Z kolónie 40 000 tučniakov okatých prežili iba dve mláďatá – katastrofický scenár postavil vedcov do pozoru

2304
adelie penguins fotografia
Foto od Christopher.Michel

Kolóniu 40 000 tučniakov okatých postihla katastrofa. Zo všetkých jedincov prežili ba dve mláďatá, ostatní umreli hladom. Za posledné 4 roky je to už druhý krát ,čo sa niečo podobné stalo. Nič také vedci za 50 rokov predtým neregistrovali.

Na začiatku roka 2017 francúzski vedci z pôvodnej 18 000 kolónie nenašli živého ani jediného jedinca a pobrežie bolo plné nevytiahnutých vajíčok. Tieto katastrofické scenáre podľa vedcov spôsobuje roztápanie sa morského ľadu, čo znamená, že tučniaky musia za potravou cestovať aj o 100 km ďalej. Tiež daždivé počasie ma za následok, že mláďatá moknú (nemajú ešte dostatočne odolné telo voči vode) a nevedia sa udržať v teple.

Toto zistenie postavilo do pozoru úrady a vznikla naliehavá výzva v tejto časti Antarktídy vytvoriť chránenú morskú oblasť. Tučniak okatý je vzácny druh a takéto udalosti by mohli spôsobiť jeho vyhynutie, preto sa 24 štátov EU majú stretnúť a rozhodnúť o tom, či bude chránená oblasť schválená alebo nie.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre