Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1832 – kedy aspirín účinkuje najrýchlejšie a čo s našim telom urobí prehltnutá žuvačka

1323

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, aká bola najnižšia zaznamenaná teplota v Kanade a či bola chladnejšia alebo teplejšia ako na Marse. Ďalej zistíte, za akých podmienok dokáže aspirín zaúčinkovať do 5 minút od požitia, a na konci vám priblížime, prečo by ste nikdy nemali prehĺtať žuvačku a ako dlho sa drží v našom tele.

 

teplota

Nie je žiadnym tajomstvom, že v niektorých častiach Kanady môže byť poriadne chladno, ale kto by povedal, že u našich severných susedov môže byť tak chladno ako na Marse? Najnižšia zaznamenaná teplota v histórii krajiny sa vyskytla 3. februára 1947 na letisku Snag. Podľa NASA klesla na mrazivých -63 °C, čo je o jeden stupeň chladnejšie ako priemerná teplota na Marse. Ak by vás to zaujímalo, priemerná teplota na Zemi je 14 °C.

 

produktivita

Nie je to len vo vašej hlave. Keď je vám zima, vaše sústredenie sa zhoršuje. Štúdia Cornellovej univerzity z roku 2004 zistila, že zvýšenie teploty v kancelárii z 20 °C na 25 °C znížilo počet chýb pri písaní o 44 % a zvýšilo výkon o 150 %.

 

aspirin

Skutočnosť, že aspirín môže pomôcť v prípade infarktu, by mohla byť život zachraňujúcou informáciou. Ešte užitočnejšie je vedieť, že v tejto konkrétnej situácii je účinnejší, keď sa žuje, nie prehĺta. Tým, že sa tableta v ústach rozkladá, dokáže podľa Harvard Medical School v tele rýchlejšie pôsobiť. V jednej štúdii sa dokonca zistilo, že rozžutý aspirín začal pôsobiť už po piatich minútach, zatiaľ čo prehltnutý aspirín potreboval 12 minút.

 

dogs 2

Určite všetci chceme, aby nás naše psy milovali rovnako, ako my zbožňujeme ich. Ukazuje sa však, že šteňatá nemusia byť také srdečné, ak ste sebeckí. Výskumníci z Milánskej univerzity nechali psy sledovať, ako sa niektorí ľudia delia o jedlo s niekým v núdzi a iní žiadosť o pomoc odmietajú. Keď potom tí istí ľudia zavolali psy k sebe, šteniatka v drvivej väčšine odpochodovali k štedrým ľuďom.

 

plane 1

Možno existuje veľmi dobrý dôvod, prečo nie ste fanúšikom jedla v lietadle. Aj keď nejde o rovnaký druh jedál, aký nájdete v päťhviezdičkovej reštaurácii, jedlo, ktoré jete v oblakoch, čelí niekoľkým odlišným výzvam, pokiaľ ide o uspokojenie vašich chuťových buniek. Chladný a suchý vzduch v lietadle, ako aj nižšia hladina kyslíka v pretlakových kabínach ovplyvňujú čuchové receptory.

 

gum

Keď ste vyrastali, možno vám hovorili, že by ste nikdy nemali prehĺtať žuvačky, pretože vám zostanú v žalúdku sedem rokov. A hoci to znie dosť hrozivo, je to mýtus. Stále platí, že by ste žuvačku nemali prehĺtať, ale dôvodom je, že vaše telo žuvačku vôbec nedokáže stráviť. Hoci niektoré zložky sa v našom systéme môžu rozložiť, gumový základ je z väčšej časti nestráviteľný.

 

alfa vlk

Už dávno sa predpokladá, že svorku vlkov vedie najvyšší samec, ktorý je známy ako alfa vlk. Podľa všetkého to tak nie je. Hoci v každej svorke je vedúci samec a samica, alfa samec, ako sme ho poznali, neexistuje. Podľa Canadian Journal of Zoology vlčia svorka funguje skôr ako rodina, pričom dospelí rodičia riadia činnosť skupiny v systéme deľby práce.

Pozrite si ďalšie zaujímavosti vo forme videa!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2Zdroj 3, Zdroj 4Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

 

Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.