Výskumníci objavili 13 miliónov rokov starú fosíliu korytnačky o veľkosti osobného automobilu!

940

Korytnačky sa vám zdajú roztomilé, najmä tie najmenšie, no keby po zemeguli chodili korytnačky o veľkosti auta, tak to by ste asi spozorneli. A niekedy také aj naozaj chodili. Ide o to, že vedci z kolumbijskej púšte Tatacoa a venezuelského regiónu Urumaco objavili fosíliu korytnačky o veľkosti automobilu!

Foto od Facebook

Pomenovali ju Stupendemys geograficus a ide o korytnačku, ktorá žila pred približne 13-7 miliónmi rokov. Išlo o obrovského tvora, keďže jej dĺžka predstavovala cca 4 metre a predpokladá sa, že vážila približne toľko, čo bežný osobný automobil. BBC uviedla, že spodná čeľusťová kosť viedla vedcov k zisteniu, že tieto korytnačky žili na dne jazier a riek, zatiaľ čo jedli malé zvieratká, vegetáciu, ovocie či semená. Jej veľkosť pre ňu bola výhodou, pretože ňou táto korytnačka dokázala odradiť predátorov. Zároveň však mala aj špeciálne rohy okolo krku, ktoré jej slúžili na obranu. V skutočnosti bola fosília nájdená s obrovským krokodílym zubom.

Podľa paleontológa Edwina Cadeny z Universidad del Rosario v Bogote, ktorý viedol výskum uverejnený v časopise Science Advances, boje medzi určitými druhmi korytnačiek stále existujú, najmä medzi samcami. Keď hovoríme o prehistorickom rode sladkovodných korytnačiek, tak Edwin vysvetlil: „Stupendemys geograficus bola obrovská a ťažká. Najväčší jedinci tohto druhu mali veľkosť a dĺžku dnešného sedana (druh automobilu), ak vezmeme do úvahy hlavu, krk, pancier a končatiny.“ Aj keď fosílie tohto druhu boli prvýkrát objavené v 70-tych rokoch, tak experti po prvýkrát dospeli ku komplexnému preskúmaniu druhu, ktorého celková dĺžka predstavovala štyri metre a váha až 1,25 tony.

Foto od Wikimedia

Obývali obrovské územia mokradí v dnešnej Kolumbii, Venezuele, Brazílii a Peru. Edwin k ich strave dodal: „Čo sa týka stravy, tak tá bola rôznorodá, pozostávala z malých zvierat ako ryby, hady či mäkkýše a tiež z ovocia a semien. Zjednotenie všetkých anatomických znakov tohto druhu naznačujú, že životný štýl spočíval v obývaní veľkých sladkovodných útvarov vrátane jazier a veľkých riek.“

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre