Vitiligo – ochorenie, o ktorom sa oplatí dozvedieť viac, týka sa totiž nielen ľudí, ale aj zvierat

264

Že ste ešte nikdy nepočuli o vitiligu? Verte, či nie, nie ste v tom sami. Mnoho ľudí nepočulo o tomto možnom ochorení, ktoré je totiž medzi ľuďmi (aj medzi zvieratami) pomerne vzácne. Ľudia si zväčša o ňom naštudujú viac len vtedy, keď ho diagnostikujú im alebo niekomu z ich blízkych. Prípadne sa s ním môžete stretnúť na internete, ak ním trpí nejaká významná osobnosť. 

Čím je vitiligo na prvý pohľad charakteristické? Rôzne veľkými “škvrnami” depigmentovanej, teda svetlejšej, pokožky a ochlpenia. Zväčša sa s týmto ochorením nespájajú ďalšie fyzické problémy, no môžu sa pridružiť problémy psychického rázu. 

Čítajte a dozviete sa o tomto ochorení viac. Možno nájdete odpovede aj na otázky, ktoré vám od začiatku vŕtajú v hlave. 

Crop anonymous man shaking hand of male friend with vitiligo skin against white background
Autor tejto fotografie je Armin Rimoldi

Vitiligo môže byť následkom poruchy imunity 

biele krvinky 2120x1060 1
Zdroj: flickr

Presná príčina vzniku vitiliga nie je známa, no mnohí lekári v spolupráci s vedcami sa domnievajú, že ide o jednu z porúch imunity – konkrétne o možné autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda vlastné melanocyty (ide o bunky nachádzajúce sa v koži, ktoré produkujú pigment melanín, zabezpečujúci sfarbenie pokožky). Tým, že na istých miestach sú tieto bunky mŕtve a netvoria pigment, ostávajú tieto miesta svetlejšie v porovnaní s ostatnou pokožkou – ide o charakteristický stav ochorenia. 

Ochorenie môže negatívne vplývať na psychiku postihnutého 

man in black jacket walking on brown brick floor
Autor tejto fotografie je Sam Moghadam Khamseh

Vitiligo môže viesť k strate sebaúcty, sebavedomia a depresii. Predovšetkým k tomu dochádza vplyvom stigmatizácie a výsmechu, ktoré sa k týmto ľuďom nie zriedka dostávajú. Mnoho ľudí s touto diagnózou potvrdilo, že boli kvôli svojmu atypickému vzhľadu urážaní alebo vyčlenení zo skupiny. 

Najhoršie správanie zažívali práve ľudia žijúci v Indii. Aj napriek tomu, že sa nejedná o nákazlivé ani nebezpečné ochorenie, prvý indický premiér Jawaharlal Nehru ho prirovnal k malárii či lepre. Našťastie sa toto vnímanie vitiliga v prvej polovici 20.storočia zmenilo, no ľudia, ktorí ním trpia sú ešte aj dnes ostrakizovaní. Presvedčenie vychádzajúce z indického náboženstva totiž uvádza, že vitiligo je trestom za previnenie sa v minulom živote. Pre mladé ženy s vitiligom je tiež mimoriadne ťažké vydať sa, čo je v mnohých častiach indickej spoločnosti mimoriadne dôležité.

Nejde o smrteľné ochorenie, ale môžu sa s ním spájať viaceré komplikácie 

FFD 80195 Service Page Images Vitiligo Mobile
Zdroj: shutterstock

Vitiligo ani zďaleka nepatrí k obzvlášť závažným ochoreniam vyskytujúcim sa v populácií ľudí. Napriek tomu existujú potenciálne vedľajšie účinky, ktoré pozná len málokto. Častokrát o nich nevedia ani tí, ktorí vitiligom trpia. Vitiligo totiž zvyšuje riziko pokožky voči spáleniu sa po vystavení slnečnému žiareniu a následné riziko vzniku rakoviny kože. V ojedinelých prípadoch tiež môže spôsobiť stratu sluchu alebo poškodenie očí. Aby títo ľudia predišli aspoň možnému poškodeniu kože spálením sa, mali by pravidelne používať SPF krém a to najmenej s ochranným faktorom 30 (ideálna je však 50-tka). Natierať by sa mali počas celého roka (aj v zime) a reaplikovať SPF niekoľkokrát do dňa. 

Dá sa liečiť, ale nie vyliečiť

winnie1
Zdroj: wikimedia common

Vitiligo je ochorenie, ktoré bude sprevádzať postihnutého po celý život. Nie je totiž známy žiadny liek, ktorý by ho mohol úplne vyliečiť. Dajú sa však predpísať lieky, ktoré by do istej miery ovplyvňovali imunitný systém, kontrolovali zápaly, tiež sa používa svetelná terapia alebo takzvaná depigmentácia (odstránením pigmentu z celej kože sa dosiahne jednotný vzhľad). Ojedinele sa používajú aj chirurgické zákroky ako napríklad kožné štepy či tetovania. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.