9 zabudnutých faktov o vojne vo Vietname

410

Vojna vo Vietname, ktorá sa rozpútala v roku 1955 a trvala až do roku 1979, patrí medzi najznámejšie konflikty modernej histórie. Tu je niekoľko málo známych faktov o tomto období.

Zdroj manhhai

Vojna mala obrovský vplyv na civilistov

Vojny často zasiahnu nevinných civilistov, hoci existuje mnoho pravidiel na ich ochranu. V občianskej vojne vo Vietname došlo k veľkému počtu obetí medzi civilistami. Vietnam si uvedomil rozsah škôd až po konflikte. Viac ako 2 milióny civilistov bolo zabitých, spolu s viac ako miliónom vojakov.

Vietnamská vojna zanechala dedičstvo nevybuchnutých bômb

Vietnamská vojna ovplyvnila aj okolité krajiny ako Laos a Kambodža, kde civilisti trpeli veľkou ujmu. Laos je známy ako krajina s najvyšším počtom nevybuchnutých bômb na obyvateľa. Preto sa v Agende 2030 OSN zaviazala pomôcť odstrániť túto hrozbu z Laosu.

Vietnamská vojna začala v snahe zjednotiť krajinu

Vojna vo Vietname sa začala ako snaha o zjednotenie krajiny, keď severná vláda chcela spojiť sever a juh. Na sever sa obrátil Viet Cong zo západu, zatiaľ čo juh hľadal pomoc od USA. Pád Saigonu v roku 1975 bol dôležitým momentom, ktorý umožnil severu zjednotiť Vietnam pod jednou vládou.

Makeshift Hospital During The Vietnam War In 1970.
byu/Monsur_Ausuhnom inDamnthatsinteresting

Vietnam bojoval proti francúzskej vláde

Francúzsko kolonizovalo Indonéziu, ktorá pozostávala z Vietnamu, Laosu a Kambodže. Vietnam sa v roku 1945 snažil získať nezávislosť od Francúzska. Keď sa chcel stať jednotným komunistickým štátom, Západ sa obával rozšírenia komunizmu. Spojené štáty podporovali Francúzov a juhovietnamské sily v boji proti komunizmu.

V Ženeve sa konala konferencia Organizácie Spojených národov s cieľom pokúsiť sa nastoliť mier

V roku 1954 sa Francúzsko a Vietnam stretli v Ženeve, aby diskutovali o mierovom odchode Francúzov z krajiny. Udalosti zahŕňali plánované voľby v roku 1956, ktoré mali zjednotiť Vietnam. USA bolo proti týmto voľbám, lebo sa obávalo, že by vyhrala komunistická strana. Viet Cong, podpora severu, vznikol neskôr v roku 1960, zapojením sa do boja na juhu.

Spojené štáty chceli podporiť úsilie Južného Vietnamu

V roku 1965 sa USA rozhodli intenzívne pomáhať Južnému Vietnamu v boji proti Severu, po incidente so strieľaním na ich plavidlá. Ich cieľom bolo posilniť juhovietnamskú armádu, nie však zasiahnuť do severu. USA sa sústredili na podporu a posilnenie úsilia južných síl, namiesto toho, aby priamo útočili na sever.

Vietnamská vojna zažila veľa partizánskej vojny

Viet Cong intenzívne využíval partizánsku taktiku na podporu severnej vlády, čím sťažoval nepriateľom identifikovať ich. Vytvorili stovky pasívnych zbraní, čo spôsobilo zranenia a úmrtia. Ich hlavným cieľom bolo udržať sa v tajnosti pred nepriateľom, čo vyvolalo frustráciu a nedôveru medzi ich protivníkmi na juhu.

Prezident Nixon mal pre vojnu iný plán

Keď sa Richard Nixon stal prezidentom v roku 1969, plánoval stiahnuť americké jednotky z Vietnamu a nechať boje na vietnamských vojakoch. Avšak jeho rozhodnutie útočiť na Laos a Kambodžu vyvolalo protesty v USA.

Severný Vietnam nakoniec vojnu vyhral

Vojna vo Vietname skončila, keď sa južný Vietnam v roku 1975 vzdal komunistickému severu. To sa stalo, pretože Spojené štáty stiahli svoje jednotky a juh bol príliš slabý na to, aby pokračoval vo vojne. V roku 1976 sa Vietnam zjednotil ako socialistická republika.

Zdroj manhhai

Vojna vo Vietname zanechala veľkú tragédiu a spustošenie, pričom si vyžiadala tisíce životov civilistov a vojakov. Dnes pritiahne Vietnam mnoho turistov, ktorí prichádzajú uctiť si pamiatku tých, ktorí tu kedysi zanechali svoj život.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre