Zachraňuje stromy, pomáha deťom k vzdelaniu a snaží sa rozvíjať svoju krajinu

456

Narodil sa a vyrastal v chudobnej dedine Kitabi na juhu Rwandy. Jean Bosco Nzeyimana vyrastal v domácnosti bez elektriny a tečúcej vody. Prevažná väčšina jeho spoluobčanov v malej dedinke sa spoliehala na drevené uhlie, ako hlavný zdroj paliva.

Viac ako 80% obyvateľov Rwandy sú stále nútení využívať drevo, ako hlavný prostriedok ich živobytia, čo znamená, že viac ako 3 milióny stromov sa vyrúbe. Deti odchádzajú zo školy skôr, aby pomohli svojim rodičom pozbierať palivové drevo na varenie a toto vytvára ďalší problém pre budúcnosť krajiny.

Photo by youtube

Jediný človek z dediny, ktorý absolvoval strednú školu je práve Jean Bosco. A teraz sa snaží potláčať závislosť na dreve, ktoré už okradlo toľko jeho rovesníkov o kvalitné vzdelanie. „Snažím sa vytvoriť svet, ktorý bude férovejší voči životnému prostrediu, no nesnažím sa nájsť fantastické a drahé riešenia. Myslím, že sme mali dostupné riešenia už pred mnohými rokmi. Potrebujeme len vhodný obchodný model, ktorý by sme mohli aplikovať, „vysvetlil Nzeyimana.

Riešenie spoločnosti Jean Bosco: vytvoril spoločnosť Habona, ktorá vyrába cenovo dostupné a ekologické palivá vo forme brikiet a peliet z odpadu. Toto je udržateľná alternatíva k drevenému uhliu a súčasne to zlepšuje aj hygienu v domácnostiach.

Jean Bosco dohliada na riadenie a vzťahy s verejnosťou. Zvýšil základný kapitál spoločnosti Habona a poskytol obyvateľom Rwandy viac ako 25 stálych pracovných miest.

Láska Jeana Bosca k životnému prostrediu ho priviedla k začatiu dalšieho podniku s jeho dvoma priateľmi – podporou ekoturistiky a zachovaniau biodiverzity. Tento nový spoločný podnik, Kitabi Ecocenter, funguje už sedem mesiacov a odvtedy pritiahol viac ako 750 miestnych a medzinárodných turistov. Poskytoval ubytovanie v replike tradičného paláca Rwandského kráľa a ďalších ekologických chát.

Po založení spoločnosti Habona a ďalších iniciatív bol Jean v roku 2014 vyznamenaný za najlepšieho mladého podnikateľa v štáte Rwanda a ďalšie prestížne ocenenie získal v roku 2015 priamo od prvej dámy Rwandy.

Na summite o globálnom podnikateľskom subjekte v roku 2016 Jean Bosco účinkoval v porote spolu s bývalým americkým prezidentom Barackom Obamom a Markom Zuckerbergom. Nasledujúci rok bol menovaný časopisom Forbes, ako jeden z 30 sľubných sociálnych podnikateľoch v Afrike.

Photo by youtube

„Mojou najväčšou inšpiráciou je, že každá malá vec, ktorú urobím má vplyv na život niekoho iného.“

Zdroj: goodnewsnetwork

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre