Vymysleli cestovný kufor, ktorý dokáže nevidiacim ľuďom výrazne pomôcť s pohybom aj orientáciou

223

Výskumníci z Carnegie Mellon University vyvinuli kufor, ktorý výrazne pomôže nevidiacim a zrakovo postihnutým cestujúcim sa ľahšie pohybovať po letiskách.

Keď mu do jeho cesty vojde nejaká prekážka, pustí sa alarm. Kufor je dokonca vyvinutý tak, že je schopný majiteľa upozorňovať na potenciálne kolízie a ten sa im vďaka tomu môže ľahšie vyhnúť. Alarm pípa tým rýchlejšie, čím bližšie je prekážka. Upozorňuje nielen majiteľa, ale aj okoloidúcich, ktorí tak dokážu reagovať pohotovejšie, ako zrakovo postihnutí ľudia. Ak by hrozila bezprostredná kolízia, tak kufor vydá zvuk, po ktorom bude nevidiacemu jasné, že má zastaviť.

Foto od youtube

Tento vynález len nedávno testovali na medzinárodnom letisku v Pittsburghu. Tím, ktorý ho vymyslel, taktiež stihol vyvinúť aplikáciu NavCog, ktorá využíva na vytvorenie tzv. majákového systému technológiu Bluetooth. Ten totiž pomáha používateľom správne sa zorientovať na letisku.

Zvukové pokyny sú navrhnuté tak, aby dávali jednoznačné pokyny i informácie o tom, kde sa nachádzajú napr. toalety, reštaurácie či pokladne a iné. Aplikácia je už plne funkčná a môže si ju stiahnuť každý, kto ju potrebuje. „Keď máte päť alebo šesťhodinovú medzipristátie a potrebujete sa najesť alebo použiť toalety, toto je skvelý vynález,“ uviedol vo vyhlásení nevidiaci cestovateľ, ktorý sa zúčastnil výskumu. „Je to krásne, keď dokážeme vstať, bezpečne sa pohybovať a robiť veci, ktoré musíte alebo chcete,“ dodal.

Tieto kufre síce ešte v predaji nie sú, no intenzívne sa na tom pracuje.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre