10 najväčších živých organizmov na planéte Zem. Počuli ste už o nich?

630

Matka príroda je natoľko prefíkaná, že najväčší organizmus zostal neodhalený až do konca 20. storočia. Dovoľte preto, aby sme vám predstavili niektoré zo superhviezd tejto planéty.

Mŕtvolný kvet (Amorphophallus titanum)

Tak ako napovedá názov, Amorphophallus titanium nevonia sladko. Môže sa ale pochváliť najväčším kvetom na svete, ktorý dosahuje výšku 1,5 až 2,5 metra. Aby kvet prilákal hmyz, ktorý opeľuje rastlinu, „vonia“ ako hnijúce mäso. Mŕtvolný kvet rastie v austrálskych, africkým a ázijských trópoch. Pri dotyku vylučuje neznesiteľný zápach. Napriek tomu sa jeho korene s obľubou používajú v japonskej kuchyni.

Autor fotografie je frank minjarez

Modrá veľryba 

Najväčší superlatív medzi zvieratami patrí veľrybe modrej (Balaenoptera musculus). Keď sa narodí mláďa Modrej veľryby, meria už viac ako 7 metrov a váži aj 3 tony. V skutočnosti je Modrá veľryba najväčším známym zvieraťom, ktoré kedy na Zemi žilo. Okrem toho sú také hlasné, že ich volanie zachytia iné veľryby zo vzdialenosti až 1600km.

Autor fotografie je janeb13

Najťažší známy organizmus

V národnom lese Fishlake v Utahu sa nachádza masívny háj stromov nazývaný Pando. Je jedinou klonovou kolóniou Populus tremuloides na svete. Nové osiky rastú zo základných koreňov jedného pôvodného stromu. Tento obrovský koreňový systém tvorí približne 47 000 kmeňov a odhaduje sa, že váži okolo 6 600 ton. Jeho vek je rovnako zaujímavý, 80 000 rokov.

Najväčšie suchozemské zviera

Slon africký (Loxodonta africana) drží titul najväčšieho suchozemského zvieraťa. Dosahuje mimoriadnu výšku až 4 metre a váži aj 11 ton. Chobot slona afrického unesie predmety s hmotnosťou viac ako 180 kg. Toto impozantné zviera má najdlhšie obdobie gravidity až 22 mesiacov. Kvôli ničeniu biotopov a pytliactvu však patrí medzi mimoriadne ohrozené druhy.

Autor fotografie je Fali Poncha

Najobjemnejší a najvyšší strom

Najvyšším stromom na svete je majestátna sekvoja obrovská (Sequoiadendron giganteum). Niektoré exepláre dosahujú výšku aj 100 m a môžu sa pochváliť objemom od 1 000 až 1 500m³. Tzv. Hyperion je z nich najvyšší (115,61m). Vždyzelená sekvoja rastie v Národnom parku Redwood v Kalifornii spolu s najobjemnejšou známou sekvojou. General Sherman má objem 1487m³ a je starý takmer 2300 rokov.

Autor fotografie je Nils Rasmusson

Najväčší bezstavovec

Pokiaľ ide o živočíchy bez chrbtice je kolosálna chobotnica Mesonychoteuthis hamiltoni väčšia než akýkoľvek iný druh. Môže vážiť až 450 kíl a narásť do dĺžky viac ako 9 metrov. Tieto zdanlivo hrôzostrašné tvory žijú v ľadových antarktických vodách v hĺbke okolo 2000 metrov. Nikdy však neboli pozorované vo voľnej prírode.

Najvyššie suchozemské zviera

Neuveriteľná žirafa (Giraffa camelopardalis) si vďaka kombinácii štíhlych nôh a famózne dlhého krku vyslúžila vyznamenanie – najvyšší cicavec na svete. Žirafy sa prispôsobili konzumácii listov v korunách stromov. Priemerná výška samcov je 4,85,5 metra a váha viac ako 1000kg. Rekordný samec, ktorý bol zastrelený v roku 1934 v Keni, meral 5,87 metrov. Samice sú vo všeobecnosti trochu menšie a ľahšie. Napriek tomu dokážu žirafy na krátke vzdialenosti bežať rýchlosťou až 56 km/h.

Autor fotografie je Michelangelo Azzariti

Najväčší plaz

Zatiaľ čo mnohé z najväčších svetových tvorov sú od prírody učenlivé, krokodíl morský (Crocodylus porosus) nie. Je najväčší plaz a zároveň najväčší suchozemský predátor na svete. Samce dosahujú dĺžku 7 metrov a živia sa takmer všetkým, čo vstúpi do vody. Výskumníci tvrdia, že krokodíl morský vykazuje „oveľa bojovnejšie správanie“ ako iné druhy.

Autor fotografie je David Clode

Najťažší vták

Pštros (Struthio camelus) je skutočne najťažším vtákom na svete (63-140kg). Napriek tomu, že nemôže lietať, môže šprintovať rýchlosťou až 69 km/h. A tu je ďalší prekvapujúci fakt o pštrosoch. Medzi suchozemskými zvieratami majú najväčšie oči na svete.

Autor fotografie je Chris Stenger

A aký je najväčší živý organizmus zo všetkých?

V roku 1998 sa členovia americkej lesnej služby rozhodli určiť príčinu 112 úmrtí stromov v Malheur National Forest vo východnom Oregone. Ich vzorky a testy ukázali, že stromy boli infikované hubou Armillari solidipes (predtým Armillaria ostoyae). Zistili, že 61 stromov zabila kolónia, ktorá si svojich hostiteľov hľadá pod zemou. Na základe rýchlosti rastu môže byť A. solidipes starý 2 400 až 8 650 rokov.

Tieto ohromné organizmy nám pripomínajú, že náš svet je plný úžasných živých foriem.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre