Záhadné mesto Aztéckej ríše, ktoré preslávili krvavé ľudské obety

2878

V čase svojej najväčšej slávy bolo mesto Teotihuacan jedným z najľudnatejších miest na svete. Obrovské pyramídy bezpochyby konkurovali tým Egyptským. Dodnes vieme žalostne málo informácii o tomto aztéckom posvätnom meste.

Kto vybudoval mesto Teotihuacan?

Keď prišli Španieli do Ameriky, Aztéci už žili v meste. Mesto bolo súčasťou ich ríše, napriek tomu, že ho nikdy sami nespostavili. Celé mesto bolo vybudované viac ako 1000 rokov predtým než existovala Aztécka civilizácia. Dokonca existovalo 500 rokov predtým ako prišli Mayovia do Mexika. Historici dodnes nevedia, kto mesto postavil. Prvopočiatky jeho existencie siahajú až do roku 400 p. n. l.

Wikimedia Commons, CC BY 2.0

Metropolou vďaka sopke

V minulosti bolo mesto iba malou usadlosťou. V čase, keď sa začal Teotihuacan rozrastať vybuchla sopka Cuicuilco. Množstvo ľudí prišlo o strechu nad hlavou a hľadali nové miesto, kde by sa mohli usadiť. Netrvalo dlho a ich kroky sa vybrali smerom k mestu Teotihuacan. Historici veria, že práve pyramídy v meste symbolizujú sopku, ktorá ich prinútila prísť do mesta.

Pyramída Slnka a kruté obete

Wikimedia Commons, Thomas Aleto from Riverside, PA – Tepantitla Mural, CC BY 2.0

V čase najväčšej slávy Aztékov boli pyramídy v meste Teotihuacan najväčšími budovami na svete. Dodnes je Pyramída Slnka treťou najväčšou pyramídou na svete. Aztéci verili, že Slnko sa narodilo v posvätnej jaskyni, a tak nad ňou vybudovali majestátne architektonické dielo – Pyramídu Slnka. Nenechajte sa oklamať vznešeným názvom, v pyramíde málokoho čakalo niečo dobré. Na oltári v pyramíde vykonávali kňazi posvätné rituály, pri ktorých obetiam vyrezali srdce.

Krvavá daň bohom

Bohovia Teotihuacanu vyžadovali krv. Veľa krvi. V podstate je to to jediné, čo o vtedajších bohoch vieme. Na uspokojenie bohov sa najčastejšie vyžívali ľudské obete. V tuneloch pod Pyramídou Slnka sa našlo niekoľko pohrebísk plných mŕtvol. Okrem dospelých sa našli aj stovky mŕtvych detí.

pixabay.com, CC0 Public Domain

Pád ríše

Keď Aztékovia objavili Teotihuacan, nebolo to mesto v pravom slova zmysle. To čo našli, boli iba ruiny. Ani oni ani my dodnes nevieme, čo spôsobilo zánik takého obrovského mesta. Aztéci mu následne po svojom príchode vdýchli nový život. Najviac historikov sa zhoduje na tom, že pravdepodobne došlo k obrovskému povstaniu chudobných proti bohatým a to vyústilo v konflikt takých rozmerov, že došlo k zániku celého mesta.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre