Vysokozdvižné vozíky – zaujímavosti, ktoré vás prekvapia

506

Optimalizácia logistických riešení, presun materiálu medzi veľkými výrobnými halami v automobilovom priemysle, ale i v maloobchodoch či menších skladoch – všestranné využitie vysokozdvižných vozíkov nemožno poprieť. Zohrávajú tiež dôležitú úlohu v stavebníctve alebo na letiskách a poradia si aj s náročnejšími terénmi. Zabezpečenie manipulačnej techniky do akejkoľvek prevádzky je teda najlepšia investícia do budúcnosti. To sú skutočnosti, ktoré isto pozná každý laik. Čo ste však o nich zrejme nevedeli?

Zdroj: pxhere.com

Aj vysokozdvižné vozíky majú svoje vlastné ocenenia

Niet sa čomu čudovať. V dnešnej dobe nie je žiadnym bizárom ani cena za najlepší psí herecký výkon, tak prečo by nemohli mať svoje vlastné ocenenia aj vysokozdvižné vozíky? Ide o IFOY Award (Medzinárodná intralogistika a Vysokozdvižný vozík roka). Kritéria sú však viac než náročné a mohli by budúcim potencionálnym zákazníkom veľa prezradiť o tom . Veď posúďte sami – produktivita, hlučnosť, flexibilita, náklady, prevádzka, údržba, manipulácia, rýchlosť – všetko toto a ešte omnoho viac hodnotí vo viacerých kategóriách odborná medzinárodná porota.

 

Vedeli ste že? Víťazi tohtoročnej ceny boli po prvýkrát vyhlásení online, prostredníctvom videa v dôsledku prebiehajúcej koronakrízy.

Jestvuje niekoľko druhov vysokozdvižných vozíkov

Primárne môžeme vysokozdvižné vozíky rozdeliť na dva druhy podľa pohonu, na aký fungujú. Z toho vyplýva, že sa stretávame buď s vozíkmi elektrickými (a teda akumulátorovými) alebo s vozíkmi so spaľovacím motorom, ktoré môžu byť (presne tak, ako to poznáme pri automobiloch) na pohon benzínový, dieselový alebo LPG.

Zdroj: pikist.com

 

Ďalej sa títo užitočných pomocníci rozdeľujú aj podľa spôsobu riadenia, a to na ručne vedené, s pákovým riadením či s volantovým riadením, pričom za samostatnú kategóriu považujeme vysokozdvižné vozíky so zdvíhacou plošinou.

Nízkozdvižný vozík – menší brat vysokozdvižného vozíka

O existencii nízkozdvižných vozíkov vie snáď každý, kto niekedy v živote navštívil akýkoľvek väčší obchodný reťazec, v ktorom zamestnanci používali na presun paliet tento druh vozíka. Málokto však už tuší, že aj tento druh vozíka sa samostatne definuje, a dokonca sa namiesto označenia nízkozdvižný vozík nazýva aj sympatickým menom “paleťák”. Oproti svojmu väčšiemu bratovi má ale len obmedzené použitie, pretože dokáže manipulovať len s prispôsobenými paletami a debnami, a to tiež výhradne na rovných spevnených plochách, nakladacích rampách alebo korbách nákladných automobilov.

Zdroj: pixabay.com

Vysokozdvižné vozíky sú podobné pavúkom

Tento fakt znie prinajmenšom smiešne, no v skutočnosti je to tak. Čo za to však môže? Pavúky, podobne ako vysokozdvižné vozíky, využívajú hydraulický tlak na podporu a pohyb svojich končatín, keďže ich telá nedisponujú kosťami. Rovnaký druh hydraulického tlaku teda využívajú aj vozíky na zdvíhanie svojich vidlíc.Takýto hydraulický tlak je veľmi efektívnym spôsobom, ako pohybovať objektom len prostredníctvom zmeny množstva tekutiny v trubiciach.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre