Začala hubová sezóna! Tieto fakty o hubách vás doslova ohromia!

683

Veľká väčšina biológov by potvrdila, že huby sú zvláštnou samostatnou skupinou. Zároveň sa dá povedať, že ich existencia je jednou z najfascinujúcejších na svete. Predstavte si koľko rôznych druhov máme – jedlé, nejedlé, jedovaté s rozmanitými účinkami na ľudský organizmus. V pozitívnom zmysle prinášajú rôzne benefity a aj keď sa nájde dosť ľudí, ktorí ich v obľube nemajú, pre ostatných sú hotovou pochúťkou.

Myslíte si, že huby nie sú zaujímavé alebo, že o nich viete všetko? Potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou mýlite. Napokon, sami pri čítaní článku zistíte, či sú naozaj také nudné. Nahliadnite do faktov o hubách, ktoré sú bizarné a úžasné zároveň (niektoré zistenia sú naozaj šialené)!

Existuje huba, ktorá chutí takmer rovnako ako kura

Zdroj: wikimedia common

Ak by ste hľadali náhradu za kuracie mäso, ktoré sa bude dať použiť v rôznych receptoch a výsledné jedlo bude chutiť rovnako dobre – skúste siahnuť po tejto hube – reč je o sírovci obyčajnom. Nájsť ho môžete na starých stromoch, ktoré už odumierajú. Má žlto oranžovú farbu a najlepší je mladý.

„Magické” huby dokážu posilniť komunikáciu v mozgu

Zdroj: wikimedia common

Na začiatok by sme mohli povedať napríklad to, že nájsť ich môžete aj na našom území. Sú to huby s obsahom psilocybínu, ktorý funguje ako halucinogén. Halucinácie sú spôsobené tým, že v mozgu začne prebiehať “komunikácia” aj medzi tými časťami, ktoré v normálnom stave prepojené nie sú – to potom spôsobuje typické skreslené vnímanie.

Najnovšie sa ukazuje, že je to ideálny spôsob ako zmierniť príznaky depresie alebo riešiť posttraumatický stresový syndróm.

Niektoré huby si dokážu vytvoriť vlastný prúd vzduchu

Aby sa huby rozmnožovali vytvárajú spóry, ktoré sa musia dostať do pôdy a mať vhodné podmienky, aby vyklíčili. Ich šanca na rozmnožovanie teda nie je príliš veľká. Ukázalo sa ale, že si huby dokážu pomôcť – vytvárajú okolo seba pravidelné prúdenie vzduchu, a tak dostávajú spóry do okolia.

Existuje viac ako 75 druhov, ktoré žiaria v tme

Zdroj: google images

Počuli ste už o hubách, ktoré dokážu svietiť v tme? Nejde o žiadny hoax, ale realitu. Je ich viac ako 75 druhov a ide o bioluminiscenčné žiarenie.

Huby a výživa

Jedlé huby obsahujú extrémne veľa zdraviu prospešných látok, dokonca v ľahko stráviteľnej forme. Nájdeme v nich antioxidanty a ďalšie dôležité prvky ako aj meď, ktorú si naše telo nevie vytvoriť a musí ju prijímať, pri čom je životne dôležitá.

Egypťania ich považovali za znak nesmrteľnosti

Zdroj: wikimedia common

Starovekí Egypťania označovali huby ako symbol nesmrteľnost ešte v čase pred 4600 rokmi. Medzi Egypťanmi boli uctievané až natoľko, že sa bežní ľudia húb nemohli ani len dotknúť. Konzumovať ich mohla výlučne kráľovská rodina.

Huby a mŕtvola

Zdroj: youtube.com

Umelkyňa Jae Rhim Lee spolu so svojím tímom navrhla pohrebné oblečené, do ktorého boli všité spóry húb. Myšlienkou tohto nápadu bolo pochovať človeka len v tomto obleku bez uloženia do rakvy. Aké je vysvetlenie? Huby dokážu rýchlo a efektívne degradovať biologické tkanivo, takže pohreby by boli zase o niečo ekologickejšie.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre