Ľudské telo je schopné veľkých vecí – napríklad aj predpovedať počasie!

527

Telo človeka je jedna obrovská zložitá továreň, kde je všetko dôkladne poprepájané. Ak všetko funguje ako má, dokážeme robiť neuveriteľné veci, no stačí, že sa pokazí jediná “súčiastka” a všetko sa začne rúcať ako domček z karát. Avšak, okrem základných procesov, ktoré nás udržujú nažive a v plnej sile, je naše telo schopné aj ďalších zvláštnych vecí, ktoré by sa dali klasifikovať ako obrovské prednosti.

Možno sa k ľudskému telu a jeho fungovaniu viažu aj mnohé nepravdivé či zavádzajúce informácie, no my sme sa rozhodli vám predstaviť fakty. Dajte nám vedieť, ktorá ľudská “schopnosť” sa vám zdá ako najúžasnejšia.

Vaše trávenie sa môže na istý čas zastaviť, aby ste ušetrili energiu

Autor fotografie je silviarita

Nepredstavujte si to podobne ako zimný spánok u medveďa. Tak to nie je. Funguje to práve vtedy, keď sa človek ocitne vo viac či menej život ohrozujúcej situácii – skrátka, keď sa mu do krvi vyplaví väčšie množstvo adrenalínu, ktorý funguje tak, že zvýši frekvenciu dýchania, zrýchli srdcový tep a súčasne sa zníži prietok krvi do žalúdka a čriev (ide o to, že sa nepredpokladá, že počas ohrozenia budete niečo konzumovať), čím sa spomalí trávenie. Vo väčšej miere sa vám ale prekrvia svaly, aby ste mohli buď ujsť alebo bojovať.

Plod v maternici môže pomôcť v liečbe matky

Autor fotografie je Volodymyr Hryshchenko

Je totiž dokázané, že fetálne bunky dieťaťa zostávajú v tele matky ešte roky po ukončení tehotenstva. A podľa istého výskumu môžu poslúžiť v liečbe, napríklad ak matka utrpí mŕtvicu. Ako je to možné? Fetálne bunky sa údajne dokážu správať ako kmeňové bunky.

Zistilo sa to na základe experimentu na myšiach, kde tým jedincom, ktorí dostali mŕtvicu, aplikovali fetálne bunky a tie do 72 hodín obklopili miesto, kde bola vytvorená zrazenina.

Riasinky v nose “ochutnávajú” každú časticu, ktorá sa tam dostane

Autor fotografie je Brittany Colette

Vedci prišli na to, že aj v nosovej dutine sa nachádzajú rovnaké receptory horkej chuti, aké sa nachádzajú aj v ústnej dutine – na jazyku. Tieto receptory sa aktivujú v prípade, že zaregistrujú nebezpečenstvo, napríklad škodlivé baktérie.

Zároveň sa v nosovej dutine nachádzajú riasinky, ktoré sú tiež zodpovedné za detekciu nečistôt, ktoré sa do nosa dostanú, už aj pri obyčajnom dýchaní. Tie sa na nich následne hromadia, obalia sa sekrétom sliznice a my ich vysmrkáme v podobe sopľu.

Kĺby vedia predpovedať počasie

Autor fotografie je Towfiqu barbhuiya

Pociťuje aj vy pri zmene počasia únavu, bolesť hlavy alebo kĺbov? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či je skutočne možné, že vás vaše kĺby varujú pred zmenou?

Lekári sa zhodujú v názore, že je to skutočne pravda. V prípade búrkového frontu totiž klesá atmosférický tlak. Nervové zakončenia nachádzajúce sa vo veľkých kĺboch ako je kolenný či bedrový kĺb to dokážu pomerne dobre zaznamenať, pretože sa relatívne zvýši tlak kĺbovej tekutiny, čo vedie k bolesti.

Štúdia z roku 1997 potvrdila, že existuje korelácia medzi bolesťou kĺbou a rôznymi výkyvmi počasia – čo sa týka teploty, relatívnej vlhkosti, barometrického tlaku, rýchlosti vetra a zrážok.

Vaše oči prezradia, kedy je vám zima a vedia predpovedať blížiacu sa jar

Autor fotografie je Amanda Dalbjörn

V prípade, že sa vaše telo dostáva do bodu podchladenia, začnú sa vám zužovať aj cievy v očiach. Ide totiž o maximálne efektívne šetrenie tepla, ktoré musí “unikať” v čo najmenšej miere. Tým ale začnete mať pocit suchých očí a môžete pociťovať aj nepríjemné rezanie.

A ako dokážu oči predpovedať príchod jari? Krátko predtým ako sa oteplí, môžu byť vaše oči suché, opuchnuté a častejšie môžete pociťovať ich svrbenie – takže sa prejavia typické príznaky alergie. Je to preto, že peľ a spóry dokážu vnímať oteplenie skôr ako my ľudia, takže sa ich množstvo vo vzduchu začne rapídne navyšovať ešte pred citeľným oteplením.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre