Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1656 – Pandorina skrinka nebola v skutočnosti skrinkou a Voynichov rukopis je dodnes nevylúštený

16055

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dočítate o Voynichovom rukopise, najzáhadnejšej knihe na svete a tiež sa dozviete, kto je „Mitochondriálna Eva“ – matka nás všetkých.

Mýtická „Pandorina skrinka“ v anglickom jazyku je v skutočnosti „Pandorina nádoba“ alebo „Pandorin pohár“ v gréckej mytológii. Ide o obdarovanie Pandory, prvej ženy v gréckej mytológii, ktorá bola vytvorená bohmi ako trest pre ľudí za to, že Prométheus ukradol oheň. Toto nedorozumenie a nesprávny preklad z gréckeho jazyka do angličtiny sa stalo pred viac ako 500 rokmi a odvtedy sa uchytil. Obvykle sa tento príbeh spája so skrinkou, hoci v pôvodnom gréckom texte sa používa slovo „pithos,“ čo znamená veľká nádoba, alebo hrniec. Prekladom do angličtiny sa z tohto slova stalo „jar“ alebo „box“ a tým vznikol výraz „Pandorina skrinka.“

Sneh bol bežný v 19. storočí na Chirripo, Kalmuk, Buenavista Peaks a dokonca aj na sopke Irazu, ale v minulom storočí neboli v krajine potvrdené žiadne prípady sneženia. Posledný zdokumentovaný prípad, kedy snežilo, bolo v januári 1897 so snehom bez akumulácie vo výške 3300-3400 m v blízkosti vrchu Buenavista na Chiripo.

Blaschkove línie sú neviditeľné, pravidelné vzory alebo linky na pokožke ľudského tela, ktoré sú viditeľné len vtedy, keď sú aktivované určitými kožnými chorobami, popraskaním alebo inými zmenami na koži. Tieto línie tvoria vzory, ktoré sa zdajú byť distribuované na určitých miestach na tele, nasledujúce čiaru nervového systému. Výskyt Blaschkových línií je spojený s genetikou a vývojom kože počas embryonálneho obdobia. Sú pomenované po nemeckom dermatológovi Alfredovi Blaschkovi, ktorý v roku 1901 popísal tieto vzory na koži. Výskum a pochopenie Blaschkových línií sú stále predmetom štúdií v dermatológii a genetike.

Voynichov rukopis je tajomný a neodkrytý rukopis považovaný za jednu z najzáhadnejších kníh na svete. Názov pochádza od Wilfrida M. Voynicha, kníhkupectva a starožitníka, ktorý rukopis objavil v roku 1912. Rukopis je napísaný na pergamenovom papieri a obsahuje približne 240 strán textu, doplnených ilustráciami rôznych rastlín, kozmických objektov, biologických štruktúr a neznámych postáv. Text je napísaný písmom, ktoré sa podobá starším európskym písmom, ale vedci stále nerozluštili jeho význam ani jazyk. Rukopis je datovaný do 15. storočia a jeho pôvod je neznámy. Existuje niekoľko teórií o tom, čo rukopis môže obsahovať a kto ho mohol napísať, ale zatiaľ neexistuje žiadne presvedčivé riešenie. 

V genetike existuje koncept nazývaný Mitochondriálna Eva, ktorý sa týka spoločného dedičstva mitochondriálneho DNA (mtDNA) medzi všetkými súčasnými ľuďmi. Mitochondriálne DNA sa dedí iba od matky na jej deti, pretože väčšina mitochondrií sa nachádza v cytoplazme vajíčka a nedochádza k tomu, aby sa mitochondriálne DNA dedilo od otca.  Mitochondriálna Eva je označenie pre teoretickú ženskú predchodkyňu, ktorá je spoločnou matkou všetkých súčasných ľudí na Zemi. Podľa genetických analýz a odhadov sa Mitochondriálna Eva datuje do obdobia pred približne 200 000 až 150 000 rokmi. To znamená, že všetci ľudia žijúci dnes majú spoločného predka v ženskej línií, ktorý žil pred približne 200 000 rokmi.

Viaceré štúdie naznačujú, že hranie hry Tetris, krátko po traumatickom zážitku, môže mať určité prospešné účinky na zvládanie PTSD (posttraumatická stresová porucha) a vymazávanie zlých spomienok. Je známe ako „hra po traumatizujúcom zážitku“ alebo „hra po traume.“ Vedecké štúdie ukázali, že hranie Tetrisu môže zabrániť alebo znížiť výskyt „flashbackov,“ ktoré sú nechcené opakujúce sa vizuálne a emocionálne zážitky traumatickej udalosti. Mechanizmus, ktorým hranie Tetrisu môže pomôcť, je spojený so súťažným „priestorom“ v mozgu. Keď človek hrá Tetris, jeho mozog sa aktívne zapája do vizuálno-priestorovej úlohy, ktorá vyžaduje plnú pozornosť – mozog sa sústredí na hranie hry, a tým menej priestoru zostáva pre spomienky na traumatickú udalosť.

Je pravda, že vedci uznávajú existenciu ďalších zmyslov okrem tých bežne uvedených piatich zmyslov (zrak, sluch, hmat, chuť a čuch). Medzi tieto ďalšie zmysly patria napríklad: rovnováha, teplota, zrýchlenie, bolesť, časový zmysel, smäd, dusenie, plnosť. Okrem týchto zmienených existuje aj ďalších niekoľko zmyslov, ktoré sa podieľajú na komplexnom vnímaní a interakcii s prostredím. Každý z týchto zmyslov je dôležitý pre to, aby sme si vedeli lepšie poradiť v našom fyzickom a emocionálnom živote.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Pavel
24. júla 2023 13:14

Voynichov rukopis sa podarilo z časti preložiť. Zatiaľ je preložených iba 10 stránok a dokázala to umelá inteligencia.