Ako prebieha vývoj dieťaťa v maternici? Vedeli ste, že prirodzene prehĺta plodovú vodu?

2826

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako prebieha vývoj dieťaťa v maternici? Ako prijíma živiny a vylučuje splodiny metabolizmu? Je to niečo, čo sme všetci prežili, no nikto z nás si to nepamätá. Vedci to už ale dávno skúmali a dnes existujú aj aplikácie, ktoré vás informujú o každom kroku, ktorý vaše dieťa vo vývoji urobí. Veríme, že pre mnohé budúce mamičky je to upokojujúce a zároveň ide o fascinujúce informácie, ktoré nie je zlé poznať. Predsa len sa vám to možno bude zdať ako taký malý neuveriteľný zázrak.

Možno si myslíte, že viete o reprodukcii, tehotenstve a deťoch všetko, no niektoré veci vás možno predsa len prekvapia.

Dieťa väčšinu dňa prespí

baby covered with white blanket
Photo od Luma Pimentel na Unsplash

Deň sa pre dieťa začína ako pre bežného človeka – prebudením. Ich spánkový cyklus sa ale líši od dospelého človeka. Kým je ešte v brušku prespí 90 až 95% času z dňa. To znamená, že ak niekoľkokrát za deň cítite, že vás vaše dieťa kope, pravdepodobne sa tak deje počas toho ako spí. 

Už v maternici majú schopnosť vidieť 

Oči sú plné vyvinuté už v 4.mesiaci, otvárať sa začínajú však až v siedmom mesiaci, no už vtedy dieťa môže vidieť vlastné končatiny, pupočnú šnúru alebo plodové obaly, ktoré ho obklopujú. Obraz bude však nejasný kvôli prítomnosti plodovej vody. 

Možno najzaujímavejšie je, že dieťa ešte pred narodením dokáže rozoznať svetlo a tmu.

Pohyby dieťaťa

person holding belly photo
Photo od Suhyeon Choi na Unsplash

Do 37.týždňa sa dieťa vyvíja a postupne začína s matkou interagovať. Môže reagovať na vonkajšie podnety kopaním, vrtením sa, snahou niečo uchopiť. Rovnako tak si už môže osvojiť zvyk cmúľania palca alebo si môžu precvičovať výrazy tváre – úsmev či mračenie sa. 

Reagujú na to, čo počujú

Okolo 26. alebo 27. týždňa začínajú bábätká reagovať na zvukové vibrácie, pričom mnohé z týchto podnetov, pochádzajú priamo od rodiča. Môžu počuť tlkot srdca svojej matky alebo jej hlas. Približne v 30. týždni začínajú počuť zvuky mimo tela matky, ako hlasy iných osôb alebo hudbu. Tieto zvuky si dokážu zapamätať, to znamená, ak ich v maternici upokojoval Mozart, rovnaký efekt bude na ne mať aj po narodení. 

Prehĺtajú plodovú vodu

Zdroj: pexels

Pľúca dieťaťa sa totiž vyvíjajú až ku koncu tehotenstva, je to preto, že by v maternici pre prostredie, ktoré sa tam nachádza, nemohli vykonávať svoju funkciu. Kyslíkom je dieťa zásobené prostredníctvom okysličenej krvi matky. Aj napriek tomu už v 5.mesiaci vývoja začínajú otvárať ústa, prijímať a prehĺtať plodovú vodu.  

Lekári takto môžu kontrolovať prehĺtací reflex dieťaťa. 

Výživa matky je aj výživou dieťaťa

Živiny putujú k dieťaťu cez placentu, to však neznamená, že sa mu nevyvíja chuť. Jednak aj plodová voda má svoje typické zloženie, ktoré vytvára istú chuť. V treťom trimestri má ale dieťa už dokonale vyvinuté chuťové poháriky a dokáže rozpoznať čo je horské, sladké, slané, kyslé. 

Preto na niektoré jedlá matky reaguje intenzívnejšie a pozitívnejšie ako na iné. 

Existujú tiež dôkazy o tom, že deti uprednostňujú určité potraviny v závislosti od toho, čo im bolo podávané, keď boli v maternici.

Moč sa mieša s plodovou vodou 

Baby McBride Ultrasound 17 Weeks 6 Days (3)“ od Nogwater is licensed under CC BY-SA 2.0

Ako sme už písali vyššie, bábätko začína veľmi skoro prijímať plodovú vodu, ktorá prechádza jeho tráviacim systémom, cievami do obličiek, kde je spracovaná a vylúčená ako odpadná látka späť do prostredia maternice, kde sa všetko mieša. 

Dokážu sa smiať, mračiť a môžu mať aj štikútku

Čas v maternici je dlhý, a tak si ho dieťa môže krátiť nacvičovaním mimiky – usmiať sa, zamračiť, nasadiť chladnú tvár – to všetko môže lekár vidieť na ultrazvuku. Takisto dieťa môže trpieť štikútkou, a to buď ojedinele alebo aj každý deň. Matka to dokonca môže cítiť.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre