Winston Churchill – 19 Zaujímavostí na ktoré v laviciach neostal čas.

15541

Sir Winston Leonard Spencer-Churchill je bezpochyby jeden z najvýznamnejších charakterov histórie a 2.svetovej vojny. Nebol iba premiér ale aj spisovateľ a vojak. Prečítajte si, zaujímavosti na ktoré v škole nezvyšil čas.

 

1.Keď fotograf Yousef Karsh fotil Winstona Churchilla musel mu zobrať cigaru z úst. Výsledkom bola táto nie práve pozitívne naladená fotka.

churchill

2. Americký celoplošný zákaz alkoholu (prohibíciu) nazval Churchill ako : “ Najvačšiu urážku v celej histórií ľudstva.“

3. Churchill raz definoval taktné správanie ako „ schopnosť poslať niekoho do čerta takým štýlom, že sa na to bude ešte aj tešiť.“

 

4. Keď bol Winston Churchill v prítomností Saudského kráľa bol upozornený aby kvôli jeho náboženstvu v jeho prítomnosti nepil . Churchill odpovedal: “ Moje náboženstvo mi prikazuje a považuje za posvätné fajčenie cigariet a pitie alkoholu pred, počas, po a niekedy aj v krátkych prestávkach medzi večerou.“

 

5. Počas jeho slávneho príhovoru v ktorom zaznelo : „Mali by sme bojovať na plážach“ v roku 1940 pošepkal Churchill svojmu kolegovi vedľa : “ A budeme s nimi bojovať rozbitými fľašami od piva a s holou riťou, pretože to je tak všetko, čo máme.“

 

6. Jeho epitaf znie : “ Som pripravený stretnúť môjho stvoriteľa ale či je môj stvoriteľ pripravený stretnúť mňa, to je už iná vec..“

fajcenie

7. Skratka OMG ( Oh my God!), ktorá sa často používa v dnešnej dobe na internete zaznela prvý krát v liste adresovanému Winstonovi pred viac ako 100 rokmi.

 

8. Churchill navrhol nikdy nezrealizovanú vojenskú operáciu s názvom „operácia nemysliteľná“, ktorá pojednávala o vyzbrojení 100 000 bývalých nacistov proti Sovietskemu Zväzu a tým odštartovať 3. sv vojnu ešte pred oficiálnym koncom tej druhej.

9. Winston neznášal Mahatmu Gándiho a bol za to aby počas jeho hladovky umrel. Počas veľkého Bengálskeho hladomoru v roku 1943 odpovedal Churchill na žiadosti o jedlo vetou “ Ak vám to jedlo tak chýba ako je možné, že Gandhi ešte nezomrel“.

 

10. Jeho bodyguard Walter H. Thompson ho zachránil dokopy 20 krát. A to pred výbuchom granátu útokmi origanizvanými indickými nacionalistami, arabskými nacionalistami, nacistickými agentmi, gréckymi komunistami a pomätencami.

cigara

11. Členka parlamentu sa raz pri spoločnom stretnutí vyjadrila, že ak by bol Churchill jej manžel určite by mu otrávila čaj, Winston jej na to odpovedal : “ Madam ak by ste mi práve vy otrávili čaj a ja by som bol váš manžel s radosťou by som ho vypil“

12. Všetky dcéry Winstona Churchilla, Ronalda Reagana a Theodora Roosvelta vyhlásili, že videla pobehovať ducha Abrahama Lincolna v Bielom Dome.

13. Keď počas 2.sv vojny cestoval loďou mal k dispozícií nafukovací čln spolu s pripevneným guľometom aby “ mohol bojovať až do posledného dychu.“

14. V roku 1931 počas jeho návštevy v New Yorku ho zrazilo počas vychádzania z taxíka auto. Churchill bol totiž zvyknutý na Anglicko a pozrel sa doprava a nie doľava keď opúšťal taxík.

winston

15. V roku 1953 vyhral nobelovú cenu . Dostal ju však za literatúru a nie za mier.

16. Winston Churchil aj kráľ George VI sa chceli priamo zúčastniť vylodenia v Normandií. Odradil ich však Admirál, ktorý povedal, že za nich nebude niesť žiadnu zodpovednosť.

17. Oficiálnu návštevu bieleho domu v roku 1941 strávil Churchill prevažne pitím brandy a úplne nahý.

18. Jeho dcéra spáchala samovraždu. Paradoxom je, že pracovala v centre, ktoré sa zaoberalo pomoci ľuďom, ktorí majú samovražedné sklony.

19. Jeho posledné slova boli : “ Už ma to tu nudí“.

Výborná kniha o živote Winstona Chuchrilla

zdroje: slate, goodreads, wikibooks, iconicphotos, wikipedia (mnoho podstránok).

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Saša
7. februára 2018 21:25

Len taký detail – Nobelova cena sa získava alebo udeľuje, nie vyhráva, preboha…

Jasdad
7. januára 2019 13:21

Super