Výskumníkom sa podarilo objaviť tvora, ktorý nebol spozorovaný už 30 rokov a považovali ho za vyhynutého

746

Čoraz viac druhov zvierat je ohrozených a niektorým hrozí aj vyhynutie. Preto je v dnešnej dobre takým malým zázrakom, že sa podarí nejaký druh po mnohých rokoch objaviť, aj keď sa predpokladalo, že už vyhynul. Pozrite sa, čo sa podarilo tímu výskumníkov.

Tento nezvyčajný tvor nebol spozorovaný už od roku 1986. No vedcom sa v minulom roku podarilo objaviť jeho skrýšu. Jeho názov je potkan klokaní a v roku 1994 ho mexická vláda označila za ohrozený druh.

 

kangaroo rat fotografia
Foto od M Hedin

Tím výskumníkov z prírodovedného múzea v San Diegu viedli v teréne rutinné sledovanie spoločenstiev malých cicavcov v meste Baja, v Kalifornii. Podarilo sa im nájsť štyri z 5-palcových potkanov. Nikto však z týchto terénnych pracovníkov nikdy predtým takéto zviera nevidel. Museli dobre skontrolovať predchádzajúce poznámky s jeho opisom, aby ho mohli správne identifikovať.

Vďaka tomuto objavu budú členovia múzea, miestne univerzity a neziskové organizácie spolupracovať na vytvorení plánu pre jeho ochranu.

Jeden z výskumníkov, Scott Tremor, povedal: „Tento objav je nielen dokonalým príkladom dôležitosti dobrej práce, ale máme príležitosť vypracovať plán ochrany založený na našich zisteniach. Možnosť prevziať náš výskum a premeniť ho na hmatateľné úsilie o zachovanie tohto zvieraťa je vzrušujúca. Je pre nás záväzok zachovať jedinečnosť poloostrova Baja v Kalifornii. “

Jedná sa o tretí prípad cicavca žijúcom na tomto polostrove, o ktorom sa predpokladalo, že už vyhynul.

„Tieto nové objavy preukazujú, že stále existuje nádej na zmenu sveta,“ povedala členka výskumnej asociácie, Sula Vanderplanková. „Učíme sa o tomto živočíchovi a jeho ekológii veľmi usilovne a teší nás, že je teraz natrvalo chránený v prírodnej rezervácii Valle Tranquilo.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre