Poznajte tajomstvá polárnej žiary, jedného z najkrajších prírodných fenoménov, a zistite, ako a kedy ju môžete pozorovať.

146

Polárna žiara, známa ako aurora borealis, je jedným z najkrajších prírodných divov našej planéty. Už storočia pritahuje pozornosť ľudí svojou krásou a tajomstvom. Čo však spôsobuje tento úchvatný jav?

Mýty a magické vysvetlenia

Ešte predtým, než sme pochopili vedecké pozadie polárnej žiary, naši predkovia vytvárali príbehy o bohoch a monštrách, ktoré mali vysvetliť, prečo sa objavuje. Tieto legendy a mýty sa vyvíjali a prispievali k rešpektu, strachu alebo obdivu k svetlám na nebi. 

d3ec9f52 fa68 46b4 acbc d5c5d9fc0ec4
Autor tejto fotografie je Lenny K Photography

Vedecké pozadie polárnej žiary

Polárna žiara vzniká vďaka elektricky nabitým časticiam, ktoré sú uvoľnené Slnkom. Hovorí sa tomu aj slnečný vietor. Ten cestuje 150 miliónov kilometrov cez vesmír až k Zemi. 

Tieto častice narazia na atómy a molekuly kyslíka a dusíka v zemskej atmosfére čím vytvárajú svetlo polárnej žiary. Tento proces je fascinujúci nielen pre vedcov, ale aj pre laikov, pretože odhaľuje tajomstvo toho, čo sa deje, keď sa tieto mikroskopické častice stretnú s hornou vrstvou zemskej atmosféry.

create norten lights
Zdroj: Youtube

Najlepší čas na pozorovanie polárnej žiary

Polárna žiara sa objavuje počas celého roka, ale najlepší čas na jej pozorovanie v Nórsku je od septembra do marca, keď je dostatočne tmavá noc. Aj keď sa občas objaví aj na začiatku jari, optimálny čas na pozorovanie je medzi 17:00 a 2:00. Niektoré trvajú len niekoľko minút, zatiaľ čo iné môžu trvať až niekoľko hodín.

34305025 1232 4cb9 a6a6 b7d224ecc9d6
Autor tejto fotografie je Beverly & Pack

Rôzne druhy polárnej žiary

Existujú rôzne formy polárnej žiary. Môže sa objaviť ako šedivý oblúk so zeleným nádychom, ktorý sa môže rýchlo meniť a transformovať do rôznych úžasných tvarov. Najdramatickejšia forma je tá, ktorá vyzerá ako ohňostroj smerujúci do neba nad vami.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.