Výskumníci našli v antarktických vodách fosílie staré 70 miliónov rokov a tie patria najväčšiemu morskému plazovi vôbec

4986

„Lovci“ fosílií našli pozostatky obrovského morského tvora, ktorý sa navyše nesmierne podobá na bájnu Lochnesskú príšeru. Odkryli 70 miliónov rokov staré pozostatky masívneho elasmosaura, ktorý vážil 15 ton a žil v hlbinách Antarktídy. A čo viac, je to zrejme najväčší morských plaz, aký kedy na tejto planéte žil.

Foto od youtube

Odborníci hovoria, že tento 12 metrový tvor je zatiaľ najväčší svojho druhu, aspoň čo sa ich doterajších „úlovkov“ týka. Niektorí veria, že známa Lochnesská príšera a rovnako aj tento tvor prežili vyhynutie dinosaurov. Zaujímavé je, že sú si veľmi podobní najmä dlhým krkom a aj hlavou. Tvory z tohto rodu – plesiosaur, žili vo vodách Severnej Ameriky počas obdobia neskorej kriedy, čiže pred cca 70 miliónmi rokov.

Objavená fosília je jednou z najkomplexnejších fosílií, aké boli kedy objavené. „Celé roky to bola záhada. Nevedeli sme, či tieto tvory skutočne žili, alebo nie,“ prezradil paleontológ Jose O’Gorman z Národnej rady pre vedecký a technický výskum v Argentíne. „Boli to akési divné zvieratá, o ktorých takmer nikto nevedel,“ dodal. Je však známe, že už William Zinsmeister objavil na ostrove Seymour prvé exempláre, a to počas svojej expedície ešte v roku 1989. V tej dobe však nemal zdroje na vykopanie fosílnych nálezov, ale o tomto objave informoval vedcov. Až o niekoľko rokov neskôr sa antarktický inštitút zapojil do vykopávok fosílii, s ktorými začali v roku 2012. Kvôli ťažkým podmienkam bol výkop dokončený až v roku 2017, kedy bola odhalená podstatná časť kostry záhadného zvieraťa.

Skutočnosť, že tieto zvieratá takto dlho prebývali na našej zemi svedčí o tom, že vodný svet skutočne veľmi dlho prekvital, a to až do náhleho masového zániku, ktorému sa nevyhli ani morské tvory.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Patrik
13. júna 2019 5:11

Paci sami to a rad si to citam