Vzácny národný park na Novom Zélande sa zväčší o obrovskú plochu – najväčšiu v histórii

371

Hranice krásneho novozélandského parku sa rozšírili o 64 000 hektárov, čo predstavuje vôbec najväčší prírastok do národného parku v histórii tejto krajiny. Národný park Kahurangi sa nachádza na severozápadnom pobreží Nového Zélandu a je známy pre svoju jedinečnú rozmanitosť v každej oblasti.

Foto od youtube

Správy o expanzii národného parku, ktorá najnovšie zahŕňa aj oblasť známu ako Mōkihinui, boli oslavované najmä národnými ochranárskymi skupinami, ktorým sa toto rozhodnutie veľmi páčilo. Tieto skupiny sa už dlhšie sa pokúšali o to, aby sa spomínaná oblasť k chránenému parku pričlenila. Boj o ochranu rieky Mōkihinui začal ešte v roku 2008, keď Merdian Energy navrhla vodnú hrádzu, s ktorým ochranári nesúhlasili. Vzhľadom na rozsiahlu opozičnú kampaň pod vedením organizácie na ochranu lesov Forest & Bird bol projekt rozvoja v roku 2012 zrušený.

Zrušenie tejto priehrady bolo pre organizáciu obrovským víťazstvom, ale vedeli, že ich boj za ochranu rieky tým nekončí. „Udržiavanie našich divokých riek bez veľkého rozvoja je pre novozélanďanov dôležité,“ povedal regionálny manažér spoločnosti Forest & Bird Debs, Martin. Práve Mōkihinui je úžasná oblasť a ekologicky extrémne dôležitá. Podľa Martina by zmeny a vývoj na rieke ohrozili niekoľko ohrozených druhov vtákov, netopierov a taktiež veľkú populáciu tamojšieho zvieraťa kivi.

K zahrnutiu Mōkihinui do národného parku Kahurangi príde oficiálne dňa 11. apríla 2019 a veľkosť parku sa zväčší o 14%. Pridanie povodia rieky bude ďalej diverzifikovať národný park, pretože zahŕňa zoskupenie geológie, biotopu rieky, vegetácie, života zvierat a rastlín, ktoré nikde inde neuvidíte. „Veľká vďaka patrí mnohým obyvateľom Nového Zélandu a taktiež ministerstvu ochrany, ktorí tento cieľ výrazne podporili a možno zaň vďačiť aj im,“ povedala ochranárka prírody Eugenie Sage. Podľa nej je to všetko výsledkom tvrdej práce a je to zároveň veľký úspech, a to nie len pre túto krajinu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre