Zatiaľ čo si neprávom odpykával vo väzení svoj trest, študoval právo. Dnes je právnik a pomáha ľuďom v podobnej situácii, akej bol on

1685

V roku 2017 získal právnik Jarrett Adams svoj prvý prípad. Vo veku 36 rokov pracoval na oslobodení nevinného človeka na slobodu. Aj keď je to veľmi pôsobivé, tak určite to nie je tá najpozoruhodnejšia vec, ktorú dosiahol. Jarrett bol ešte ako tínedžer neprávom obvinený a odsúdený za sexuálne násilie na 28 rokov! Z toho takmer desať rokov strávil teda za mrežami ako nevinný muž. Napokon bol vďaka šikovnému právnikovi z Wisconsin Innocence Project oslobodený a prepustený na slobodu. Počas trestu študoval právo a dnes je z neho uznávaný právnik.

the law fotografia
Foto od Ramdlon

Všetko sa to začalo pred vyše 20 rokmi…

Jarrett a ďalší dvaja dospievajúci chlapci boli obvinení zo sexuálneho útoku, ku ktorému údajne došlo počas školského večierku. V roku 1998 17-ročný Jarrett Adams práve ukončil strednú školu v Chicagu. On a jeho priatelia sa rozhodli osláviť to a navštívili párty na University of Wisconsin. Na večierku sa stretol s mladou ženou. Podľa Adama sa bavili úplne normálne a nič zvláštne na tom nebolo. O tri týždne neskôr, na jeseň roku 1998, sa už chlapec pripravoval na vysokú školu. Vtedy však netušil, že bude čoskoro zatknutý. Dievča, s ktorým sa v ten večer bavil ho totiž udala, tvrdila, že ju Jarrett znásilnil. Výsledkom bolo, že nielen on, ale aj jeho dvaja priatelia boli obvinení zo sexuálneho útoku.

Biedny obhajca…

Jarrett však od začiatku trval na svojej nevine a myslel si, že je to len veľké nedorozumenie. Nikdy predtým nemal problémy so zákonom, a preto veril, že táto záležitosť bude vyriešená veľmi rýchlo. Avšak, nestalo sa a čoskoro smeroval za mreže.
Advokát, ktorý mu bol pridelený súdom mu neposkytol primeranú právnu pomoc, a preto bol usvedčený zo spáchania trestného činu, ktorý však v skutočnosti nespáchal.

Jeden z obvinených chlapcov mal obhajcu oveľa lepšieho a schopnejšieho. Ten bol schopný poskytnúť dostatočné alibi a taktiež dôkazy na to, aby ho prepustili. Mal šťastie, ktoré vtedy Jarrett nie, pretože ten si súkromného obhajcu dovoliť v danej dobe veľmi nemohol. A tak dostal takého, ktorého veľkou zásluhou sa ocitol vo väzení.

 

Bol černoch, čo bol problém…

Jarrett neskôr tvrdil, že problémom bola aj jeho farba pleti. Porotcovia boli totiž belosi. Videli afroameričana obvineného z niečoho veľmi hrozného a jeho právny zástupca ho nedokázal pred obhájiť dostatočne dobre. Súd skončil a chlapec dostal 28 rokov väzenia. Pre tak mladého chlapca nepredstaviteľné, navyše nevinného. Bol ešte dieťa, preto to, čo sa udialo si uvedomil až keď bolo neskoro. Sám si vyčítal, že niečo mohol spraviť inak.

Mal podporu za mrežami…

Mal predsa len šťastie. Jeho spoluväzeň ho neustále povzbudzoval k tomu, aby pokračoval v práci a vzal veci do vlastných rúk. Jarrettovi to dvakrát hovoriť nebolo treba, a tak trávil dlhé chvíle vo väzenskej knižnici. Myšlienka stráviť lepšiu časť života vo väzení môže narušiť ducha hocikoho, ale byť neoprávnene odsúdený za trestný čin je ešte oveľa horšie. Napriek tomu, že sa jeho živo zmenil od základov sa chlapec nevzdal. Kamarát a spoluväzeň mu bol oporou, ktorú vtedy tak veľmi potreboval.

Pomohli mu knihy…

Po tom, čo strávil nespočetné množstvo hodín v knižnici narazil na prípad najvyššieho súdu, ktorý jasne uviedol, že každý obžalovaný má právo na poradcu. Po tom, ako zistil, že existuje nezisková organizácia s názvom Wisconsin Innocence Project, sa obrátil na právnika Keitha Findleyho. Ten sa neskôr ujal jeho prípadu. Nakoniec, v roku 2007, bol Jarrettov osud vďaka úsiliu Keitha Findleyho zvrátený.

Napriek tomu, že vedel, že to bude komplikovaný prípad, Keith prípad prevzal. Skúsený právnik študoval tento neľahký prípad zvnútra aj zvonka, najlepšie ako len vedel. Poznal všetky medzery, ktoré môže obrana využiť vo svoj prospech. Pravidelne komunikoval s Jarrettom a prišli so stratégiou. Tá zabrala, a tak bol mladík po takmer 10 rokoch na slobode!

Po skončení rovno na vysokú školu…

Po prepustení z väzenia sa chlapec zapísal na vysokú školu, aby dokončil bakalárske štúdium. Neskôr, v roku 2012 dostal prestížne štipendium na Chicagskej právnickej škole v Loyole, ktorú napokon dokončil v roku 2015. Počas svojho právnického vzdelania hľadal možnosti, ako slúžiť verejnosti. Nejakú dobu dokonca pracoval v kancelárii verejného ochrancu a tiež na súdnom útvare. Po získaní právnickej kvalifikácie sa Jarrett Adams stal členom tímu Wisconsin Innocence Project.

Istý čas pracoval aj ako úradník na odvolacom súde siedmeho obvodného okruhu. Bol to ten istý súd, ktorý ho prepustil na slobodu. Netreba dodávať, že chodiť do tej istej súdnej siene ako právnik bolo pre mladého muža neskutočným zážitkom. Zakaždým si spomenul na svoju vlastnú bitku, ktorá sa odohrala v tej istej miestnosti.

Získal niekoľko ocenení…

Je hrdým výhercom ceny Vyšetrovateľ roka, ktorú získal od Národnej asociácie. Jeho pozoruhodný príbeh získal miestne aj národné uznania. Dnes pomáha ľuďom v rovnakej pozícii, v akej bol kedysi on. A úspešne.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre