Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1606 – Röntgenovými lúčmi skúmaný článok z roku 1974 a gigantické tučniaky

6258

V dnešných zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako veľmi milujeme alkohol, ale aj fakt, že sopka Mauna Loa na Havaji má vlastne mizernú veľkosť.

Američania podľa ministerstva energetiky odpaľujú ohňostroje od prvého výročia Deklarácie nezávislosti. 4. júla 1777 mali občania Filadelfie spontánnu oslavu, kde zapálili sviečky a spustili ohňostroj, ktorý americký štátnik John Adams opísal ako „najkrajšie osvetlenie, aké som kedy videl“.

V roku 1974 publikoval časopis Journal of Applied Behavior Analysis článok s názvom „Neúspešná samoliečba prípadu, blok spisovateľa“. Napísal ho psychológ Dennis Upper, ktorý sa rozhodol predložiť prázdny papier, ktorý zdôrazňuje problém spisovateľského bloku. Nemá žiadny obsah okrem názvu, prvkov formátovania časopisu a vtipnej poznámky pod čiarou. Je uznávaný ako najkratší akademický článok vôbec. Napriek do očí bijúcej stručnosti, recenzent časopisu ocenil jeho brilantnosť:

„Tento rukopis som študoval veľmi pozorne s citrónovou šťavou a röntgenovými lúčmi a nezistil som jedinú chybu ani v dizajne, ani v štýle písania. Navrhujem, aby bol uverejnený bez revízií. Je zrejmé, že je to najstručnejší rukopis, aký som kedy videl – napriek tomu obsahuje dostatok podrobností na to, aby umožnil ostatným výskumníkom zopakovať zlyhanie Dr. Uppera. V porovnaní s ostatnými rukopismi, ktoré od vás dostávam a ktoré obsahujú všetky tie komplikované detaily, bolo potešením preskúmať tento rukopis. Určite nájdeme miesto pre tento článok v časopise – možno na okraji prázdnej strany.“

Svetová výstava v Chicagu sa konala v roku 1893 na oslavu 400. výročia príchodu Krištofa Kolumba do Nového sveta. Veľtrh predstavil nové technológie a bol kľúčovým momentom v histórii Windy City. Niektoré z najvýznamnejších udalostí, ktoré sa stali na veľtrhu, zahŕňajú debut žuvačky Juicy Fruit, skorej verzie Cracker Jack a ruského kolesa Gale Ferris Jr34, ktoré navrhol George Washington.

Podľa New Scientist nové fosílie objavené na ostrove Seymour pri antarktídskom polostrove odhaľujú, že veľkosť Palaeeudyptes klekowskii, ktorá tam žila pred 37 miliónmi až 40 miliónmi rokov, bola vysoká 2 metre a vážila približne 115 kilogramov. Tento „kolosálny tvor“ bol najvyšším a najťažším tučniakom, aký bol kedy známy.

Podľa Oxfordského anglického slovníka bol termín „jaywalking“ prvýkrát zverejnený v júni 1917 v magazíne Harper’s. Používal sa v stredozápadnom americkom slangu na opis chodca, ktorý nevenuje pozornosť ceste, ohrozuje sa a bráni koňom, vozíkom a automobilom v prejazde.

Mars má niekoľko sopiek, ktoré sú oveľa väčšie ako tie na Zemi. Najväčšou z nich je Olympus Mons, ktorý je asi 22 kilometrov vysoký a 550 kilometrov široký. Na porovnanie, najväčšou aktívnou sopkou na Zemi je Mauna Loa na Havaji, ktorá je vysoká 9 a široká 120 kilometrov.

Koleso je klasickým príkladom raného vynálezu. Ale v rámci ľudskej histórie je pomerne mladým stvorením, ktoré vzniklo asi pred 5500 rokmi. Zatiaľ, čo najstarší dôkaz o existencii alkoholu pochádza z 9000 rokov starých chemických stôp fermentovaného koktailu nájdeného na pitnej nádobe v Jiahu v Číne.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre