WHO upozorňuje na to, že boj proti pandémii vyprodukoval desaťtisíce ton zdravotníckeho odpadu

258

Nadmerné používanie ochranných prostriedkov a injekčných striekačiek v boji proti pandémii koronavírusu viedlo ku vzniku desaťtisícov ton zdravotníckeho odpadu. Upozorňuje na to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s tým, že tento nadbytočný zdravotnícky odpad zaťažil systémy odpadového hospodárstva a ohrozuje zdravie aj životné prostredie. To podľa nej poukazuje na „naliehavú potrebu“ zlepšiť tieto systémy a získať reakciu od vlád aj od ľudí.

covid waste photo
Photo by dronepicr

Väčšina z 87-tisíc ton osobných ochranných prostriedkov, vrátane ochranných oblekov a rukavíc, zaobstaraných od marca 2020 do novembra 2021 pre boj s pandémiou skončila v odpade. Viac ako osem miliárd podaných dávok vakcín vo svete zase vyprodukovalo 144-tisíc ton nadbytočného odpadu v podobe injekčných striekačiek, ihiel a bezpečnostných schránok.

Odborníci vyzývajú na bezpečné, uvedomelejšie a rozumné používanie ochranných prostriedkov v snahe znížiť dopad na životné prostredie, ušetriť zdroje, ale aj znížiť možné nedostatky zásob. WHO vydala odporúčania na používanie „ekologických“ obalov a prepravy, ako aj opakovane použiteľné vybavenie a recyklovateľné alebo biologicky rozložiteľné materiály. Tiež vyzvala na investície do technológií „spracovania odpadu bez spaľovania“. Ako uviedla, 30 percent zdravotníckych zariadení na celom svete a 60 percent v najmenej rozvinutých krajinách bolo nedostatočne vybavených na zvládnutie existujúcej záťaže odpadu ešte pred pandémiou.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre