Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1624 – Fosílie ľalií na Mount Evereste a nájomné vo výške 0,88 eur

12703

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa ponoríme do Mariánskej priekopy a pozrieme sa na to, prečo nie je na Islande žiaden McDonald´s.

2 80

Priekopa má tvar polmesiaca a s hĺbkou 10 994 metrov je najhlbším miestom zemského povrchu, ktorý leží pod hladinou Tichého oceánu pri Mariánskych ostrovoch. 

3 54

Keď sa škola začala obávať, že niektorí zo 150 študentov vo veku 11 až 13 rokov nemusí mať otca, ktorý by sa k nim pripojil na raňajky, vyvesili organizátori na sociálnu sieť oznam, že hľadajú dobrovoľníkov, ktorí by sa na chvíľu postavili do role otca. Cez noc prišli stovky odpovedí, za štyri dni reagovalo takmer 400 a nakoniec sa na podujatí objavilo 600 mužov. 

4 25

Nebolo tomu tak vždy. V roku 1993 stál McDonald´s v Reykjavíku. Mäso pôvodne pochádzalo z miestnych islandských fariem, no keďže ho nebolo dostatok, suroviny sa rozhodli dovážať. Kríza však priniesla vysoké dane z dovozu a znásobila ceny o viac ako 20%. Island mal v roku 2009 najdrahší Big Mac na svete. Kvôli finančnému krachu bolo rýchle občerstvenie v tom istom roku zatvorené. V posledný deň Islanďania naposledy zaplnili reštauráciu a kúpili si viac ako 10 000 hamburgerov. 

5 21

Objav týchto fosílií nám odhaľuje pravdu o pôvode Himalájí, ktoré boli pred miliónmi rokov hlboko pod hladinou oceánov. Okrem rýb sa tu našli aj zvyšky koralových útesov a morských rastlín. Horolezci, ktorí vystúpili na vrchol Mount Everestu, priniesli skaly, v ktorých boli objavené fosílie ľalií.

6 15

Eminem tým prekonal svoje vlastné rekordy z roku 2018 a 2013, kde v piesni „Majesty“ od Nicki Minaj a Labrinth zarepoval 10,4 slabík za sekundu a vo vlastnej piesni „Rap God“ 9,5 slabík za sekundu. 

Spravna sablona 2 1

Fuggerei známe ako „mesto v meste“ pozostáva zo 142 samostatných bytov v 67 domoch a kostola. Veľkorysý komplex sa nachádza v časti mesta Jakobervorstadt Süd a je obohnaný múrmi s troma bránami. Toto miesto si zachováva viac ako 500 ročnú tradíciou bývania, ktorá nemá obdobu nikde na svete. Malebné rady domov sa datujú do 16. storočia a dnes v nich žije 150 katolíkov s nízkymi príjmami. Základné nájomné za byt je 0,88 eur ročne a tri modlitby denne (Otče náš, Zdravas Mária a modlitba za duchovné blaho fuggerovskej dynastie). Posledná z nich bola obzvlášť dôležitá pre zakladateľa mestečka Jakoba Fuggera, člena slávnej rodiny obchodníkov, ktorý postavil domy pre chudobných mešťanov na pamiatku svojich zosnulých bratov Georga a Ulricha.

Spravna sablona 1 1

River Monster skončili jednoducho preto, že si Jeremy Wade odškrtal svoj ambiciózny zoznam príšer. O svojom odchode povedal: „Niektoré predstavenia môžu trvať večne. Ale predmet našej šou je konečný.“

„Videl som veci, ktoré presahovali moju najdivokejšiu predstavivosť. Bolo to dvojnásobne špeciálne zdieľať tieto chvíle s naším publikom na Animal Planet.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

1 komentár

  1. Fosílie na MtEvereste sú predpotopného pôvodu staré niekoľko tisícročí a nie miliónov rokov. Pohoria vznikli až potom, po potope.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.