Výskumníci neúnavne pracujú na vývoji vakcíny, ktorá bude účinná voči stresu

265

Máte problémy so stresom? Práve táto vakcína vám možno v budúcnosti umožní prekonať ho. Výskumní pracovníci usilovne pracujú na vývoji protistresovej vakcíne, ktorá by mohla zabrániť syndrómom ako posttraumatická stresová porucha a taktiež môže znížiť stresové reakcie.

stress fotografia
Foto od geralt

Vyvíjajú ju z baktérie, ktorej prirodzené prostredie je obyčajná pôda. Bolo aj preukázané, že táto baktéria s názvom Mycobacterium vaccae znižuje zápal spojený so stresovou reakciou organizmu. Stres podľa odborníkov súvisí najmä s tým, že ľudia postupne menili životný štýl a sťahovali sa z vidieka do miest. „Ide totiž o to, že keď sa ľudia presťahovali z vidieka, čiže aj z fariem do miest, stratili kontakt s organizmami, ktoré reálne slúžili na reguláciu imunitného systému a na potlačenie nevhodného zápalu,“ povedal neuroendokrinológ Christopher Lowry, jeden z výskumníkov štúdie. „Práve to nás priviedlo k vyššiemu riziku zápalových ochorení a psychiatrických porúch súvisiacich so stresom.“

Táto vakcína bola doteraz testovaná zatiaľ iba na myšiach. Ukázalo sa však, že keď dostali túto vakcínu, tak zápalová reakcia ustúpila. Lipid (mastná kyselina) sa môže stať centrom vývoja liekov, ktoré budú voči stresu skutočne veľmi účinné. A ak bude vyvinutá tak, ako si to odborníci predstavujú, tak by mohla byť v budúcnosti reálne podávaná ľuďom, ktorí pracujú pod takmer neustálym stresom. Ide najmä o policajtov, doktorov či hasičov. Stres je obrovským problémom a aj preto hľadajú odborníci cesty, ako sa ho zbaviť.

Ak sa však testy posunú vpred, tak zrejme vyvolajú otázky týkajúce sa potenciálnych dlhodobých účinkov, ktoré by sa mohli prejaviť. Lowry odhaduje, že to môže trvať aj ďalších 10 až 15 rokov, kým bude táto liečba dostupná pre ľudí.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre