebo demenciou

grayscale photo of woman in sweater smiling
Autor tejto fotografie je Artyom Kabajev

Ukázalo sa, že prítomnosť mačiek pomáha starším ľuďom s bežne diagnostikovanou demenciou alebo Alzheimerovou chorobou do takej miery, že opatrovateľské domy sa rozhodli si niekoľko mačiek zaobstarať! Mačky sú totiž pokojné a rozvážne stvorenia a človeka, ktorého si obľúbia zahrnú obrovskou láskou (zvyčajne si vyberajú človeka, ktorý ich potrebuje najviac). Pomáhajú týmto ľuďom znižovať úzkosti, strach i bolesť a navodzujú pocit bezpečia, dôvery a pohody. 

Život s mačkou môže u detí pomôcť predchádzať alergiám a astme 

woman holding white cat
Autor tejto fotografie je Veronika Homchis

Takže mačky nemajú pozitívny vplyv len na chorých či starých, ale aj na deti! Učia ich zodpovednosti za živého tvora, zároveň ich to núti byť trpezlivý, poctivý. Učia sa lásku nielen prijímať ale aj dávať. Navyše sa ukázalo, že ak dieťa vyrastá v domácnosti s mačkou má nižšiu pravdepodobnosť prepuknutia astmy alebo alergii v neskoršom veku. 

Pomáhajú deťom s autizmom 

Long-fur White Cat
Autor tejto fotografie je Em Hopper

Istá francúzska štúdia odhalila, že deťom starším ako 5 rokov s diagnostikovaným autizmom, mačka pomáhala na psychickej pohode. Boli menej zlostné, viac otvorené a schopné zdieľať svoje pocity. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre