Vyvinuli čip, ktorý implantujú 6 obéznym ľuďom do mozgu a pokúsia sa tak zistiť, ako účinne dokáže bojovať proti prejedaniu sa

242

Len nedávno sa začalo s klinickou štúdiou na šiestich chorobne obéznych ľuďoch, ktorí sa dobrovoľne rozhodli vyskúšať nový mozgový čip, ktorý im pri pomyslení na prejedanie vyšle elektrický šok do mozgu. Vedci sa tak pokúsia zistiť či a nakoľko účinný je.

Čip, známy ako responzívny neurostimulačný systém (RNS), bol vyvinutý spoločnosťou lekárskej technológie NeuroPace. Prvotným zámerom bolo pomôcť liečiť ľudí, ktorí trpia epilepsiou. Po implantácii do mozgu neustále sleduje jeho činnosť a detailne monitoruje, ako funguje. Čip dá svojmu užívateľovi mierny elektrický šok, keď dešifruje určitý vzorec, ktorý sa vymyká normálu a vyskytuje sa pred začiatkom záchvatu. Dokáže ho totiž zastaviť skôr, ako sa začne.

obese people fotografia
Foto od taniadimas

Nedávna štúdia uverejnená v Zborníku Národnej akadémie vied ukázala, že rovnaká technika by sa mohla použiť na zastavenie rôznych nezdravých návykov. V testoch na myšiach sa preukázalo, že existuje potenciál aj na zastavenie nekontrolovaného správania. Vedci zo Stanfordskej univerzity sa preto teraz pokúšajú zistiť, či by to mohlo fungovať aj na ľuďoch, ktorí strácajú kontrolu nad jedlom a prejedajú sa.

Pokus, ktorý sa má uskutočniť v priebehu nasledujúcich piatich rokov, povedie k tomu, že šesť testovaných jedincov bude mať čip implantovaný do mozgu po dobu asi 18 mesiacov. Čip bude monitorovať mozgovú aktivitu šesť mesiacov. Následne sa pokúsi vyhľadať vzorec činnosti v mozgu, ktorý signalizuje začiatok nevhodného správania sa. Vedci sa tak pokúsia zistiť, či je implantát skutočne použiteľný a celkom bezpečný, no neskôr aj to, aký je účinný. Tí, ktorí sa pokusu uskutočnia, boli vybraní podľa prísnych kritérií. Oprávnené sú iba osoby s indexom telesnej hmotnosti (BMI) nad 45 rokov a zároveň nestratili zo svojej váhy ani po bajpase žalúdka či kognitívnej behaviorálnej terapii. Skrátka to budú pacienti, ktorí v podstate zomierajú na svoju obezitu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre