Voda, nerastné suroviny, lieky – čo všetko sa zo sveta postupne vytráca? Zásoby sa míňajú prirýchlo.

749

Rýchly populačný rast a s ním súvisiaci vysoký dopyt po potravinách, výroba, hospodárska kríza a klimatické zmeny spôsobili, že svet začína veľmi rýchlo prichádzať nie len o nerastné suroviny, ale aj o ďalšie k životu potrebné náležitosti. Niektoré z nich, ako je pitná voda alebo kvalitná pôda, predstavujú bohatstvo, bez ktorého by sme nemohli na svete existovať. Minimálne nie, my ľudia, tak dlho ako tomu bolo doposiaľ. Potom sú tu ale menej dôležité veci k prežitiu, ktoré ale máme radi a chýbali by nám. 

Aj napriek programom, ktoré sa v súčasnosti stále viac a viac rozmáhajú a ich cieľom je zabrániť nezmyselnému konaniu, je dôležité opätovne poukázať na dôležitosť šetrenia zdrojov a ich možného opätovného použitia. 

Možno nemôžeme zastaviť rútiaci sa vlak, ale bez pochýb ho môžeme aspoň spomaliť. A že sa pýtate o aké komodity by sa mohlo jednať? Niektoré vám budú isto známe, no zoznam skrýva aj položky, ktoré vás nepochybne prekvapia. 

Protilátky proti hadiemu uhryznutiu

yellow and gray snake scales
Autor tejto fotografie je Jesper Aggergaard

Podľa lekárov, ktorí majú k dispozícii protilátky proti uhryznutiu 10-tich druhov hadov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v subsaharskej Afrike, veľmi skoro dôjde k ich vymíňaniu alebo ich budú musieť kvôli skončenej expirácií zlikvidovať. Problém je v tom, že náklady na výrobu ďalších takýchto hyperimúnnych sér sú príliš vysoké.

Nezávadná pitná voda

water drop on persons hand
Autor tejto fotografie je Austin Kehmeier

2,8 miliardy ľudí žije v podmienkach, kde je výrazný nedostatok vody a potom tu je ďalšia necelá miliarda ľudí, ktorí nemajú prístup k čistej pitnej vode. Klimatické zmeny, zvýšený dopyt a sucho túto situáciu ešte zhoršujú – a to nielen v rozvojových krajinách. 

Kvalitná pôda

bokeh photography of person carrying soil
Autor tejto fotografie je Gabriel Jimenez

Možno si poviete, že na pôde nezáleží, vždy niečo vyrastie, no ani zďaleka to nie je také jednoduché ako by sme si mysleli. Nesprávne poľnohospodárske postupy v kombinácii s nevhodným počasím (veľké obdobia sucha, naopak dažďov, nedostatočné zimy, alebo jarné mrazy) to všetko pôdu robí stále menej a menej úrodnou a je možno len otázkou niekoľkých desaťročí, kedy sa ornica stane úplne nepoužiteľnou. 

Sardinky 

shallow focus photo of fish on stainless steel surface
Autor tejto fotografie je Ben Wicks

Sardinky sú vo všeobecnosti považované za pomerne citlivé ryby, čo sa týka požiadaviek na prostredie, v ktorom žijú. Keď sa k tomu pridá ich nadmerný rybolov, zmeny teploty v Tichom oceáne a problémy s reprodukciou a máme ohrozenú celú populáciu. 

Pohrebné miesto 

burial space photo u1
Zdroj: wikimedia common

Kto by počas života myslel na smrť, však? No nájdu sa aj taký a preto je dobré povedať si smutný fakt – miest, kde by sme mohli byť pochovaní každým rokom ubúda a to rapídne.

Kedysi sa ľudia dávali pochovávať do tzv. rodinných hrobov, dnes však už tento trend nepretrváva, a tak niet divu, že sa miesto veľmi rýchlo míňa a cintoríny sa zapĺňajú. Takisto ale ubúdajú aj priestory, kde by sa mohli nové cintoríny vytvoriť. Ľudia akoby zabúdali na smrť, bežnú súčasť života. 

Tu však netreba zúfať, ešte máme niekoľko alternatív, kde jednou z nich je aj kremácia.

Tequila

a field of pineapples with mountains in the background
Autor tejto fotografie je Dylan Freedom

Rastlinný vírus v roku 2007 zničil v Mexiku 20 % všetkej agávy. Následkom toho sa farmári rozhodli tieto polia s napadnutými agáve spáliť a namiesto toho tam zasiali kukuricu, ktorá sa ľahšie pestuju a je aj oveľa lacnejšia. V dôsledku toho ceny tequily explodovali o 500 % a zásoby sa postupne minuli. Síce sa opäť postupne začala agáve vysádzať, no kým zakvitne trvá to približne desať rokov. A to nie je žiadna istota, že nebude znova napadnutá vírusom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.