Mohli by sa tieto zakázané medzinárodné potraviny niekedy vrátiť do USA? Zopár potravín, ktoré v USA nezoženiete

2044

Ísť na výlet znamená ochutnať nové a zaujímavé potraviny, však? Môže to byť vzrušujúce a možno aj trochu rebelantské – najmä keď sa zahryznete do niečoho, čo v USA nie je povolené. Mnohé medzinárodne dostupné pochúťky sú v USA zakázané. Nech sa človek snaží akokoľvek, jednoducho ich nenájde. A všetky domáce alternatívy sa jednoducho nevyrovnajú tomu, čo je dostupné v zahraničí. Takže keď všetko ostatné zlyhá, je čas vydať sa na dobrodružnú cestu do exotických miest – a to všetko za potravinami, ktoré sú v USA zakázané.

Kinder vajíčka

Vajíčka Kinder (vyrobené spoločnosťou Ferrero International) sú v USA dostupné, ale vajíčka Kinder Surprise, ktoré sa nachádzajú v Európe, sú zakázané. Dôvodom, prečo USA nepovoľujú verziu čokoládového vajíčka s prekvapením, je to, čo je súčasťou tohto prekvapenia – akási hračka v plastovej škrupine. V USA sú cukríky s hračkami vo vnútri zakázané, pretože obsahujú „nevýživnú látku“.

Autor fotografie je Dima Solomin

V roku 2018 spoločnosť Ferrero International predstavila verziu vajíčok s názvom Kinder Joy pre amerických spotrebiteľov. Majú dve odlišné polovice, samostatne balené, pričom na jednej strane je hračka a na druhej oplátky a čokoládový krém. Aj napriek zákazu a alternatívnemu výrobku sa vajíčka Kinder Surprise pašovali do USA. V roku 2015 americkí colníci zhabali približne 30 000 vajíčok Kinder Surprise, pretože hračka sa považuje za nebezpečnú pre zadusenie.

Fazuľky Tonka

Fazuľky Tonka sú v skutočnosti semená z Dipteryx odorata, voňavého kvitnúceho stromu, medzi ktorého bežné názvy patria cumaru, kumaru a brazílsky týk. Fazuľky tohto stromu pochádzajú z Južnej Ameriky a pri nadmernej konzumácii môžu byť smrteľne nebezpečné. Zvyčajne sa používajú vo vôňach a ako arómy, ich vôňa je porovnateľná s vanilkou, ale po konzumácii chutia horko. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v roku 1954 rozhodol, že fazuľky tonky sú zakázané na konzumáciu, pretože obsahujú kumarín, ktorý je pri konzumácii veľkého množstva jedovatý pre pečeň. V dôsledku toho ich kuchári v USA nesmú používať.

Zdroj: Valentin Likyov/Flickr

Niektorí kuchári ich však stále používajú, najmä do dezertov a sladkého pečiva. Keďže kumarín sa prirodzene vyskytuje aj v iných rastlinách vrátane škorice, zákaz tonkových bôbov sa v porovnaní s tým môže zdať trochu nedôsledný. Práve vysoká koncentrácia kumarínu spôsobuje, že fazuľa vyniká medzi ostatnými zdrojmi.

Foie Gras

Foie gras je pečeň vykŕmenej husi alebo kačice. Podľa francúzskeho vidieckeho kódexu foie gras „patrí k chránenému kultúrnemu a gastronomickému dedičstvu Francúzska“. Toto jedlo nie je zakázané v celých USA, ale v Kalifornii je zakázané. V Chicagu bolo foie gras nakrátko zakázané od apríla 2006 do mája 2008 a v štáte New York sa zákaz z roku 2019 v meste New York nikdy neuplatnil, pretože nezodpovedal štátnym zákonom.

Autor fotografie je Martin Baron

Kalifornia, ktorá zakázala foie gras v roku 2004, sa pridala k niekoľkým krajinám na svete, ktoré zakazujú husiu alebo kačaciu pečeň kvôli spôsobu jej výroby. Austrália a Spojené kráľovstvo zakázali jej výrobu – vykonáva sa násilným kŕmením vtákov, aby sa ich pečene zväčšili, čo spôsobuje bolesť a choroby. Dovoz je však legálny. Na druhej strane v Indii a Izraeli sú dovoz aj výroba nezákonné.

Casu Marzu

Tento syr bol zakázaný Európskou úniou a v USA nie je legálny, ale stále je k dispozícii, ak viete, kde ho nájsť. Je to casu marzu, čo v preklade znamená „zhnitý syr“ v sardínčine. Dôvod, prečo tento syr nie je technicky povolený na mnohých miestach vrátane Talianska, súvisí so spôsobom jeho výroby. Pred predajom sa syr casu marzu necháva vystavený, aby doň muchy mohli klásť vajíčka a zamoriť ho larvami.

Zdroj: WikimediaCommons

Jadro syra casu marzu je identické so syrom pecorino, ktorý sa vyrába z ovčieho mlieka. Keď však tvrdý syr stuhne, syrári do neho vyrežú otvor, do ktorého sa zbiehajú mušky a kladú vajíčka. Keď sa vajíčka vyliahnu, larvy si razia cestu syrom, trávia ho a zanechávajú po sebe výkaly. V čase, keď je casu marzu pripravený na predaj, je syr vo vnútri kôry v podstate pasta. Prítomnosť červov vyvolala obavy o bezpečnosť konzumácie tohto syra. Napriek dávnym asociáciám s afrodiziakálnymi vlastnosťami môže casu marzu spôsobiť tráviace problémy, ak sa larvy počas trávenia nezničia. Osoby, ktoré syr casu marzu jedli a prežili, často tvrdia, že im tento syr napadnutý larvami pripomína pikantnú gorgonzolu s veľmi štipľavým zápachom.

Ackee

Ackee (Blighia sapida), ktoré sa môže písať acki, akee alebo iná porovnateľná variácia, je ovocie z čeľade mydlicovitých, ktoré pochádza zo západnej Afriky. Pestuje sa v Južnej Amerike, Strednej Amerike a Karibiku a je národným ovocím Jamajky. Pri konzumácii surového ackee predstavuje riziko toxicity, preto je v USA zakázané. Spracované ackee sa však môže do USA vyvážať. Podľa FDA dostatočne zrelé a primerane spracované ackee obsahuje dostatočne nízku koncentráciu hypoglycínu A na to, aby sa vylúčilo zdravotné riziko.

Autor fotografie je Elite Inception Co

Vo väčšom množstve môže toxín spôsobiť zvracanie, hypoglykémiu, ospalosť, svalové vyčerpanie a kómu a môže byť dokonca smrteľný. Ackee sa podľa pozorovateľov podobá na miešané vajíčka, ale má fazuľovú alebo orechovú chuť. V receptoch sa často kombinuje so slanými rybami.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre