V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kde hľadať ohnivú dúhu, ale aj to, prečo Vás zabitie potkana v indickom chráme môže výjsť celkom draho.

Podľa legendy sa chrám v blízkosti Bikaneru datuje do roku 1400, keď Karni Mata (inkarnácia boha Durga), požiadala boha smrti, aby reinkarnoval syna smútiaceho rozprávača. Keď smrť odmietla pomôcť, Karni Mata sľúbila, že čisto mužskí rozprávači príbehov, členovia kasty Charan, sa reinkarnujú ako potkany v jej chráme. Keď zomrú opäť sa reinkarnujú ako členovia rodiny Depavats. Voda, z ktorej potkany pijú, sa považuje za svätú a jedenie zvyškov zvierat vraj prináša šťastie tým, ktorí sa vydávajú na púť do chrámu. Oddaní, tak majú ďalší dôvod, prečo udržiavať potkany v bezpečí a šťastné. Podľa chrámových zákonov, ak je jeden z nich náhodne zabitý, musí byť nahradený potkanom vyrobeným zo striebra alebo zlata.

Odpoveď prichádza s vývojom dieťaťa. V detskej čeľusti nie je dostatok miesta na rast zubov múdrosti. Ako dieťa rastie jeho čeľusť sa zväčšuje a s ním aj priestor na ďalšie zuby. Mnohé moderné ľudské čeľuste však nerastú dostatočne dlho na to, aby v nich zuby múdrosti prežili bez problémov. Starovekí ľudia jedli stravu plnú tvrdých orechov, tepelne neupravenej zeleniny a iných tvrdých jedál. Tomu sa prispôsobila aj ich čeľusť a jej veľkosť. Ako sme sa, ako ľudia vyvíjali a prešli na konzumáciu mäkších potravín, prestali sme maximalizovať aj náš potenciál rastu čeľustí.

Ohnivá dúha alebo cirkumhorizontálny oblúk je podmanivý optický jav, pri ktorom sa cirrusové mraky javia ako dúhový plameň v dôsledku ohybu svetla šesťuholníkovými ľadovými kryštálmi. Tento jav je pomerne zriedkavý, pretože Slnko alebo Mesiac musia byť v správnej nadmorskej výške a šesťuholníkové ľadové kryštály v cirrusových oblakoch musia byť rovnobežné so zemou. Ohnivá dúha sa objaví iba vtedy, keď je Slnko alebo Mesiac na oblohe najmenej v 58 stupňovom uhle.

Podľa štúdie World Culture Score Index z roku 2004 a 2005 trávia Indovia čítaním kníh viac ako obyvatelia ktoréhokoľvek iného národa. Každý týždeň priemerný Ind číta 10 hodín, 42 minút. Na porovnanie Američania čítajú len asi polovicu, a to zarovno s Nemcami. Na poslednom mieste sa z 30tich skúmaných krajín umiestnila Kórea s 3 hodinami a 16 minútami na týždeň. V rebríčku sa nachádza aj Česká republika, ktorá so 7 hodinami a 24 minútami za Indmi veľmi nezaostáva. Kto vie, ako by to vyzeralo dnes.

V roku 585 pred nl. bol kráľ Alyattes z Lýdie vo vojne s kráľom Kyaxaresom z Médie. Bojovali šesť rokov pričom ani jedna strana nedosiahla výrazný pokrok. Keď sa 28. mája náhle deň zmenil na noc Lýdijci a Médi zatúžili po mieri. Odhodili svoje zbrane, uzavreli prímerie a nakoniec spečatili toto rozhodnutie kráľovskou svadbou medzi Alyattesovou dcérou a Kyxaresovým synom.

Každý prameň vlasov môže obsahovať stopy 14 prvkov, vrátane zlata. A to približne 50% uhlíka, 21% kyslíka, 17% dusíka, 6% vodíka, 5% síry a 2 miligramy zlata, ktoré vylučujeme cez kožu a vlasy. Vlásky detí mladších, ako tri mesiace majú tendenciu obsahovať viac zlata, ako majú starší ľudia. Pochádza z materského mlieka a môže dosiahnuť dvojnásobok priemernej koncentrácie zlata v zemskej kôre.

Ráno 1. mája 1945 počuli „nočné sovy“ v ZSSR rozhlasovú správu, že nacistické Nemecko sa oficiálne vzdalo Sovietskemu zväzu. Namiesto toho, aby občania čakali na oslavu do rána, vyšli do ulíc v pyžame. Radosť prerástla v takú horúčku, že v čase, keď Josif Stalin prehovoril k národu o 22 hodín neskôr, Sovieti čelili novej kríze, v celej krajine došla vodka!

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

 

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.