Z odpadu tvorí umenie, ktoré si získalo medzinárodné uznanie: Pozrite si týchto 10 úchvatných sôch

199

Vo svete, kde sa čoraz častejšie hromadí odpad a nechcené predmety, sa Mark Oliver vydal na dôležitú misiu. Britský umelec sa totiž rozhodol dokázať, že krásu možno nájsť aj na tých najneočakávanejších miestach. Svojím inovatívnym prístupom k sochárstvu vdychuje týmto nechceným materiálom nový život a vytvára umelecké diela, ktoré si získajú každého.

Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver

Využíva všetko od kovového šrotu až po hracie karty. Vďaka jeho starostlivým montážnym technikám vznikajú diela pripomínajúce hmyz. Už ako malého chlapca ho fascinovali otcove zásuvky plné elektrických a mechanických súčiastok. Až do dospelosti z nich skladal roboty a zaujímavé tvory, až si vytvoril celkom nové puto – lásku ku kolážam a asamblážam.

Pomyselnou čerešničkou na torte bola výstava diel Josepha Cornella. Práve vtedy si naplno uvedomil svoj záujem o asambláž a rozhodol sa vytvoriť hmyz z vyradených predmetov. Zamieril rovno do prírodovedného múzea, aby načerpal inšpiráciu a mohol sa vrhnúť do svojho nového projektu.

Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver

Sochy nielenže prezentujú Oliverov talent, ale upozorňujú aj na ekosystém. Podľa Svetovej organizácie na ochranu prírody môže totiž do konca storočia vyhnúť až 40% svetových druhov hmyzu, najmú v dôsledku straty biotopov. Ekologický význam hmyzu nemožno podceňovať, preto sa rozhodol na tento problém upozorniť. Dúfa, že konštruovaním hmyzu z ľudského odpadu sa mu to aspoň čiastočne podarí.

V priebehu rokov nazbieral už množstvo odpadu, vďaka čomu má k dispozícii bohatú paletu na realizáciu svojich vízií. Umelec vrství, lepí a zošíva rôzne materiály, čím vytvára koláže, ktoré diváka upútajú už z diaľky.

Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver
Zdroj: Mark Oliver

Jeho úžasné výtvory získali medzinárodné uznanie a boli vystavené v rôznych galériách v Spojenom kráľovstve aj mimo neho. Jeho diela sú silným svedectvom krásy, ktorú možno nájsť aj na miestach, kde by ste ju čakali najmenej. Ktorý výtvor sa najviac páči vám?

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre