Termín akné sa bežne používa pre „zapchaté póry“ , pupienky a hlbšie hrče, ktoré sa vyskytujú na krku, tvári, hrudníku, pažiach a hornej časti ramien. Problému s akné zvyčajne čelí mládež, ktorý môžeme vidieť rovnako na tvári ako aj na pažiach. Akné na rukách je jedným z najrozšírenejších kožných ochorení.

Väčšina ľudí má akné na tvári. No je celkom bežné mať akné aj na ramenách. Akné marí nielen fyzickú krásu človeka, ale vedie aj k duševnému napätiu kôli strachu, že sa budú rozvíjať trvalé jazvy alebo fľaky po akné.  Rovnako ako v prípade tváre, ruky majú tiež vlasové folikuly, ktoré sú dobre spojené s mazovými vylučovacími žľazami. Tieto žlazy sa zvyčajne zablokujú v dôsledku odumretej kože a mazu a to vedie k vzniku akné.

 

 

Vyrážky na rukách
Vyrážky alebo akné na rukách vie byť nepríjemné predovšetkým v letnom období

Ako sú vyrážky na rukách odlišné od vyrážiek na tvári?

Koža na rukách je oveľa hrubšia ako koža na tvári. Hrubšia koža znamená oveľa väčšie póry. Hrúbka kôže zabraňuje upchávaniu pórov, no keď sa tak stane, spôsobí to vážnejšie akné v priemere ako na tvári. Prečo? Lebo sa tam nahromadí oveľa viac mazu a baktérií.
Ľudia, ktorí sa obliekajú do tesného fit oblečnia a veľa sa potia majú vyššie riziko vzniku akné na rukách.

Hlavným dôvodom zodpovedným za vznik akné, je skutočnosť, že tesné oblečenie spôsobuje trenie, ktoré vedie k podráždeniu.

Ako predísť vyrážkam na rukách?

Akné na rukách sa lieči takmer rovnako ako na tvári. Ak sa chcete vyrážok zbaviť, musíte nosiť správne fit oblečenie a obmieňať ho na dennej báze. Po tréningu si doprajte sprchu a snažte sa udržať si ruky čisté. Ak máte dlhšie vlasy siahajúce po ramená, zopnite si ich do vrkoča aby sa vám zbytočne nedotýkali rúk.

Najlepšie na akné na rukách je použiť masť pripravenú z benzyl peroxidu na postihnuté oblasti kože. Dokáže vyčistiť telo a zaisťuje, aby vaša pokožka nebola mastná. Paže si jemne umývajte mydlom.

Majte dostatok vitamínov a minerálov pre správny stav pokožky – Bez zdravej a vyváženej stravy, ktorá je bohatá na všetky potrebné výživné látky pre pleť  sa nepohnete. Dbajte na to aby vaša strava bola bohatá na zinok, kolagén, Vitamín C alebo E. Prísun vitamínov, minerálov si viete zabezpečiť aj pomocou komplexného doplnku výživy Dermavit.

Pokožku nedrhnite, pretože to by mohlo váš problém iba zhoršiť. Môžete tiež použiť prípravky, ktoré obsahujú síru a retinol – dve zložky, ktoré potláčajú baktérie, prečisťujú póry a rozjasňujú pleť.

Majte ľahké bavlnené prestieradlá na posteli a meňte ich každých pár dní, takže nečistoty a maz z vášho tela neprichádzajú do kontaktu s rukami keď spíte. Môžete tiež skúsiť Aloe vera gél. Nanášajte bodku gélu cez všetky postihnuté oblasti raz alebo dvakrát denne. Aloe vera má hojivé vlastnosti. Použitie môže znížiť začervenanie a zápal.

Umývajte sa denne s nemastným, akné čistiacim prostriedkom vyrobeným špeciálne pre telo. Niekoľkokrát týždenne nahraďte tento prostriedok za exfoliant predstavujúci kyselinu salicylovú. To pomáha prečisteniu paži a opadávaniu odumretých kožných buniek.

Potom čo si vysušíte pokožku uterákom, navhlčite vatový tampón adstringentom a prejdite ním cez postihnuté oblasti. Ten pohlcuje maz, zbaví vás pórov a pripraví pleť na akné lieky.
Ak sa vám zdá, že nič nezaberá, je vhodné navštíviť dermatológa, ktorý vám pomôže analyzovať vašu situáciu a nastaviť liečbu.

Existujú rôzne lieky na liečbu akné. Niekedy dermatológ predpíše lokálnu liečbu obsahujúce silnejšie regeneračné chemikálie, ako napríklad retinoidy. Inokedy dermatológ predpíše ústne antibiotiká, ako minocyklín alebo tetracyklín, ktoré pomáhajú bojovať proti baktériam upchavajúcim póry.

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.