Vypočujte si zvuky najväčšieho stromu na Zemi

304

„Chvejúci sa obor“ v Utahu, známy ako osikový háj Pando, je obrovský koreňový systém, ktorý tvorí približne 47 000 stromov. Je to najväčší známy organizmus na svete, pretože jeho stromy tvoria jeden obrovský klonálny koreňový systém. Tento systém pokrýva plochu viac ako 43 hektárov a jeho vek sa odhaduje na približne 80 000 rokov. To z neho robí jeden z najstarších živých organizmov na Zemi.

Osiky sú schopné produkovať výhonky z koreňov, vyvíjať a tvoriť nové stromy, ktoré sú geneticky identické so svojimi rodičmi. Zdieľajú tiež vodu a živiny, čo im umožňuje prežiť v extrémnych podmienkach.

Jeff Rice, zvukový inžinier a novinár, spolu s Lance Odittom, výkonným riaditeľom Friends of Pando, sa zaoberali výskumom akustického portrétu Pando, čo je zaujímavý prístup k pochopeniu tohto unikátneho organizmu. Na stretnutí „Acoustical Society of America“ v roku 2023 opísali ich prácu a zdôraznili, že Pando vyvoláva otázky ohľadom našej predstavy o jednotlivých organizmoch a priestore. Pando narúša naše základné chápanie sveta, pretože tento obrovský les môže byť vnímaný ako jediný organizmus, čo odporuje našej predstave o individuálnych entitách.

Zvukový záznam z Pando

V roku 2022 Jeff Rice používal rôzne mikrofóny na zaznamenávanie zvukov listov Pando, spevu vtákov a zvukov počasia. „Prírodné zvuky nie sú len krásne a fascinujúce, ale môžu byť aj užitočné pre dokumentáciu stavu životného prostredia,“ zdôraznil. „Poskytujú záznam o miestnej biodiverzite a slúžia ako referenčný bod na hodnotenie zmien v životnom prostredí.“

Vypočujte si upokojujúcu zvukovú scénu Pando

Osiky sú známe najmä pre svoje chvejúce sa listy, čo je pre mnohých fascinujúci jav. Rice bol zvlášť zaujatý zvukmi vibrácií počas veterných búrok. Vzhľadom na to, že koreňový systém osikového hája Pando siaha asi 27 metrov pod povrch, Rice chcel zistiť, či by mohli zaznamenať zvuky z tohto koreňového systému. Oditt identifikoval potenciálne miesta na nahrávanie a začali prácu s použitím hydrofónov.

„Hydrofóny nepotrebujú vodu na to, aby fungovali,“ vysvetlil Rice. „Dokážu zachytiť vibrácie aj z povrchov, ako sú korene. Keď som si nasadil slúchadlá, bol som okamžite prekvapený. Niečo som počul. Ozval sa slabý zvuk.“

Vypočujte si zvuky Pando pod zemou

Obaja vysvetľujú, že zvuky, ktoré zachytili, nie sú jednoznačne z koreňového systému Pando, ale existuje niekoľko experimentov, ktoré podporujú túto myšlienku. Dokázali, že vibrácie sa môžu prenášať zo stromu na strom cez zem, čo znie logicky. Keď búchali na konár umiestnený 27 metrov ďaleko, hydrofón zachytil jemný náraz.

„Je to akoby dve plechovky spojené šnúrkou,“ vysvetlil Rice. „S tým rozdielom, že tu máme 47 000 plechoviek spojených obrovským koreňovým systémom.“ Počas búrky sa v závislosti od sily, zvuky zachytené hydrofónom zintenzívnili.

Zdroj John Price

„Vietor, ktorý sa premení na vibrácie (zvuk) a prenáša sa koreňovým systémom, by mohol poskytnúť pohľad do vnútorného fungovania rozsiahleho skrytého hydraulického systému Pando bez poškodenia,“ uviedol Oditt.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre