Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1657 – cválajúce krokodíly a žuvačky v Singapure sú zakázané

10011

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo je domovská stránka GOOGLE tak jednoduchá a prečo, a kedy vyhynuli Tasmánske tigre?

John a Frances Canning z Anglicka naozaj nečakali, že kráľovná Alžbeta príde na ich svadbu, ale keď sa dozvedeli, že bude v deň ich svadby v anglickom Manchestri, z rozmaru im poslali pozvánku. Kráľovná sa ukázala po boku s princom Philipom.

Jedna z najpopulárnejších a najdôležitejších internetových stránok dnešnej doby, domovská stránka Google, vznikla s veľmi skromnou technologickou znalosťou. Larry Page a Sergey Brin, zakladatelia Google, sa v skutočnosti zameriavali na vývoj efektívnych vyhľadávacích algoritmov a technológií, nie na dizajn a tvorbu webových stránok. Keď vytvorili svoj prvý prototyp vyhľadávača Google, nemali žiadne skúsenosti s tvorbou webových stránok v jazyku HTML. Preto sa rozhodli, že ich domovská stránka bude jednoduchá, minimalistická a efektívna. Načrtli jednoduchý návrh, kde hlavným prvkom bolo logo spolu s vyhľadávacím políčkom a tlačidlom „Vyhľadať“.

Lovci fosílií objavili pozostatky primitívnych krokodílov, ktoré „cválali“ po súši a hliadkovali na širokých riekach, ktoré pretekali severnou Afrikou pred sto miliónmi rokov. Kostry piatich tvorov, ktoré chodili s dinosaurami – a jedli ich – boli objavené v odľahlých a skalnatých oblastiach dnešného Maroka a Nigeru počas série expedícií v saharskej púšti.

Havaj je jedinečné miesto s bohatou kultúrou a históriou, ktorá skutočne pritiahla rôzne názory a postoje medzi jej obyvateľmi. Existuje skupina ľudí na Havaji, ktorí odmietajú byť občanmi USA a vyzývajú na uznávanie Havajského kráľovstva ako samostatnej krajiny. To má svoje korene v histórii Havaja. V 19. storočí bolo Havajské kráľovstvo nezávislou monarchiou so svojou kultúrou, jazykom a tradíciami. Avšak v roku 1893 sa uskutočnila kontroverzná udalosť, ktorá zvrhla kráľovstvo a následne došlo k anexii Havaja Spojenými štátmi americkými. Táto udalosť stále vyvoláva citlivé pocity u niektorých obyvateľov Havaja, ktorí považujú anexiu za neoprávnenú a obhajujú návrat k samostatnosti Havajského kráľovstva.

V televíznom seriáli „Dr. House“ zohral Hugh Laurie hlavnú rolu Dr. Gregoryho Housea, geniálneho a kontroverzného lekára. Jednou z charakteristických čŕt postavy bolo jeho krívanie a používanie palice na chôdzu. Toto dlhodobé predstieranie krívania a používanie palice však malo neblahý dopad na jeho zdravie. Rokmi takto zaťažoval svoje telo a nakoniec sa skutočne zranil. V jednom rozhovore Hugh Laurie priznal, že v dôsledku tohto krívanie na natáčaní utrpel vážne problémy s kolenom a chodidlami, ktoré si vyžadovali lekársku starostlivosť.

Predaj žuvačiek v Singapure je nezákonný od roku 1992. Medzi motivácie zákazu patrilo zastavenie umiestňovania použitých žuvačiek na nevhodné a nákladné miesta, ako sú senzory dverí metra, vnútorné vložky zámkov a tlačidlá výťahov. Od roku 2004 platí výnimka pre terapeutické, dentálne a nikotínové žuvačky, ktoré je možné zakúpiť u lekára alebo registrovaného lekárnika. Žuť žuvačku v Singapure nie je nelegálne, ale jej dovoz a predaj je v rozpore so zákonom, okrem už spomínaných výnimiek. Pre turistu je legálne priniesť si malé množstvo žuvačiek na osobné použitie a za vypľutie žuvačky na nevhodnom mieste hrozí pokuta.

Tasmánsky tiger bol druh živočícha, ktorý žil v Austrálii a na ostrove Tasmánia. Tieto zvieratá boli lovené až do ich vyhynutia na začiatku 20. storočia. Dôvodom pre lov týchto tasmánskych tygrov bol predpoklad, že predstavujú hrozbu pre hospodárstvo a poľnohospodárstvo. Ľudia verili, že lovili ovce a hydinu, čo spôsobovalo ekonomické straty pre farmárov. Avšak, v skutočnosti mali tasmánske tigre relatívne slabé čeľuste a neposkytovali im schopnosť loviť, alebo zabiť väčšie zvieratá. Tieto zvieratá boli veľmi plaché a väčšinou lovili menšie cicavce, vtáky a hmyz. Ich slabé čeľuste im nedovolili loviť alebo usmrtiť stádo oviec alebo iné väčšie zvieratá. Napriek tomu však lovci a poľovníci pokračovali v nekontrolovanom lovom, čo viedlo k úpadku populácie tasmánskych tygrov a nakoniec k ich úplnému vyhynutiu.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre